Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 7 lutego 2013, 20:30

autor: Ender

Raport finansowy Sony – dział gier odnotował ponad 80% spadek zysków w 2012 roku

Koncern Sony opublikował nowe sprawozdanie finansowe, dzięki któremu możemy dowiedzieć się, między innymi, jakie zyski odnotował dział firmy zajmujący się elektroniczną rozrywką. Jak się okazuje, w ubiegłym roku spadły one o ponad 80% w porównaniu z 2011. Firma po raz kolejny obniżyła też prognozy sprzedaży PS Vity.

Dzięki nowemu raportowi finansowemu koncernu Sony, obejmującemu trzeci kwartał ubiegłego roku (do 31 grudnia włącznie) możemy dowiedzieć się jak wygląda sytuacja koncernu oraz jak radzi sobie jego oddział odpowiedzialny za elektroniczną rozrywkę. Jak się okazuje, cały ubiegły rok okazał się dla niego znacznie słabszy niż 2011 i wiązał się ze spadkami. Łączne przychody ze sprzedaży (gry, konsole, urządzenie peryferyjne itd.) zmniejszyły w porównaniu z poprzednim rokiem o 15% i wyniosły 268 miliardów jenów (ok. 3 miliardów dolarów). Tę nieciekawą sytuację analitycy zrzucili na karb zmniejszonego zainteresowania zakupem nowych konsol oraz przeznaczonego dla nich oprogramowania, a także coraz poważniejszą konkurencją dla tradycyjnych konsol ze strony smartphonów oraz tabletów. W sumie, zyski operacyjne segmentu firmy odpowiedzialnej za gry wyniosły zaledwie 53 miliony dolarów i w porównaniu z poprzednim rokiem zmniejszyły się aż o 86%. Sony ma zamiar poprawić swoje osiągnięcia przede wszystkim poprzez zaproponowanie graczom atrakcyjnej oferty nowych tytułów oraz rozwiązań, które tworzone mają być także z myślą o urządzeniach mobilnych.

Według innych danych przedstawionych przez koncern, łączna sprzedaż PlayStation 2 i 3 na świecie wyniosła w ciągu ubiegłych 12 miesięcy 15,6 miliona egzemplarzy, z czego prawie 7 mln znalazło nabywców w okresie pomiędzy październikiem a grudniem. Niestety, firma nie przedstawiła dokładnych danych mówiących jaki procent z tej liczby przypadł na ponad 10-letniego poprzednika PlayStation 3 (w 2011 roku urządzenie trafiło do około miliona domów). Dla porównania, w całym 2012 roku sprzedało się ponad 10 milionów Xboksów 360 oraz 4,5 miliona sztuk Wii.

Vita nadal z trudem walczy o serca i portfele graczy - Raport finansowy Sony – dział gier odnotował ponad 80% spadek zysków w 2012 roku - wiadomość - 2013-02-07
Vita nadal z trudem walczy o serca i portfele graczy

Znacznie poniżej wstępnych oczekiwań uplasowała się sprzedaż PS Vity oraz PSP. Oba handheldy łącznie w 2012 roku (zachodnia premiera Vity wypadła w lutym) trafiły do 6,6 miliona nabywców. Ponieważ opisywane wyniki przedstawiane są łącznie, podobnie jak w przypadku dużych konsol, nie wiemy jaki procent z tych kilku milionów przypadł na PS Vitę. PSP mimo swojego wieku cieszy się nadal ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza w Japonii, gdzie wciąż jest całkiem dobrze radząca sobie platformą.

Przedstawione dane spowodowały dalsze obniżenie prognoz. Sony spodziewa się, że do 31 marca tego roku uda się sprzedać jeszcze niecałe milion egzemplarzy obu systemów. Przypomnijmy, że początkowo optymistycznie zakładano, że od początku ubiegłego roku do końca marca tego uda się wprowadzić do sklepów w sumie aż 16 milionów sztuk tych konsol. Aby lepiej zrozumieć niezbyt dobrą pozycję Vity przypomnijmy, że w 2012 roku Nintendo sprzedało prawie 15 milionów 3DS-ów oraz 2,6 miliona DS-ów, zostawiając daleko w tyle Sony.

Nieco lepsze wyniki odnotował cały koncern. W ostatnim kwartale 2012 roku, poza działem gier praktycznie wszystkie oddziały koncernu zredukowały przynoszone straty lub zwiększyły swoje zyski operacyjne, chodzi tu między innymi, o piony zajmujące się urządzeniami mobilnymi czy produkcją sprzętu RTV. Poprawa może wynikać ze zmiany prezesa spółki, którą w tej chwili kieruje dawny szef Sony Computer Entertainment Kazuo Hirai. Nie zmienia to jednak faktu, że ostatecznie, przy zyskach operacyjnych na poziomie 534 milionów dolarów, w minionym roku japoński gigant odnotował straty sięgające 124 milionów dolarów. Szefostwo spółki liczy na to, że 2013 rok będzie bardziej łaskawy, ale trudno spodziewać się, by sytuacja firmy uległa w nim znacznej poprawie.