Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 maja 2012, 17:52

autor: Hed

Przeglądarkowy Wolfenstein 3D i komentarz Carmacka uświetniły 20. rocznicę kultowej strzelanki

Bethesda postanowiła uczcić 20. rocznicę powstania Wolfenstein 3D w dość ciekawy sposób – wypuszczając darmową, przeglądarkową wersję gry. John Carmack z id Software opowiedział też o tej kultowej strzelance.

Przeglądarkowy Wolfenstein 3D i komentarz Carmacka uświetniły 20. rocznicę kultowej strzelanki - ilustracja #1

Bethesda i id Software wypuściły darmową, przeglądarkową wersję Wolfenstein 3D, aby uczcić 20. rocznicę tej kultowej strzelanki pierwszoosobowej. Posiadacze urządzeń z systemem iOS mogą też pobrać bezpłatnie jej remake (zatytułowany Wolfenstein 3D Classic Platinum). To nie koniec atrakcji, bo sam John Carmack, jeden z założycieli id Software, postanowił zagrać w swoje słynne dzieło i przekazać kilka wspomnień na jego temat.

Przeglądarkowy Wolfenstein 3D jest dostępny na stronach firmy Bethesda i powinien odpalić się w niemal każdej współczesnej przeglądarce internetowej. W pełną przeróbkę klasycznej strzelanki, składającą się z trzech nadrzędnych epizodów i kilkunastu poziomów, można zagrać na klawiaturze lub myszce. Osobom zainteresowanym tym, jak gra powstawała, polecamy poniższy komentarz Carmacka, który jak zwykle nie unika szczegółów technicznych.

Wolfenstein 3D został wydany w 1992 roku i zaskoczył niejedną osobę świetną, trójwymiarową grafiką oraz płynną rozgrywką. Gra opowiadała historię Williama "B.J." Blazkowicza, który próbuje wydostać się z tytułowego zamku należącego do nazistów. Dzieło studia id Software wzbudziło pewne kontrowersje swoją tematyką (finalnym bossem jest sam Adolf Hitler), ale przeszło do historii jako jedna z najważniejszych i najbardziej wpływowych strzelanek.

  1. Zagraj w przeglądarkową wersję Wolfenstein 3D