Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 września 2015, 09:56

autor: Góral

SOMA - nowy horror twórców Amnesii debiutuje na rynku

Miłośnicy horrorów mogą od dziś bawić się najnowszą produkcją studia Frictional Games, znanego z gry Amnesia: Mroczny Obłęd i serii Penumbra. SOMA, bo o tym tytule mowa, zadebiutowała na konsoli PlayStation 4 i komputerach PC, zgarniając wysokie oceny w mediach.

Dziś na komputerach PC i konsoli PlayStation 4 zadebiutowała wyczekiwana przez miłośników survival horrorów gra SOMA od studia Frictional Games. Tytuł nabędziecie wyłącznie w ramach cyfrowej dystrybucji. Na Steamie jego koszt wyceniono na 27,99 euro (około 117 zł), natomiast użytkownicy sprzętu firmy Sony muszą wydać 119 zł (107,10 zł, jeżeli jesteś abonentem PlayStation Plus). Cena wydaje się dość wysoka, jak na produkt, który nie doczekał się wydania pudełkowego, ale z opublikowanych w Internecie recenzji wynika, że gra jest warta każdej złotówki. SOMA zbiera bowiem bardzo dobre oceny, w większości przypadków oscylujące w okolicach 8 – 9.

SOMA – otwarte przestrzenie są miłym urozmaiceniem ciasnych lokacji wewnątrz bazy. - SOMA - nowy horror twórców Amnesii debiutuje na rynku - wiadomość - 2015-09-22
SOMA – otwarte przestrzenie są miłym urozmaiceniem ciasnych lokacji wewnątrz bazy.
SOMA w skrócie:
  • Gatunek: survival horror
  • Deweloper: Frictional Games
  • Platformy sprzętowe: PC, PS4
  • Data premiery: 22 września 2015 roku
  • Inne: gra zebrała wysokie oceny w większości uznanych mediów

Wśród zalet recenzenci wymieniają przede wszystkim niepokojącą atmosferę. Podczas przemierzania podwodnej stacji cały czas towarzyszy nam to dziwne uczucie, sprawiające, że włos jeży się na głowie i nigdzie nie możemy się czuć bezpieczni. Na klimat wpływa oczywiście doskonałe udźwiękowienie oraz bardzo dobrze zaprojektowana lokacja, z mniejszymi (straszniejszymi) i większymi (pozwalającymi nieco odsapnąć) miejscówkami. W większości przypadków wychwalana jest także wciągająca linia fabularna. Z kolei jeżeli chodzi o wady, to zdania są podzielone. Jednym spodobały się zawarte w grze zagadki, inni uważają je za frustrujące; jedni wychwalają spotkania z wrogami, a drudzy sądzą, że są one uciążliwe. Tak czy siak, niedoróbki nie są jakieś poważne, o czym zresztą świadczą widoczne poniżej oceny.

Krótko pisząc, mistrzowie horroru nie wychodzą z formy i po raz kolejny dostarczyli naprawdę porządny kawał kodu. Nic tylko grać i się bać!

SOMA - nowy horror twórców Amnesii debiutuje na rynku - ilustracja #2

Wybrane oceny gry SOMA:

SOMA - nowy horror twórców Amnesii debiutuje na rynku - ilustracja #4

SOMA to kolejna produkcja w dorobku studia Frictional Games, znanego z gry Amnesia: Mroczny Obłęd i serii Penumbra. Tym razem podczas rozgrywki trafiamy do podwodnej stacji PATHOS-2, gdzie w wyniku nieudanych eksperymentów władzę przejęły maszyny. Naszym zadaniem jest odkryć, o co w tym wszystkim chodzi oraz oczywiście przeżyć.