Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 20 kwietnia 2012, 11:40

Rekordowe wyniki Microsoftu za pierwszy kwartał 2012 roku. Oddział odpowiedzialny za Xboksa notuje stratę

Koncern Microsoft ogłosił wyniki finansowe za trzeci kwartał 2012 roku fiskalnego (zakończony 31 marca). W tym czasie na rynek trafiło o połowę mniej sztuk konsoli Xbox 360 niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W ogólnym rozrachunku firma radzi sobie jednak lepiej, odnotowując rekordowy kwartał pod względem sprzedaży.

Rekordowe wyniki Microsoftu za pierwszy kwartał 2012 roku. Oddział odpowiedzialny za Xboksa notuje stratę - ilustracja #1

Wiemy już jak firma Microsoft poradziła sobie w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Okazuje się, że był to dla niej rekordowy kwartał. Koncern odnotował 6% wzrost przychodu oraz 12% poprawę w zakresie zysku operacyjnego. Łyżką dziegciu w beczce miodu okazały się jednak wyniki finansowe oddziału Rozrywki i Sprzętu (w jego ramach rozwijany jest biznes związany z marką Xbox), który jako jedyny zamknął brany pod uwagę okres ze stratą w stosunku do ubiegłego roku.

Oddział Rozrywki i Sprzętu, pod którym znajdują się też marki Skype, Windows Phone, Mediaroom, zarobił 1,6 mld dolarów, odnotowując 16% spadek przychodów. Przełożyło się to na stratę brutto w wysokości 229 mln dolarów (w 2011 roku cieszono się z 210 mln dolarów zysku). Microsoft za główne przyczyny osiągnięcia gorszego rezultatu podaje lekkie załamanie na rynku konsolowym oraz zwiększenie wydatków na rozwój i badania, związane prawdopodobnie z pracami nad następcą Xboksa 360.

W okresie od 1 stycznia do 31 marca 2012 roku koncern wprowadził do sklepów 1,4 mln sztuk konsoli Xbox 360, czyli aż o 1,3 mln sztuk mniej niż w pierwszym kwartale 2011 roku (584 mln ze sprzedaży oznacza 33% spadek przychodu). Gorzej poradził sobie również kontroler Kinect, co nie powinno jednak dziwić, zważywszy na to, że na początku 2011 roku było to ciągle urządzenie świeże, przez co cieszyło się większym zainteresowaniem mediów oraz graczy (jego debiut miał miejsce w listopadzie 2010 roku). Natomiast lepszy rezultat wypracował serwis Xbox Live.

Rekordowe wyniki Microsoftu za pierwszy kwartał 2012 roku. Oddział odpowiedzialny za Xboksa notuje stratę - ilustracja #2

Mimo że pierwszy kwartał tego roku nie był dla Xboksa 360 najszczęśliwszy, w pierwszych dziewięciu miesiącach 2012 roku fiskalnego konsola osiągnęła identyczny rezultat, co w podobnym okresie 2011 roku fiskalnego (w obu przypadkach do sklepów wysłano 11,9 mln sztuk Xboksa 360). Pomogło w tym wielkie zainteresowanie 360-tką między 1 października a 31 grudnia 2011 roku. Dzięki temu platforma sprzętowa Microsoftu w dalszym ciągu może pochwalić się dobrymi wynikami, a w Stanach Zjednoczonych radzi sobie lepiej od pozostałych konsol już od piętnastu miesięcy.

W pierwszym kwartale 2012 roku, czyli trzecim kwartale 2012 roku fiskalnego, koncern Microsoft osiągnął przychód na poziomie 17,4 mld dolarów (wynik lepszy o 6% niż w ubiegłym roku). Przełożyło się to na 6,37 mld dolarów zysku operacyjnego (lepiej o 12% niż ubiegłym roku).

Piotr Doroń

Piotr Doroń

Były redaktor niezapomnianego [email protected], gdzie zagnała go fascynacja emulacją i konsolami, recenzent magazynu GB More. Z wykształcenia dziennikarz i politolog. W Gry-Online.pl od 2004 roku – zaczynał od zapowiedzi i recenzji, by po roku dołączyć do newsroomu i tam pozostać już na wieki (z uśmiechem na twarzy). Obecnie szef działu wiadomości, gdzie zarządza zespołem złożonym zarówno ze specjalistów w swoim fachu, jak ambitnych żółtodziobów, chętnych do nauki i pracy na najwyższych obrotach. Miłośnik informacji, gier (długo by wymieniać ulubione gatunki), Internetu, dobrej książki sci-fi i fantasy, nie pogardzi również dopieszczonym serialem lub filmem. Mąż, ojciec trójki dzieci, esteta, zwolennik umiaru w życiu prywatnym.

więcej