Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 8 września 2021, 09:40

Twórcy RuneScape zablokowali fanowski projekt, nad którym pracowano dwa lata

Jeden z graczy od dwóch lat pracował nad modyfikacją poprawiającą tekstury w Old School RuneScape. Jego dzieło zostało zablokowane przez deweloperów tuż przed premierą.

W SKRÓCIE:
  • Gracz o nicku 117 od dwóch lat pracował nad modyfikacją RuneLite HD.
  • Twórcy RuneScape zablokowali jego projekt tuż przed planowaną premierą.
  • Wywołało to protesty społeczności tytułu.

Pomimo upływu lat RuneScape nadal cieszy się sporą popularnością. Tyczy się to również wersji Old School, która bazuje na wydaniu z 2007 roku. Aktywność graczy przejawia się m.in. w ich własnej twórczości. Jeden z nich, podpisujący się jako 117, pracował nad modyfikacją RuneLite HD, która poprawiłaby jakość tekstur w produkcji studia Jagex. Jej premiera miała odbyć się 6 września.

Niestety na ostatniej prostej projekt napotkał przeszkodę nie do pokonania. Deweloperzy kazali moderowi porzucić projekt. Tym samym zmarnowane zostało około 2000 godzin jego pracy. Nad modyfikacją spędził łącznie dwa lata. Niestety próby dojścia do porozumienia ze studiem spełzły na niczym. Frustrację użytkownika 117 potęguje fakt, że wcześniej nie otrzymał żadnego ostrzeżenia od deweloperów, pomimo że nad RuneLite HD pracował od dawna i stale informował o swoich postępach.

Deweloperzy podjęli decyzję ze względu na fakt, że sami również rozpoczęli pracę nad nowymi teksturami do gry. Ich projekt znajduje się jednak na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Twórca moda zaproponował więc, by pozwolono na udostępnienie jego modyfikacji graczom do czasu aż studio wyda swoją własną paczkę tekstur. Wtedy jego projekt zostałby usunięty na rzecz oficjalnej aktualizacji. Niestety Jagex nie zgodziło się na takie rozwiązanie.

Decyzja twórców wywołała burzę wśród społeczności RuneScape. Fani rozpoczęli protesty w świecie gry, które odbywają się głównie na placu miejskim w Faladorze. Wielu z nich używa również hashtagu #Free117 na znak solidarności z moderem. Na razie działania te nie przyniosły żadnego skutku, a gracze mogą jedynie liczyć na to, że w przyszłości otrzymają oficjalną paczkę odświeżonych tekstur.

Przemysław Dygas

Przemysław Dygas

Pierwsze dziennikarskie teksty publikował jeszcze na prywatnym blogu, który na szczęście od dawna nie istnieje. Później zajął się pisaniem na poważnie, gdy jego newsy i recenzje trafiły na portal filmowy, o którym lepiej już jednak nie wspominać. Z czasem zmienił otoczenie i dołączył do ekipy Gry-Online. Na „łamach” serwisu opublikował masę newsów, nieco recenzji i trochę felietonów. Obecnie prowadzi serwis Cooldown.pl. W wolnym czasie stara się nadążać za premierami nowych strategii i RPG-ów. Oczywiście o ile nie powtarza po raz enty Pillars of Eternity lub Mass Effecta. Lubi też kinematografię i stara się przynajmniej raz w miesiącu odwiedzać pobliskie kino, by być na bieżąco z interesującymi go filmami.

więcej