Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 kwietnia 2015, 09:15

Powstanie Five Nights At Freddy's 4

Deweloper Scott Cawthon ujawnił, że pracuje nad horrorem Five Nights At Freddy's 4. Ma to być ostatnia odsłona tej popularnej serii.

W ostatni rozdział serii zagramy w Halloween. - Powstanie Five Nights At Freddy's 4 - wiadomość - 2015-04-28
W ostatni rozdział serii zagramy w Halloween.

Popularny cykl horrorów Five Nights At Freddy's doczeka się kolejnej odsłony. Autor serii, czyli Scott Cawthon, właśnie zdradził, że pracuje nad czwartą częścią, która zatytułowana zostanie po prostu Five Nights At Freddy's 4. Ujawnienie projektu nastąpiło poprzez opublikowanie na oficjalnej stronie marki obrazka, z którego możemy dowiedzieć się, że premierę zaplanowano na 31 października tego roku, czyli w Halloween. Ponadto produkcja ma stanowić ostatni rozdział całej sagi.

Na razie autor nie podał, na jakie platformy zawita gra. Poprzednie odsłony ukazały się jednak na pecety oraz urządzenia mobilne i spodziewamy się, że tak samo będzie w przypadku Five Nights At Freddy's 4. Warto przypomnieć, że trzy pierwsze części wpierw wypuszczono na PC, a dopiero potem były konwertowane na smartfony i tablety. Nie wiemy, czy i tym razem miłośnicy zabawy na ekranach dotykowych będą musieli poczekać dłużej niż ich koledzy preferujący myszki oraz klawiatury.

Five Nights At Freddy's to jeden z największych fenomenów grozy ostatnich lat. Jak na markę, która wkrótce doczeka się czwartej odsłony, jej historia jest bardzo krótka. Pierwsza część trafiła bowiem do sprzedaży w sierpniu zeszłego roku. Produkcja zyskała popularność głównie dzięki nietypowym mechanizmom rozgrywki. Zadaniem gracza jest przetrwanie kilku nocy w restauracji dla dzieci, po terenie której wałęsają się wrogo nastawione mechaniczne maskotki. Przeżycie wymaga monitorowania ich ruchów za pomocą kamer i zamykania drzwi w taki sposób, aby nie były nas w stanie dorwać. Cała zabawa kryje się w tym, że system monitoringu jest mocno wadliwy, co zwiększa niepewność i znacząco ułatwia grze wywołanie autentycznego strachu.

Zachęcony sukcesem projektu Scott Cawthon szybko wypuścił kontynuację, czyli Five Nights at Freddy's 2, która ukazała się w listopadzie 2014 roku. Oferowała ona sześć nowych typów wrogów oraz przerobione wersje potworów z poprzedniej części. Usunięto opcję zamykania drzwi i zamiast tego, aby uniknąć śmierci, gracz musiał w odpowiednich momentach zakładać maskę misia. Odsłona numer trzy, zatytułowana Five Nights at Freddy's 3, trafiła do sprzedaży w zeszłym miesiącu i zmuszała gracza do unikania wykrycia przez tylko jednego przeciwnika.

Warto na koniec dodać, że kluczową rolę w sukcesie Five Nights At Freddy's odegrali sami gracze, wrzucając na Youtube liczne filmiki typu Let’s Play. Podobnie było zresztą w przypadku innych popularnych horrorów, takich jak Amnesia: The Dark Descent czy Slender. Jak widać, w przypadku gier grozy ta metoda promocji jest niezwykle skuteczna.

  1. Five Nights At Freddy's – oficjalna strona serii