futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 17 kwietnia 2024, 12:54

Przenośne PlayStation 1 wygląda tak dobrze, że już teraz mogłoby trafić na sklepowe półki. Aby powstało, trzeba było zastosować kilka sztuczek

Mając odpowiednie umiejętności, można zbudować wyjątkowo ciekawe urządzenia. Takie, jak przenośne PlayStation 1, wykorzystujące oryginalne podzespoły konsoli. Handheld ma jednak pewne wady.

Źródło fot. Twitter: @YveltalGriffin; 2024
i

Wiele osób było zawiedzionych dosyć ograniczonymi możliwościami PlayStation Portal oraz porzuceniem przez Sony rynku handheldów. Pewien entuzjasta o pseudonimie YveltalGriffin, postanowił dosłownie wziąć sprawy w swoje ręce. Zbudował przenośne PlayStation 1, wykorzystując oryginalne elementy. Efekt jest jednoznacznie imponujący, a samo urządzenie niewiele większe od PlayStation Vita.

Handheld PlayStation zbudowany w miesiąc

Konsola została nazwana PS Hanami i zbudowanie sprzętu o tak niewielkich rozmiarach, wymagało pewnego poświęcenia. Z tego powodu YveltalGriffin dosłownie przeciągnął oryginalną płytę główną na pół i złożył, żeby zmieścić ją w obudowie. Nie było także miejsca na napęd na płyty CD. Konstruktor postanowił wykorzystać emulator Xstation i odtwarzać gry zawarte w pamięci karty microSD.

Podczas budowy trzeba było pójść na jeszcze inne kompromisy. Przenośne PlayStation 1 posiada głośniki i odtwarza dźwięk, ale nie da się go regulować z poziomu sprzętu. Do tego system chłodzenia nie istnieje i po chwili grania może spokojnie ogrzać użytkownika nawet w chłodniejsze dni (sama bateria wytrzyma do 2,5 godziny grania). Dodatkowo przycisk startu jest na tyle delikatny, że nawet lekkie muśnięcie może wyłączyć konsolę.

Mimo tych wad, urządzenie robi wrażenie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że YveltalGriffin potrzebował miesiąca na skończenie projektu. Wykorzystał nawet oryginalne przyciski kontrolera DualShock, ale bez drążków analogowych.

Na forum BitBuilt entuzjasta zamieścił swoje zapiski z całej pracy wraz ze zdjęciami. Można na nich zobaczyć między innymi proces dzielenia płyty głównej i przygotowywanie jej do umieszczenia w obudowie. Być może YveltalGriffin postanowi ulepszyć swój projekt, gdy będzie miał więcej czasu i tym samym wyeliminuje wady obecne w jego PS Hanami.

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Przygodę z publicystyką i pisaniem zaczął w serwisie Allegro, gdzie publikował newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRYOnline.pl i Filmomaniaka, pisząc o nowościach związanych z branżą filmową. Mimo związku z serialami, jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Przed laty dzielił się swoimi doświadczeniami, moderując forum mmorpg.org.pl. Uwielbia ponarzekać, ale oczywiście konstruktywnie i z umiarem. Na forum pisze pod ksywką Canaton.

więcej