Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 maja 2022, 19:20

autor: Kamil "grim_reaper" Kleszyk

Piękna cyberpunkowa platformówka Replaced opóźniona przez wojnę

Przedstawiciele firmy Coatsink i studia Sad Cat poinformowali, że premiera gry Replaced, nad którą pracuje zespół złożony w dużej mierze z osób narodowości ukraińskiej, zaliczy opóźnienie ze względu na agresję Rosji.

W zeszłym roku informowaliśmy o tym, że studio Coatsink we współpracy z Sad Cat przygotowuje obiecującą grę platformową Replaced w retrofuturystycznej, cyberpunkowej otoczce. Podczas konferencji Microsoftu i Bethesdy został przedstawiony pierwszy zwiastun gry z umieszczonym na końcu terminem premiery wyznaczonym na 2022 rok.

Niestety, na oficjalnym twitterowym koncie Replaced pojawiła się dziś informacja, że termin nie zostanie dotrzymany – ze względu na to, iż białoruskie studio Sad Cat ma wśród pracowników osoby z Ukrainy, które aktualnie przebywają na ogarniętym wojną terytorium. Jasne więc jest, że prace nad projektem zostały czasowo przerwane, a platformówka trafi w ręce graczy dopiero w 2023 roku.

Dziś podejmujemy bardzo trudną decyzję o opóźnieniu wydania Replaced do 2023 roku. Nad grą pracuje białoruskie Sad Cat Studios, w którego skład wchodzi zespół utalentowanych deweloperów z Białorusi i Ukrainy. Niestety, trwająca wojna na Ukrainie mocno wpłynęła na prace nad Replaced, ponieważ większość zespołu przebywa w sąsiednich regionach. Priorytetem dla Sad Cat jest bezpieczeństwo członków zespołu i ich rodzin. W związku z tym część ekipy zmieniła miejsce zamieszkania, a prace nad Replaced rozpoczęły się na nowo dopiero niedawno.

Wydawca Coatsink, firma macierzysta Thunderful oraz deweloper Sad Cat Studios zdecydowali się przesunąć premierę gry na 2023 rok, aby zapewnić jej jak najlepszy stan. Nadal ciężko pracujemy, aby uzyskać jakość, której oczekujecie, ale stawiamy na pierwszym miejscu zdrowie fizyczne i psychiczne deweloperów, nie trzymając się na siłę pierwotnych terminów, które zostały nieoczekiwanie naruszone. Dziękujemy wszystkim za cierpliwość i wsparcie dla Replaced i Sad Cat Studios – głosi oficjalny komunikat dewelopera

Podjęta decyzja wiąże się zapewne ze sporym rozczarowaniem dla fanów i może także dla korporacji Microsoft, na której platformach miało się pojawić Replaced (gra zmierza na PC, XSX/S, XOne). Należy jednak zrozumieć zaistniałą sytuację i trzymać kciuki, by cały zespół mógł w spokoju dokończyć prace nad projektem.

Krótko o grze

Replaced to retrofuturystyczna, cyberpunkowa platformówka 2,5D, osadzona w alternatywnej wersji Ameryki w latach 80. XX wieku, mająca oferować dynamiczną walkę i głęboką dystopijną fabułę. Gracz wcieli się w sztuczną inteligencję R.E.A.C.H., uwięzioną wbrew swojej woli w ludzkim ciele i usiłującą przyzwyczaić się do ludzkiego życia w Phoenix-City i poza nim.

Dla tych, którzy nie widzieli jeszcze zeszłorocznej zapowiedzi dzieła studia Sad Cat, poniżej zamieszczam zwiastun produkcji: