Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 stycznia 2020, 13:22

Ponad milion graczy opłaca abonament w RuneScape - to nowy rekord

Zeszły rok okazał się bardzo udany dla firmy Jagex. Marka RuneScape osiągnęła nowe rekordy abonentów i aktywności.

RuneScape nadal radzi sobie wyśmienicie na rynku. - Ponad milion graczy opłaca abonament w RuneScape - to nowy rekord - wiadomość - 2020-01-16
RuneScape nadal radzi sobie wyśmienicie na rynku.

Brytyjskie studio Jagex ma powody do zadowolenia. Zespół właśnie pochwalił się, że w zeszłym roku ponad 1,1 mln graczy opłacało abonament zapewniający dodatkowe korzyści w grach MMORPG RuneScape oraz Old School RuneScape. Obie produkcje oferują również opcję darmowej zabawy, ale deweloperzy nie zdradzili, jak wiele osób z niej korzysta.

1,1 mln to najwyższy wynik w historii firmy, co jest imponującym osiągnięciem biorąc pod uwagę, że pierwsze Runescape niedawno obchodziło swoje dziewiętnaste urodziny. W zeszłym roku ustanowiono również nowy rekord graczy bawiących się jednocześnie.

Przypomnijmy, że RuneScape zadebiutowało w styczniu 2001 roku i od tego czasu jest nieprzerwanie rozwijane. W trakcie kilkunastu lat na rynku autorzy nie ograniczyli się tylko do tradycyjnych aktualizacji. Kilkukrotnie opracowano w praktyce pełnowymiarowe kontynuacje, które zastępowały poprzednią wersję gry.

Projekt wystartował z prostą grafiką łączącą elementy 3D z dwuwymiarowymi obiektami. Dwa lata później gracze otrzymali możliwość zabawy we w pełni trójwymiarowe wcielenie nazwane RuneScape 2. Po premierze pełnej wersji grę przemianowano na RuneScape, a wcześniejsze wydanie kontynuowało działanie jako RuneScape Classic.

Dzisiaj podstawowa wersja gry to tak naprawdę RuneScape 3, a RS2 funkcjonuje jako Old School RuneScape. Wbrew pozorom druga z tych produkcji nie jest niszową ciekawostką dla najbardziej oddanych fanów. Najczęściej bawi się w nią więcej osób jednocześnie, co jest zasługą m.in. wypuszczenia w 2018 roku wersji na urządzenia z systemami iOS i Android.

Obecnie społeczności obu gier są podobne liczbowo, ale użytkownicy nowszej z tych produkcji rzadziej logują się na serwery i grają krócej, dlatego nie może ona rywalizować pod względem rekordów aktywności z Old School RuneScape. Mobilna wersja RS3 zadebiutowała w październiku ubiegłego roku w ramach wczesnego dostępu, więc ciekawi nas, jak wypadnie rywalizacja obu tytułów w tym roku.

  1. RuneScape – strona oficjalna
  2. RuneScape 3 - poradnik dla początkujących