Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 31 marca 2021, 15:50

autor: Szarmancki

Policja zamknęła grupę twórców cheatów, zarabiali miliony

Policja z miejscowości Kushan w Chinach przeprowadziła dużą operację, w wyniku której aresztowana została grupa twórców cheatów znana jako Chicken Drumstick. Zarobili oni dziesiątki milionów dolarów na sprzedaży nielegalnego oprogramowania.

Chińska policja z Kushan poprowadziła szturm na siedzibę „firmy” zajmującej się sprzedażą nielegalnego oprogramowania do oszukiwania w grach wideo. Cała operacja była wykonana we współpracy z Tencent, który jest gigantem na rynku cyfrowej rozrywki. W czasie akcji aresztowano 10 osób oraz zarekwirowano dobra o wartości 46 milionów dolarów, wliczając w to kilka luksusowych samochodów. Raport nazywa operację największą w przypadku oszustw związanych z grami wideo (via BBC.com).

Wspomniana grupa producentów cheatów nazywała się Chicken Drumstick i tworzyła oprogramowanie do gier, począwszy od mobilnych produkcji, jak Call of Duty Mobile, aż po duże e-sportowe tytuły, jak Overwatch. Policja poinformowała o zniszczeniu 17 skryptów pozwalających uzyskać przewagę podczas starć online z innymi graczami.

Policja zamknęła grupę twórców cheatów, zarabiali miliony - ilustracja #1
Żródło: Weibo

Omawiana grupa posiadała system płatności na zasadzie subskrypcji. Te można było realizować dziennie, zaczynając od 10 dolarów, lub miesięcznie, gdzie dolny próg cenowy wynosił nawet 200 dolarów. W czasie śledztwa ustalono, że Chicken Drumstick zarobiło blisko 76 milionów dolarów z samych tylko abonamentów.

Jednak czy jest to największa do tej pory taka operacja, pozostaje tematem spornym. Z pewnością to duże wydarzenie dla branży, które nie tylko pokazuje, jak ogromne zyski generują twórcy nielegalnego oprogramowania, ale jest również dowodem na to, jak wielkim problemem jest oszukiwanie w grach wideo.