Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 26 października 2016, 09:14

autor: Movis

Polskie utwory muzyczne w Sid Meier’s Civilization VI?

Mamy kolejne informacje, które mogą wskazywać na plan dodania Polski w poczet narodów dostępnych w Sid Meier’s Civilization VI. Tym razem w plikach gry zostały odnalezione utwory muzyczne o melodiach charakterystycznych dla naszego kraju.

Husarz widoczny w zwiastunie na premierę gry. - Polskie utwory muzyczne w Sid Meier’s Civilization VI?  - wiadomość - 2016-10-26
Husarz widoczny w zwiastunie na premierę gry.

Ciąg dalszy „sprawy polskiej” w Sid Meier’s Civilization VI. Od zapowiedzi produkcji w maju tego roku większość rodzimych fanów serii zadawała sobie pytanie, czy będą mogli poprowadzić Polskę do zwycięstwa nad innymi cywilizacjami. Naszemu redaktorowi udało się nawet zadać to trudne pytanie twórcom gry. Przedstawiciel Firaxis Games, choć zapewnił że firma o Polsce pamięta, nie zdradził żadnych szczegółów. Następna fala ekscytacji podniosła się wraz z debiutem filmiku wprowadzającego do gry, w którym dość wyraźnie widoczny jest polski husarz.

Tym razem na kanale YouTube Music Central, który specjalizuje się w temacie muzyki z gier, możemy posłuchać odkrytych w plikach programu polskich utworów:

Choć aranżacje wydają się niezwykle znajome, nikt nie odkrył jeszcze wszystkich oryginalnych kompozycji, na których są one bazowane (zachęcamy do zabawienia się w „jaka to melodia” w komentarzach). Sam początek to „Pan Jezus już się zbliża”. Potem uwagę zdecydowanie przykuwa czwarta minuta, w której zaczynają swą grę góralskie skrzypce, przywodząc na myśl nieco zakopiańskie klimaty. Natomiast w 7:30 słychać aranżację hymnową, pod pewnymi względami przypominającą utwór „Boże, coś Polskę”. Ogólnie jednak dźwięki wydają się mniej charakterystyczne w porównaniu do poloneza koronacyjnego (melodii znanej też z kolędy „Bóg się rodzi”), którego mogliśmy posłuchać grając Kazimierzem Wielkim w dodatku Nowy Wspaniały Świat do Sid Meier’s Civilization V.

Obecność Polski w najnowszej odsłonie strategii od Sida Meiera wydaje się już tylko kwestią czasu. Twórcy, podobnie jak poprzednio, sukcesywnie będą dodawać do gry nowe narody i pewnie właśnie w ten sposób nasz kraj dołączy do walki o dominację w świecie Cywilizacji. Nasuwa się pytanie o to, kto zostanie naszym liderem? Jan III Sobieski? A może królowa Jadwiga?