Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 sierpnia 2013, 20:17

autor: Adrian Werner

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (12-18 sierpnia 2013 r.)

W minionym tygodniu rodzimi dystrybutorzy nie wykazali się zbytnią aktywnością. Natomiast polscy deweloperzy nie próżnowali i ujawnili sporo nowych informacji o nadchodzących wysokobudżetowych projektach, takich jak Wiedźmin 3 czy Dying Light.

Wreszcie zobaczyliśmy Dying Light w akcji. - Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (12-18 sierpnia 2013 r.) - wiadomość - 2013-08-19
Wreszcie zobaczyliśmy Dying Light w akcji.

Witajcie w kolejnym wydaniu naszego cyklu podsumowującego to, co wydarzyło się na polskim rynku w minionym tygodniu.

Zapowiedzi wydawnicze

Konsolowy Farming Simulator

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (12-18 sierpnia 2013 r.) - ilustracja #2

Firma CDP.pl poinformowała, że konsolowe Farming Simulator trafi na półki polskich sklepów 5 września. Ta konsolowa edycja jednej z najpopularniejszych pecetowych symulacji ukaże się na PlayStation 3 i Xboksa 360. Na obu platformach sugerowana cena detaliczna wyniesie 159,99 zł.

Tanie serie

Pomarańczowa Kolekcja Klasyki

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (12-18 sierpnia 2013 r.) - ilustracja #3

Firma Cenega ogłosiła, że 23 sierpnia tania seria Pomarańczowa Kolekcja Klasyki ulegnie rozszerzeniu o cztery pozycje:

 1. Lost Planet: Wydanie kompletne (zawiera obie odsłony serii)
 2. Sacred 2: Złota edycja (zawiera grę plus dodatek Władca Smoków)
 3. Test Drive Unlimited 2
 4. Super Street Fighter IV: Arcade Edition

Wszystkie dostępne będą w cenie 34,99 zł.

Gry z czasopism

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (12-18 sierpnia 2013 r.) - ilustracja #4

Do kiosków trafił nowy numer czasopisma Mój Komputer. Wydając 9 zł otrzymacie grę:

 1. Czarnobyl 2: Powrót do Zony

Z kolei do kosztującego 9,90 zł magazynu Mega Gra dołączono pełną wersję:

 1. Ziemia Obiecana

Ostatnim czasopismem, o którym warto wspomnieć jest Max Kids Extra. Najnowsze wydanie kosztuje 7,90 zł i zawiera trzy gry:

 1. Syrenka na Ślubnym Kobiercu
 2. Magiczny Świat Anny
 3. Lalka Klara

Pozostałe wieści

Słaba sprzedaż gier People Can Fly

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (12-18 sierpnia 2013 r.) - ilustracja #5

Magazyn Edge opublikował artykuł na temat polskiego studia People Can Fly. Znalazły się w nim informacje na temat wyników dwóch ostatnich projektów zespołu, czyli Bulletstorm i Gears of War: Judgment. Okazuje się, że każdy z tych tytułów sprzedał się w nakładzie około miliona egzemplarzy, co mocno rozczarowało wydawców. Produkcjom nie pomogły pochlebne recenzje w pismach i serwisach branżowych.

Pierwszy zapis rozgrywki z Dying Light i nowe studio Techlandu

Rodzime studio Techland opublikowało trwający dwanaście minut zapis rozgrywki z projektu Dying Light, dając nam tym samym pierwszą okazję do ujrzenia gry w akcji. Na filmiku zademonstrowano m.in. system parkuru, walkę z zombiakami oraz zmiany, jakie zachodzą w żywych trupach po zachodzie słońca. Twórcy wypuścili wersję materiału z polskim lektorem, ale zabrakło w niej tłumaczenia kwestii wypowiadanych przez bohaterów. Dlatego przygotowaliśmy we własnym zakresie napisy, które naprawiają to niedociągnięcie.

Ponadto Techland otworzył nowe studio zlokalizowane w Kanadzie. Oddział otrzymał nazwę Digital Scapes Studios, a na jego czele stanął Marcin Chady, czyli weteran firmy Radical Entertainment. Nowy zespół pracuje obecnie nad jednym z kluczowych elementów Dying Light, choć nie zdradzono niestety żadnych konkretów.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Sporo ciekawych wieści napłynęło ze studia CD Projekt RED. Opublikowano nowy zwiastun gry Wiedźmin 3: Dziki Gon i ogłoszono, że w anglojęzycznej wersji cesarzowi Emhyrowi var Emreisowi głosu udzieli Charles Dance, czyli aktor znany m.in. z roli Tywina Lanistera w serialu Gra o Tron.

Zdradzono również trochę informacji na temat silnika, który napędza zarówno Wiedzmina 3, jak i Cyberpunka 2077. RED Engine zaoferuje nowy system animacji i mimiki. Co ciekawe, teselacja zastosowana zostanie wyłącznie do zwiększenia poziomu szczegółowości otoczenia. Technika ta nie zostanie natomiast wykorzystana na modelach postaci, gdyż rezultat nie satysfakcjonował twórców. Jednocześnie autorzy twierdzą jednak, że bohaterowie są tak dopracowani, że raczej nikt nie zauważy różnicy.

Warto jeszcze dodać, że CD Projekt RED potwierdziło, że w grze Cyberpunk 2077 akcję obejrzymy z dwóch perspektyw- FPP (widok z oczu), TPP (widok zza pleców).

FIFA 14 z Lewandowskim na polskiej okładce. EA Sports rozpoczyna współpracę z PZPN

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (12-18 sierpnia 2013 r.) - ilustracja #8

Rodzimy oddział firmy Electronic Arts ogłosił, że na polskiej okładce FIFA 14 obok Lionela Messiego zobaczymy Roberta Lewandowskiego. Ponadto wydawca nawiązał współpracę z Polskim Związkiem Piłki Nożnej. Dzięki temu w grze drużyna narodowa będzie dostępna w kompletach strojów – domowym i wyjazdowym. Ponadto niektóre modele powstaną na podstawie trójwymiarowych skanów głów zawodników.

Sprzedaż polskich magazynów branżowych w maju 2013 roku

Związek Kontroli Dystrybucji Prasy opublikował wyniki sprzedaży polskich pism branżowych. Pozycję lidera odzyskało CD-Action dzięki 76 tysiącom sprzedanych egzemplarzy w maju, co stanowi wzrost o 1,97% w stosunku do analogicznego miesiąca w roku ubiegłym. Największy spadek zanotował PC Format, na którego zakup zdecydowało się niecałe 58 tys. klientów, czyli aż o 22,95% mniej niż rok temu.

Ciekawe linki

 1. Premiery gier w Polsce + Ryk Premier (12-16 sierpnia 2013)
 2. Sniper: Ghost Warrior 2 przypomina o swoim istnieniu. Top Empik - Tydzień 32