Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 sierpnia 2022, 11:08

autor: Kamil "grim_reaper" Kleszyk

Ten sekret czekał na odkrycie 28 lat; gracze w szoku

Mogłoby się zdawać, że po 28 latach od premiery gry wiemy już o niej wszystko. Nic bardziej mylnego. Dopiero po niemal trzech dekadach okazało się, że pewna produkcja jest tytułem wieloosobowym.

Super Punch-Out!! to gra sportowa traktująca o boksie, będąca kontynuacją Punch-Out!!. W obu przypadkach za ich stworzenie i wydanie odpowiada Nintendo. Mimo że od pojawienia się dzieła minęło już wiele lat (gra zadebiutowała na SNES-ie w 1994 roku), to wciąż potrafi zaskoczyć. Przekonał się o tym jeden z użytkowników Twittera, który specjalizuje się w odkrywaniu sekretów gier wideo.

Opisywane poniżej metody dotyczą wersji gry wydanej na SNES-a. Pierwotna odsłona pochodzi z 1984 roku i dostępna była wyłącznie na automatach. Podobnie sprawy się miały z oryginalną edycją pierwszego Punch Out!! – ta, po debiucie na maszynach arcade w tym samym roku, doczekała się konwersji na NES-a w 1987 roku.

Unlisted Cheats – bo takim nickiem posługuje się ten gracz – podczas zabawy w Super Punch-Out!! odkrył tajny cheat, który pozwala drugiemu użytkownikowi podłączyć kontroler i dołączyć do rozgrywki jako jedna z wielu postaci, jakie oferuje produkcja. Nic nie stoi nawet na przeszkodzie, aby uwalniać ich specjalne ataki przy użyciu kombinacji przycisków.

Ten sekret czekał na odkrycie 28 lat; gracze w szoku - ilustracja #1
Źródło: Twitter/ @new_cheats_news

Pierwszy cheat odblokowuje tryb umożliwiający nam wzięcie udziału w pojedynczej walce z każdym wojownikiem. Można go aktywować z ekranu startowego Super Punch-Out!!, przytrzymując Y i R na kontrolerze drugim, a następnie wciskając A lub Start na kontrolerze pierwszym.

Sprawy przybierają jeszcze ciekawszy obrót, gdy wejdziemy do ekranu swobodnej walki, wybierając następnie dowolnego wojownika. W momencie pojawienia się informacji o postaci, musimy przytrzymać B+Y na kontrolerze gracza drugiego, jednocześnie naciskając „start” na kontrolerze gracza pierwszego. To powinno uruchomić możliwość zabawy dwuosobowej i znacznie wzbogacić przeżycia płynące z rozgrywki.

Jak potwierdziła jedna z redaktorek portalu IGN, działa to nawet na wersji gry na Nintendo Switch. Okazuje się, że Super Punch-Out!! miał ten tryb od samego początku, ale fakt ten nigdy nie został ujawniony przez producenta.

Na koniec warto dodać, iż wspomniany trik wzbudził niemały szok wśród fanów bijatyki, którzy do tej pory nie zdawali sobie sprawy, że ich ulubiona gra posiada takie możliwości. Zarówno na Reddicie, jak i portalu IGN pojawiły się komentarze zaskoczonych użytkowników.

Jak, do diabła, coś tak prostego w jednej z najpopularniejszych gier na SNES-a zostało nieodkryte? Mam wrażenie, że znaleziono o wiele bardziej zawiłe sekrety w znacznie mniej istotnych grach, a to uszło uwadze co jest po prostu dziwne - officeDrone87.

To dobrze strzeżony sekret. Jak to możliwe, że deweloper nie ogłosił tego po 15 czy 20 latach? - Synaps4.

Zawsze mnie zdumiewa, gdy taki sekret zostaje znaleziony dekady po wydaniu gry. Jak to może pozostać nieodkryte przez tak długi czas, to jest po prostu dziwne - taffer19.

Kamil Kleszyk

Kamil Kleszyk

Introwertyk z powołania. Od dziecka czuł bliższy związek z humanizmem niż naukami ścisłymi. Zamiast obliczać, ile Ala ma kotów, wolał zamykać się w swoim świecie i wymyślać nowe historie ulubionego anime – Dragon Ball. Po latach nauki przyszedł czas stagnacji, którą wolał nazywać „szukaniem życiowego celu”. Wypatrując przeznaczenia w trakcie 58. seansu ukochanej Szklanej pułapki, postanowił – niczym John McCLane – zawalczyć o lepszą przyszłość. Z pomocą przyszła redakcja Gry-Online.pl, która przyjęła go pod swoje skrzydła. Jako że autor jest świeżakiem w newsroomie, nie ma jeszcze docelowej tematyki na jakiej chce się skupić (mimo że podstępny Łosiu wabi go w mroki gamingu). Możecie się zatem spodziewać od „Ponurego Żniwiarza” newsa o symulatorze rolnictwa, jak i wpływie procesu Johnnego Deppa na przyszłość Piratów z Karaibów. Jeśli kiedykolwiek usłyszycie, że granie na konsoli i oglądanie filmów do niczego nie doprowadzi – przypomnijcie sobie Kamila.

więcej