AI zastąpi 25% zawodów w ciągu 2 lat, ostrzega prezes InPostu. Nie on jeden tak uważa w epoce ChatGPT
Kolejne głosy sugerują, że AI zastąpi pracowników. Szef InPostu uważa, że dotyczy to ok. 25% zawodów, a dyrektor generalny Forda stawia granicę w innym miejscu.

Coraz częściej mówi się o tym, że sztuczna inteligencja zastąpi pracowników umysłowych. Duolingo zaczęło to robić już dawno, co spotkało się z krytyką ze strony użytkowników. Proces wydaje się jednak nie do zatrzymania, o czym mówią szefowie wielkich firm. Wspomniał o tym szef InPostu, Rafał Brzoska, oraz obecny CEO Forda, Jim Farley.
AI zastąpi przynajmniej 25% zawodów
W ostatnich latach widzimy dynamiczny rozwój AI. Sztuczna inteligencja wchodzi do kolejnych dziedzin życia i staje się jednym z podstawowych narzędzi w niektórych miejscach pracy. To będzie miało wpływ na zatrudnienie w przyszłości i zdaniem niektórych, może oznaczać pozbawienie możliwości zarobku wielu osób. Taka przyszłość nastąpi już wkrótce.
Mówi o tym między innymi Rafał Brzoska na kanale Biznes Klasa. Założyciel InPostu powiedział, że w ciągu dwóch lat aż 25% zawodów zostanie zastąpionych przez AI.
Za 2 lata sztuczna inteligencja, szanowni państwo, zastąpi 25% zawodów. Nie za 10, czy za 15 lat. Za 2 lata. Co 6 miesięcy, do potęgi trzeciej, rosną możliwości sztucznej inteligencji, a za 5 lat uzyska świadomość.
Krok dalej, ale w odniesieniu do sytuacji w Stanach Zjednoczonych, poszedł Jim Farley. CEO Forda wystąpił na wydarzeniu Aspen Ideas Festival, podczas którego poruszył temat wpływu AI na pracę człowieka. Zdaniem Farleya w przyszłości pracę straci nawet 50% pracowników umysłowych na terenie USA (vide The Autopian).
Sztuczna inteligencja dosłownie zastąpi połowę wszystkich pracowników umysłowych w Stanach Zjednoczonych. Wiesz, kogo nie zastąpi? Tych układających linie energetyczne, budujących fabryki, tworzących systemy kanalizacyjne.
Obaj panowie różnią się w opinii. Rafał Brzoska mówi o zawodach, a Jim Farley dosłownie o pracownikach. Mają jednak punkt wspólny, czyli wpływ sztucznej inteligencji na pracowników biurowych. Będą onie coraz mniej potrzebni i zastąpią ich komputery.
Tylko czy na pewno tak się stanie? Kiedyś twierdzono, że taki los spotka pracowników fizycznych przez postępującą robotyzację. Teraz takie zawody miałyby być bezpieczne. To pokazuje, że przyszłości nie da się dokładnie przewidzieć i nawet jeśli wszystko zapowiada coraz większą dominację AI w pewnych zawodach, to nie znaczy, że te na pewno znikną.