Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 września 2023, 14:00

autor: Sonia Selerska

Rozchmurz się - pierwszy przegląd gier przytulnych według Soni

Cozy games w wydaniu Riot, sukces Fea Farm i optymistyczne przetrwanie w I am Future - to niektóre z tytułów, które w ostatnich tygodniach wyróżniły się kojącą stylistyką i relaksującą rozgrywką.

Źródło fot. I am Future
i

Gry z gatunku cozy games przewijały się w branży od dawna, ale dopiero od niedawna zaczynają być coraz wyraźniej nakreśloną niszą.

W mojej definicji „cozy games” to zbiór wielu gatunków, które łączy umiarkowany poziom wyzwania oraz urocza estetyka, gwarantujące nam relaksującą zabawę, pozostawiającą nas z uśmiechem na twarzy. Jeśli między epickimi misjami w odległych galaktykach lub walką z demonami i potworami szukacie chwili wytchnienia – lista nowości z tej kategorii może być właśnie dla Was.

Fae Farm – zaczarowana farma z dużą dozą akcji

Jedną z najgłośniejszych, uroczych premier tego miesiąca była niewątpliwie gra Fae Farm. To unikalne połączenie popularnego w ostatnich latach symulatora farmy z zaskakująco rozbudowanymi systemami walki i eksploracji.

 • Przywodzące na myśl Stardew Valley czy Harvest Moon podstawowe założenia Fae Farm dają nam okazję do poprowadzenia własnej, zaczarowanej farmy. Każdego dnia do naszych głównych obowiązków należeć będzie zajmowanie się uprawami i zwierzętami oraz rozbudowa działki czy przygotowywanie przetworów.
 • Po zajęciu się rolą dostaniemy okazję na eksplorację ciemniejszych zakątków Azorii, gdzie czekać na nas będą przeciwnicy i dodatkowe surowce. W duchu idei cozy grania nasza walka będzie zależna między innymi od udekorowania domu, gdzie ozdobne meble pełnią dodatkowe funkcje podnoszenia naszego poziomu wytrzymałości czy many, oraz eliksirów i zaklęć, które przygotujemy z wyhodowanych roślin.
 • Rozgrywka dostępna jest w klasycznym trybie jednoosobowym oraz w kooperacji nawet dla czterech graczy jednocześnie.

Fae Farm jest dostępne na PC oraz Nintendo Switch w cenie 166,99 zł za wersję podstawową oraz 249,99 zł za wersję deluxe.

I am Future: Cozy Apocalypse Survival – przetrwanie nie było jeszcze tak optymistyczne

Zawierając słowo cozy w tytule I am Future, studio Tiny Build dokonało swoistej reinterpretacji gatunku gier survivalowych. Jeśli wyzwania związane z przetrwaniem przy minimalnych środkach to Wasz konik, ale macie już dosyć wizji przygnębiających katastrof, to koniecznie dajcie szansę tej produkcji.

 • Akcja I am Future rozgrywa się w tajemniczym świecie, który nie jest już zdatny do życia. Szczegóły tego zajścia to tajemnica, której rozwikłanie jest podstawą linii fabularnej gry.
 • Wcielając się w głównego bohatera, który uciekł na dachy budynków w poszukiwaniu schronienia przed podnoszącym się poziomem wody, musimy zbudować i rozwinąć samowystarczalne obozowisko. By to osiągnąć, będziemy musieli prowadzić uprawę jedzenia, zbierać zapasy, budować maszyny i podstawowe środki przeżycia.
 • W misji pomogą nam urocze roboty, które z czasem odciążą nas z najbardziej podstawowych obowiązków, byśmy mogli mierzyć coraz wyżej w procesie odbudowy planety.

Gra I am Future: Cozy Apocalypse Survival jest dostępne wyłącznie na PC i znajduje się obecnie we wczesnym dostępie. Do 21 września w ramach promocji na Steam możemy kupić ją za 54,39 zł.

Echoes of the Plum Grove – wiejska sielanka nastawiona na wielopokoleniowe historie

Powracając do gier nastawionych na prowadzenie farmy, uznałam Echoes of The Plum Grove za kolejny tytuł godny docenienia. Tym co wyróżnia go spośród innych w tym gatunku, jest czarująca grafika łącząca elementy 3D i 2D z boczną perspektywą kamery oraz specyficzne podejście do długofalowego rozwoju postaci i społeczności.

 • Przenosząc się do miasteczka Honeywood, dostaniemy szansę na prowadzenie nowego, sielankowego życia. Nasze dni miną nam głównie na dbaniu o uprawy, zbieraniu surowców, gotowaniu czy łowieniu ryb.
 • Spokojną rutynę zakłócać będzie regularnie powrót zimy, na której przyjście będziemy musieli się odpowiednio przygotować.
 • Najbardziej unikalnym elementem Echoes of The Plum Grove jest jednak starzenie się naszej postaci. Przez lata i generacje postaramy się zapewnić jej dostatnie życie, pomóc w pełnieniu istotnej roli w ramach okolicznej społeczności, a także w związaniu się z partnerem i przekazaniu genów dalej, by kontynuować historię jako potomkowie zmarłych bohaterów.

Echoes of The Plum Grove jest grą, która jeszcze nie zadebiutowała, jednak 1 września twórcy udostępnili jej darmowe demo na Steamie. Tej jesieni ma ruszyć także kampania crowdfundingowa na Kickstarterze, umożliwiająca ukończenie projektu.

Let’s School – odprężający menadżer japońskiej szkoły

Najstarszą z zaproponowanych przeze mnie pozycji, bo wydaną w ostatnim tygodniu lipca, jest gra Let’s School. W czasie, jaki upłynął od jej premiery, spotkała się ona jednak z bardzo pozytywnym odbiorem w społeczności fanów cozy games, która wyczekiwała kolejnego odprężającego hitu od twórców My Time at Portia.

 1. W Let’s School wcielamy się w dyrektora własnego alma mater. Opierając się na prostszych i bardziej złożonych mechanikach zarządzania zajmujemy się tworzeniem idealnego środowiska do nauki.
 2. Nasze obowiązki zaczynają się od wybudowania budynku czy zatrudnienia kadry nauczycieli i pracowników szkoły, a kończą na rozbudowie i poprawianiu komfortu życia uczniów.
 3. Dzięki minimalistycznej grafice, odrobinę karykaturalnej wizji japońskiej edukacji i humorystycznemu podejściu do codziennych wyzwań, gra dostarcza rozrywki niepodnoszącej nam zbytnio ciśnienia.

Let’s School znajdziecie na Steamie w cenie 91,99 zł.

Bandle Tale: A League of Legends Story – cozy w wydaniu Riot

Bandle Tale, jako jedyna z gier na tej liście, nie jest jeszcze dostępna, nawet w postaci dema. Została jednak zapowiedziana na ostatnim Nintendo Direct, przyciągając uwagę ze względu na przynależność do uniwersum League of Legends.

 1. Nie posiadamy jeszcze wielu informacji na temat Bandle Tale, lecz już na tym etapie gra zapowiada się obiecująco. To kolejny projekt z programu Riot Forge, w którym tym razem Lazy Bear Games (studio znane z takich gier jak Punch Club czy Graveyard Keeper) będzie pełnić rolę producenta interpretującego świat Ligi Legend.
 2. Jak sama nazwa wskazuje podczas rozgrywki przeniesiemy się do Bandle City, gdzie wcielając się w mężne acz słodkie yordle, spróbujemy przywrócić porządek zachwiany przy zamknięciu magicznych portali.
 3. Bandle Tale zostało zapowiedziane jako RPG nastawione na eksplorację, farming oraz budowanie relacji z NPC (np. podczas organizacji festiwali).

Gra ma zadebiutować w 2024 roku na PC oraz Nintendo Switch.

Ostatnie tygodnie w świecie cozy gier niewątpliwie stały pod znakiem symulacji życia na farmie. Jeśli to Wasze pierwsze spotkanie z tym typem rozgrywki nie bądźcie jednak zniechęceni – to nie wszystko co jest w stanie zaoferować. Już teraz wiemy, że końcówka tego roku przyniesie więcej różnorodnych produkcji w uroczych klimatach, na które teraz pozostało nam jedynie zaczekać.