Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 26 marca 2014, 12:25

autor: Meehow

[Plotka] Steam Greenlight zniknie w ciągu roku

Z informacji nieoficjalnego źródła wynika, że usługa Steam Greenlight przestanie być dostępna w ciągu następnych 12 miesięcy. Zamiar wycofania systemu głosowania przez firmę Valve jest znany już od początku tego roku. Wciąż nie wiadomo, czym zostanie zastąpiony Greenlight, choć rzekomo ma być to rozwiązanie bardziej otwarte, zachowujące jednocześnie staranny dobór.

Steam Greenlight - [Plotka] Steam Greenlight zniknie w ciągu roku wg nieoficjalnego źródła - wiadomość - 2014-03-26
Steam Greenlight

Jonathan "Bidds" Biddle, dyrektor projektowy Curve Studios, we wpisie na Twitterze stwierdził, że w rozmowie z przedstawicielami firmy Valve podczas tegorocznego Game Developers Conference dowiedział się o planach zamknięcia usługi Steam Greenlight w ciągu nadchodzących 12 miesięcy. Nie padły żadne nazwiska, a samo Valve do sprawy dotychczas się nie odniosło. Choć czyni to tę informację nieoficjalną, należy pamiętać, że chęć pozbycia się systemu głosowania Steam Greenlight firma Valve już deklarowała, o czym pisaliśmy w Serwisie Informacyjnym.

Spotkaliśmy Valve na GDC. Mówili, że Greenlight zniknie w ciągu 12 miesięcy. Ich oferta nadal będzie starannie dobierana, ale poza tym będzie otwarta.

Serwis Game Informer przytoczył wypowiedzi dwóch anonimowych źródeł, dotyczące usługi Greenlight i możliwego kierunku, jaki firma Valve obierze po jej zamknięciu.

Wydaje się, że Valve przekazuje coraz więcej możliwości publikacji i promocji gier na Steamie deweloperom/wydawcom. Bez wątpienia właśnie to się dzieje, choć uważam, że istnieje kilka sprytnych zabezpieczeń, które zapobiegną przekształceniu tego [usługi Steam] w App Store.

Greenlight wydawał mi się krokiem we właściwym kierunku w stosunku do starego systemu. Wysłałem wcześniej do nich [Valve] kilka gier, zanim pojawił się Greenlight. Po wysłaniu trzymało się kciuki i czekało 2/3 tygodnie, aby w końcu przez e-mail otrzymać gotowca typu „Gra X nie nadaje się na Steam” czy coś w ten deseń. Greenlight przynajmniej zaoferował więcej otwartości, utrzymując jednocześnie staranność doboru. Jeśli stanie się to [Steam] sklepem w stylu Apple, gdzie każdy może wysłać cokolwiek w dowolnym czasie… cóz, mam nadzieję, że mają [Valve] przygotowane dobre filtry.

Na temat formy zastępstwa Greenlight firma Valve również nie udzieliła żadnych informacji, dlatego nie pozostaje w tej chwili nic innego, jak tylko czekać lub stwierdzić: „trzy źródła – Half Life 3 potwierdzone!”.

Steam Greenlight to system głosowania, polegający na wyborze przez użytkowników gier, które chcieliby zobaczyć w ofercie usługi Steam. Deweloperzy mogą zgłosić swój projekt, a ten po zebraniu wystarczającej liczby głosów może otrzymać „zielone światło”, tym samym otwierając sobie drogę do dystrybucji przez Steam. Aby wziąć udział w programie, należy uiścić opłatę stu dolarów (w całości przekazywanych na rzecz fundacji Child’s Play), co spowodowane jest wszelkiego rodzaju trollingiem, który miał miejsce po uruchomieniu Greenlight, np. dodawaniu do listy, co nikogo nie zdziwi, Half Life 3. Zielone światło otrzymywały również polskie gry, w tym horror Kholat, MMORPG Gloria Victis, a nawet… Uprising 44.