Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 lipca 2021, 14:45

Czołowi youtuberzy WoW-a rezygnują z grania w MMO Blizzarda

Preach Gaming i MadSeasonShow, czyli jedne z największych kanałów w serwisie YouTube zajmujące się tematyką World of Warcraft, przestają nagrywać o słynnym MMORPG. Powodem są niedawne kontrowersje związane z firmą Blizzard i ogólny stan gry.

W SKRÓCIE
  1. Preach Gaming i MadSeasonShow – duże kanały w serwisie YouTube zajmujące się tematyką World of Warcraft – rezygnują z dalszego publikowania materiałów na temat World of Warcraft.
  2. Autor pierwszego tłumaczy, że decyzja ta została podjęta ze względu na ostatnią aferę w firmie Activision Blizzard oraz stan gry.
  3. Z kolei twórca drugiego nie jest zadowolony z płatności, jakie pojawiły się w World of Warcraft Classic.

Activision Blizzard zdecydowanie nie ma obecnie zbyt dobrej passy. Wszystko z powodu oskarżeń o molestowanie seksualne i mobbing, jakie miały miejsce w firmie. Dotyczyło to między innymi zespołu zajmującego się rozwojem kultowego MMORPG-a World of Warcraft. Jak czytamy w pozwie:

Kobiety pracujące w zespole World of Warcraft zauważyły, że męscy pracownicy i przełożeni podrywali je, rzucali obraźliwe komentarze na temat gwałtu i w inny sposób angażowali się w poniżające zachowania.

Całe to zamieszanie, które spowodowało między innymi wstrzymanie prac nad rzeczonym tytułem, nie było w smak graczom, aktywnie okazującym swoje niezadowolenie w formie protestu. Nie był to jednak koniec problemów omawianej produkcji. W ostatnich dniach z tworzenia materiałów o niej rezygnują bowiem Preach Gaming i MadSeasonShow, czyli jedne z największych kanałów w serwisie YouTube zajmujących się jej tematyką (via Gamespot).

W nagraniu ogłaszającym decyzję o zaprzestaniu nagrywania materiałów o World of Warcraft Mike z Preach Gaming, który działa od 2010 roku, wyjaśnia, że została ona podjęta z dwóch powodów. Pierwszym są opisywane kontrowersje związane z zarzutami w stosunku do Activision Blizzarda i odpowiedź kierownictwa firmy. Powodują one, że twórca nie czuje się już zbyt komfortowo promując słynnego MMORPG-a.

Drugim z powodów, ze względu na które kanał Preach Gaming zaprzestaje tworzenie materiałów związanych z World of Warcraft, jest stan, w którym obecnie znajduje się gra. W przytoczonym nagraniu padają słowa o coraz większych problemach z balansem w tytule, rozczarowujących ostatnich rozszerzeniach oraz nowych mechanikach, przez które wirtualne podróżowanie po Azeroth przestaje sprawiać przyjemność.

Mam wrażenie, że w ostatnich kilku latach Blizzard naprawdę zrobił wiele, by gracze tacy jak ja odeszli - słyszymy na powyższym filmiku.

Co się natomiast tyczy kanału MadSeasonShow, który zaczął swoją działalność w serwisie YouTube w 2014 roku, osoba go prowadząca podjęła decyzję o odpuszczeniu sobie World of Warcraft jeszcze zanim wybuchła afera z molestowaniem seksualnym i mobbingiem. Dlatego też nagranie to ogłaszające skupia się przede wszystkim na niezadowoleniu z obecnego kształtu gry, a przede wszystkim WoW Classic. Oberwało się głównie modelowi biznesowemu tytułu, w tym tzw. WoW Tokenowi, dzięki któremu można kupować złoto za prawdziwe pieniądze. Czarę goryczy przelała jednak premiera Burning Crusade Classic, w którym pojawiła się możliwość płatnego podniesienia poziomu oraz zdobycia wierzchowca. Są to rzeczy, których nie było w oryginale. Cytując słowa, które padły w filmie:

Jedynym powodem, dla którego zostałem przy Classic, było to, że obiecano mi, że otrzymam grę w stanie, w którym nie była ona jeszcze zniszczona tak bardzo, że nie da się jej już naprawić. Ale [Blizzard] mnie okłamał, czego przykładem jest możliwość boostu postaci. Czuję, że to była zdrada społeczności Classic.

Choć z powodów podanych w poprzednim akapicie w filmie opublikowanym na kanale MadSeasonShow nie ma ani słowa o ostatnich kontrowersjach związanych z Blizzardem, prowadzący postanowił się do nich odnieść w komentarzach. Podkreślił on, że wspiera wszystkich dotkniętych tą aferą i przy okazji zauważył ze smutkiem, że skandale stały się już codziennością dla tej firmy.

Rzecz jasna ciężko powiedzieć, czy faktycznie na kanałach Preach Gaming i MadSeasonShow materiały z World of Warcraft nie pojawią się już nigdy. Nie zmienia to jednak faktu, że ich odejście może skłonić kolejne osoby do anulowania subskrypcji MMORPG-a od firmy Blizzard. Sytuacja ekipy z Irvine zdecydowanie nie jest do pozazdroszczenia.

  1. Oficjalna strona gry World of Wacraft
  2. Shadowlands to niezły dodatek do World of Warcraft. Oto nasza recenzja

Miłosz Szubert

Miłosz Szubert

Filmoznawca z wykształcenia. Interesuje się wszystkim, co interesujące. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek, historii i gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle). Przez parę lat montował filmy na kanale Notatnik Kinomana na YouTube. W GryOnline.pl pracuje od stycznia 2017 roku. Obecnie opiekuje się działami trainerów i kodów, uzupełnia encyklopedię o trailery, a także rozwija bazę zapisów gier. Od czasu do czasu poinformuje Was także o nowych darmowych grach w Epic Games Store oraz interesujących ofertach na konsole.

więcej