Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 26 października 2020, 13:55

autor: qjin

PUBG i War Thunder trafią na PS5 i Xbox Series X

Popularny battle royale PUBG (Playerunknown’s Battlegrounds) i sieciowa gra War Thunder doczekają się wersji na konsole PlayStation 5 i Xbox Series X. Kiedy można spodziewać się premiery?

Cechy wersji na PlayStation 5 i Xbox Series X/S:
  • Rozdzielczość: War Thunder – 4K; PUBG – brak danych;
  • Wydajność: War Thunder – 60 fps; PUBG – do 60 fps i 30 fps na XSS.

Ostatnimi czasy regularnie słyszymy o planowanych wersjach wielu mniej lub bardziej znanych gier na konsole nowej generacji. Do tego grona dołączyły popularne sieciowe produkcje: PUBG (Playerunknown’s Battlegrounds) i War Thunder. Twórcy battle royale ujawnili, że posiadacze edycji na konsole obecnej generacji mogą liczyć na darmowy upgrade, a postępy na obecnym koncie będzie można bez problemu przenieść na PS5 i Xboksa Series X/S. Z kolei War Thunder jest grą oparta na modelu biznesowym free-to-play, więc ulepszenie jej nie dotyczy, ale warto wspomnieć, że wraz z debiutem na konsolach przyszłej generacji otrzymamy obszerną aktualizację „New Power”, która przyniesie sporo technicznych zmian.

Silnik Dagor Engine w War Thunder doczeka się nowej wersji, dzięki czemu oprawa wizualna zostanie ulepszona pod każdym względem. Pojawią się nawet drobne efekty zniszczonej przez czołgi trawy czy chmur przeszytych przez samoloty. Gra obsłuży również technikę rekonstrukcji obrazu DLSS od Nvidii, która znacząco poprawia wydajność zwykle nieznacznym kosztem jakości obrazu na kartach graficznych GeForce RTX. Wersje na PS5 i Xboksa Series X/S mają działać w natywnym 4K przy stałych 60 klatkach na sekundę. Jeśli chodzi o PUBG, niestety nie podano rozdzielczości na nowych konsolach, ale gra ma oferować w trybie wydajności do 60 klatek na sekundę z wyjątkiem Xboksa Series S (w tym przypadku mowa o 30 fps). Na marginesie należy dodać, że w opisie dotyczącym edycji na PlayStation 5 wspomniano o możliwych niewielkich spadkach płynności – nie bez powodu w zapisie widnieje przyimek „do”.

Co więcej, gracze PUBG i War Thunder ze wszystkich platform sprzętowych będą mogli rywalizować ze sobą dzięki funkcji cross-play. Playerunknown’s Battlegrounds zadebiutuje na Xboksie Series X/S i PS5 w dniu premiery nowych konsol, tj. odpowiednio 10 oraz, w zależności od kraju, 12 i 19 listopada 2020 roku. W przypadku gry studia Gaijin Entertainment nie padły konkretne daty, ale nowe wersje War Thunder, wraz z zapowiedzianą aktualizacją, mają ukazać się w połowie listopada tego roku.