Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 maja 2021, 17:07

autor: Entelarmer

Wojna w Skyrim - mod dodaje bitwy i patrole do gry

Wojna w The Elder Scrolls V: Skyrim przybiera na sile. Dzięki modyfikacji Skyrim At War gracze mogą zobaczyć bitwy między stronnictwami lub poprowadzić do boju własnych żołnierzy.

The Elder Scrolls V: Skyrim to już dość wiekowa produkcja, ale piąta odsłona znanej serii RPG wciąż ma wielu wiernych fanów. Dość wspomnieć, że gra wciąż otrzymuje kolejne fanowskie modyfikacje, od skromnych tzw. reskinów po takie, które zmieniają rozgrywkę i oferują zupełnie nowe aktywności. Na przykład wziąć udział w bitwach w wojnie domowej, na co pozwala niedawno zaktualizowany mod Skyrim At War. Jest on dostępny dla Skyrima w wersji Special Edition zarówno na PC (poprzez serwis Nexus Mods), jak i na Xboksie One (oraz Xboksach Series X/S w ramach wstecznej kompatybilności) za pośrednictwem strony Bethesdy.

  1. Modyfikacja Skyrim At War w serwisie Nexus Mods
  2. Modyfikacja Skyrim At War na oficjalnej stronie firmy Bethesda Softworks

Jak łatwo zgadnąć, modyfikacja autorstwa moddera o pseudonimie BraccaMykar79 skupia się w całości na wojnie rozdzierającej prowincję Skyrim. Mod wprowadza ponad 2 tysięcy żołnierzy patrolujących sześć głównych traktów bądź walczących w wielkich bitwach. Oczywiście „wielkich” jak na standardy tytułu, bo za armie uchodzą tu zgromadzenia 16-22 wojowników. Choć jednak nie zobaczymy naraz całego „legionu”, wszyscy nowi żołnierze istnieją jednocześnie w grze. Na szczęście nie przekłada się to na przesadne obciążenie sprzętu (silnik Skyrima zaskakująco dobrze radzi sobie z postaciami „w tle”), aczkolwiek mod pozwala też zmniejszyć liczbę walczących o ponad połowę w celu poprawienia wydajności.

To jednak nie sama liczba żołnierzy imponuje w Skyrim At War. Prócz tego BraccaMykar79 dodał nowe rodzaje wojowników dla każdego stronnictwa, przy czym poszczególne frakcje stosują też odmienne strategie w walce. Co więcej, jeśli uda się nam awansować w szeregach danej armii, możemy pokierować własnym oddziałem. Żołnierze podążają za postacią gracza, a prosty system komend (tak w formie opcji dialogowych, jak i czynności pokroju dobycia broni) pozwala m.in. nakazać im zachowanie pozycji lub wstrzymanie ostrzału.

Do tych nowości dochodzą pomniejsze dodatki pokroju niewykorzystanych kwestii dialogowych (na przykład rozkazów odwrotu) oraz wzmocnienia dla unikalnych postaci niezależnych powiązanych z wojskiem (w tym generała Tulliusa oraz kapitana Aldisa). Skyrim At War jest też wciąż rozwijane – ostatnia aktualizacja dodała wspomnianą wcześniej opcję wydajnościową, redukującą liczbę żołnierzy w modyfikacji.