Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 16 stycznia 2020, 14:35

autor: AlexB

Recenzje Bad Boys for Life i Dolittle - wygrany i przegrany stycznia

W sieci pojawiły się pierwsze recenzje nowej filmowej wersji opowieści o Doktorze Dolittle oraz Bad Boys for Life, czyli trzeciej odsłony popularnego cyklu o przygodach pary policjantów z Miami. O ile ta druga produkcja zdobyła przychylność większości krytyków, tak pierwsza poległa na całej linii.

W tym miesiącu doczekaliśmy się kinowego renesansu dwóch znanych marek. Swoje uroczyste premiery mają już za sobą Doktor Dolittle, czyli wyreżyserowana przez Stephena Gaghana (Syriana, Gold) nowa filmowa wersja przygód niezwykłego weterynarza potrafiącego rozmawiać ze zwierzętami, oraz Bad Boys for Life będąca trzecią odsłoną popularnego w niektórych kręgach cyklu o przygodach dwóch policjantów z wydziału antynarkotykowego z Miami. Czy były to powroty udane? Zdaniem krytyków w jednym przypadku jest całkiem nieźle, a w drugim wprost przeciwnie.

Doktor Dolittle poniósł porażkę artystyczną. - Recenzje Bad Boys for Life i Dolittle - wygrany i przegrany stycznia - wiadomość - 2020-01-16
Doktor Dolittle poniósł porażkę artystyczną.

Zacznijmy od Doktora Dolittle, który zgodnie z przewidywaniami wielu widzów poniósł sromotną porażkę w mediach branżowych. W serwisie Rotten Tomatoes zaledwie 12% z 65 opinii krytyków na temat tego filmu jest pozytywnych, a średnia ocen na Metacritic wynosi 31/100. Eksperci zarzucają najnowszej produkcji z Robertem Downey'em Juniorem w roli głównej kiepski humor, dziwnie skonstruowany scenariusz i generalną nudę. Ponadto ubolewają, że w produkcji brakuje choćby odrobiny uroku, który mógłby przysłonić pozostałe bolączki. Część z nich zwraca uwagę, że niektórych problemów prawdopodobnie można było uniknąć, gdyby zdecydowano się na zatrudnienie reżysera bardziej odnajdującego się w kinie familijnym, zamiast twórcy, który ma w swoim dorobku głównie thrillery i sensacje.

Wybrane recenzje Doktora Dolittle

 1. The Seattle Times – 3/4
 2. We Live Entertainment – 5/10
 3. Slashfilm – 4/10
 4. Entertainment Weekly - C+
 5. IGN – 3/10
 6. Guardian – 2/5
 7. Den of Geek – 1/5
 8. Boston Globe – 1,5/4
 9. New York Post – 1/4
 10. San Francisco Tribune – 0,5/4
 11. Washington Post – 0/5

Wyraźnie lepiej w recenzjach poradziło sobie Bad Boys for Life. W serwisie Rotten Tomatoes aż 76% z 58 opinii na temat produkcji w reżyserii Adila El Arbiego i Bilalla Fallaha jest pozytywnych, a na Metacriticu jej średnia ocen wynosi 59/100. Krytykom przypadł do gustu luźny ton opowieści, który przywodzi na myśl klasyki kina akcji z lat 90. Pochwał doczekał się również duet Martin Lawrence – Will Smith. Między tą dwójką aktorów jest wyraźnie wyczuwalna chemia, która umila seans. Wybierając się na ten film trzeba jednak być przygotowanym na to, że nie należy on do najambitniejszych. Pełno w nim zgranych schematów, wulgarnego humoru oraz przesadzonej akcji. Podsumowując, jeśli ktoś pokochał poprzednie dwie odsłony cyklu stworzonego przez Michaela Baya, powinien bardzo dobrze bawić się na Bad Boys for Life.

Wybrane recenzje Bad Boys for Life

 1. Student Edge – 4/5
 2. ComicBook.com – 4/5
 3. Tribune News Service – 3/4
 4. Chicago Sun-Times – 3/4
 5. San Francisco Chronicle – 3/4
 6. Washington Post – 2,5/4
 7. Forbes – 7/10
 8. We Live Entertainment – 7/10
 9. AV Club - C
 10. Time Out – 3/5
 11. Rolling Stone – 3/5
 12. ReelViews – 2/4
 13. Slant Magazine – 0,5/5

Doktor Dolittle pojawi się w polskich kinach 17 stycznia, czyli już jutro. Natomiast Bad Boys for Life widzowie w naszym kraju będą mogli zobaczyć od 24 stycznia.

 1. Oficjalna strona filmu Bad Boys for Life
 2. Oficjalna strona filmu Doktor Dolittle