Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 września 2022, 13:10

autor: Damian Miśta

Dziwna decyzja Sony: na PS VR2 nie zagramy w gry z PS VR [Aktualizacja: pokaz możliwości]

Sony oficjalnie przekazało, że na PlayStation VR 2 nie zagramy w gry wydane na PSVR pierwszej generacji. Firma argumentuje to dziwne posunięcie skokiem naprzód względem poprzedniczki. Aktualizacja: pokaz możliwości PS VR2.

Źródło grafiki: Sony.

Aktualizacja

Sony pokazało możliwości nowego PS VR2 na PlayStation 5, a wśród nich jakość 4K z obsługą HDR-u, renderowanie zogniskowane, wykorzystanie wzroku (np. do wybierania broni w menu), integracje dotykowe czy 110-stopniowe pole widzenia. Natomiast w tle przewijają się gry, takie jak Resident Evil Village czy Firewall Ultra.

Generalnie Sony obiecuje zapewnienie głębokiej immersji swoim graczom. Może faktycznie wsteczna kompatybilność przysporzyłaby zbyt dużo problemów producentom gier?

Oryginalna wiadomość (18 września 2022 r.)

Jak się okazuje, PlayStation VR 2 dla konsoli PlayStation 5 nie będzie oferować wstecznej kompatybilności dla gier z poprzedniej generacji wirtualnej rzeczywistości od Sony. Poinformował o tym starszy wiceprezes ds. doświadczeń związanych z platformą, Hideaki Nishino, w trakcie piątkowego podcastu firmy. Jak twierdzi, wynika to z projektu mającego dostarczyć graczom „prawdziwie next-genowe doświadczenia VR”.

Argumentował tę decyzję, wymieniając funkcjonalności i ulepszenia dla PSVR 2 takich jak m.in. rozdzielczość 4K, HDR, dźwięk 3D, śledzenie wzroku, technologia haptyczna czy usprawniony kontroler. Oznacza to więc rzekomo konieczność innego podejścia do tworzenia gier przez producentów.

Co ciekawe, oryginalne PlayStation VR jest zgodne z piątą konsolą Sony (działa poprzez adapter), a PlayStation 5 oferuje wsteczną kompatybilność z grami ubiegłej generacji, więc ta decyzja wydaje się dosyć zaskakująca. Gracze co prawda będą musieli się pożegnać ze swoją net kolekcją ulubionych gier na PS VR, ale następca zadebiutuje z ponad 20 tytułami (via VGC), jak np. Horizon: Call of the Mountain. Premiera PS VR2 odbędzie się na początku 2023 r.

Damian Miśta

Damian Miśta

Pisał tu i ówdzie hobbystycznie, a teraz publikuje teksty na Gry-Online.pl. Pasja do gier rozpoczęła się u niego od strzelania do kaczek na Pegasusie. Następnie biegał za Okiem Innosa, pukał wrogów patelnią w Team Fortress 2 i robił głupoty w Saints Row. Poza tym lubi nerdowe tematy o technologiach oraz to, co akurat wyda mu się ciekawe.

więcej