Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 lutego 2024, 09:45

autor: Adrian Werner

Plany DayZ na 2024 rok. Twórcy wspominają o „kolosalnym kamieniu milowym”

2024 rok zapowiada się obficie dla fanów DayZ. W planach są liczne ulepszenia gry oraz mocne rozszerzenie całej marki.

Źródło fot. Bohemia
i

DayZ znajduje się obecnie trochę w cieniu wielu nowszych sieciowych przebojów, ale w rzeczywistości gra radzi sobie wyśmienicie, wciąż utrzymując wysokie zainteresowanie graczy. Dlatego nikogo specjalnie nie zaskoczyło, gdy studio Bohemia Interactive ogłosiło, że gra, jak i cała marka nadal będą intensywnie rozwijane w tym roku.

Rozszerzenie marki DayZ

Przede wszystkim twórcy zdradzili, że zamierzają rozszerzać markę i poświęcają temu dużo środków. Nie wiadomo, co to dokładnie oznacza, ale najbardziej oczywistymi kierunkami wydaje się zapowiedzenie nowej gry z tego uniwersum lub zaadaptowanie DayZ na inne media. Pierwsze efekty tych starań mają zostać ujawnione jeszcze w tym roku. Na razie twórcy stwierdzili jedynie, że będzie to „kolosalny kamień milowy dla marki i ekscytujący moment, którego fani nie będą chcieli przegapić”.

Plany rozwoju DayZ na 2024 r.

Równolegle dalej rozwijane będzie samo DayZ. Twórcy nie są jeszcze gotowi ujawnić wszystkich szczegółów, ale zdradzili kilka nowości, jakich możemy się spodziewać w 2024 r.

  1. W grze pojawią się obiekty kosmetyczne dla postaci.
  2. Otrzymamy nowy karabin dalekiego zasięgu, który według autorów ma mieć „dosyć egzotyczny charakter”.
  3. Wprowadzone zostaną liczne ulepszenia sfery audio. Otrzymamy m.in. przerobione dźwięki związane z działaniem broni palnej oraz innymi akcjami. W grze pojawi się także muzyka ambientowa, która ma wzmocnić klimat rozgrywki.
  4. Autorzy pracują nad wprowadzeniem większej różnorodności elementów dzikiej przyrody. W planach jest też ulepszenie narzędzi kreacji terenu, co ułatwi życie nie tylko samym deweloperom, ale również moderom.
  5. Możemy również spodziewać się ulepszeń mechanik survivalowych. W grze pojawią się m.in. ekstremalne warunki oraz wyzwania medyczne.

Nie wiadomo, kiedy wszystkie te nowości zostaną udostępnione. Twórcy wcześniej informowali, że jesienią ukaże się wielka aktualizacja, ale nie oznacza to, że nie otrzymamy wcześniej żadnych ulepszeń.

Patch 1.24

Należy także wspomnieć, że właśnie ukazała się aktualizacja 1.24 do DayZ.

  1. Dodano karabin Vikhr. Wraz z nim do gry trafił nowy typ magazynku z 30 nabojami 9x39mm. Te magazynki są kompatybilne ze wszystkimi innymi broniami korzystającymi z takich pocisków.
  2. Dodano nowe warianty hełmów z kamuflażem.
  3. Poprawiono kilka elementów rozgrywki, w tym to, jak broń reaguje na kolizje z otoczeniem czy balans odrzutu. Ponadto zarówno postacie, jak i pojazdy mają teraz poruszać się płynniej po kontakcie z roślinnnością.

DayZ zadebiutowało we wczesnym dostępie na PC w 2013 roku, a pięć lat później ukazała się wersja 1.0. W 2019 r. wypuszczono konwersje na konsole PlayStation 4 i Xbox One. Gra ma się świetnie. Dwa miesiące temu ustanowiła nowy rekord aktywności na Steamie – 73 418 graczy bawiących się równocześnie.

Obecnie na Steamie trwa promocja, pozwalająca kupić DayZ za 97,19 zł, czyli o 40% taniej niż standardowo. Do 34,99 zł obniżono również cenę dodatku Livonia. Z kolei zestaw zawierają grę i DLC przeceniono do 118,96 zł. Oferty te pozostaną ważne do 28 lutego. Podobne promocje zorganizowano w PlayStation Store. Niestety na Xboxach takowa wyprzedaż aktualnie nie obowiązuje.

  1. Oficjalna strona DayZ
  2. Strona DayZ w serwisie Steam

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej