Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 listopada 2020, 14:09

autor: aadamus

Pamiętacie tę mapę z Battlefield 4? Słynny teleskop ma zostać zlikwidowany

Jeśli graliście w Battlefield 4 w trybie multiplayer, to zapewne znacie mapę Wroga Transmisja. Powstała ona na bazie obserwatorium Arecibo. Kilka dni temu National Science Foundation poinformowało, że ze względu na zły stan techniczny obiekt ten zostanie zlikwidowany.

W skrócie:

  1. National Science Foundation ogłosiło, że obserwatorium Arecibo zostanie zlikwidowane;
  2. decyzja o zamknięciu obiektu podyktowana jest jego złym stanem technicznym;
  3. radioteleskop wpisał się w popkulturę i zainspirował między innymi twórców Battlefielda 4 do stworzenia mapy Wroga Transmisja.

W 2013 roku na rynek trafił Battlefield 4, czyli czwarta odsłona popularnego cyklu pierwszoosobowych strzelanin. Niezaprzeczalnie najsilniejszą stroną produkcji był tryb multiplayer. Jedna z map dostępnych w sieciowych rozgrywkach nosi nazwę Wroga Transmisja (Rogue Transmission) i przenosi graczy na południe Chin, w okolice dużego radioteleskopu. Plansza ta powstała w oparciu o rzeczywistą lokację – obserwatorium Arecibo w Portoryko. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów naukowych. Jego historia dobiega jednak końca, bo jak się okazuje, obiekt ten ma zostać zlikwidowany.

Obserwatorium Arecibo to należący do amerykańskiego National Science Foundation (NSF) radioteleskop o pojedynczej czaszy o średnicy 305 metrów. Uruchomiony w 1963 roku, do 2016 roku był największym obiektem w swojej kategorii. W czasie 57 lat funkcjonowania przyczynił się on do wielu odkryć naukowych, w tym do ustalenia rzeczywistego czasu obrotu Merkurego wokół Słońca. Z jego pomocą próbowano także nawiązać kontakt z obcymi – w 1974 roku wysłano w przestrzeń kosmiczną komunikat, zawierający najważniejsze informacje na temat ludzkości.

Decyzja o rozbiórce radioteleskopu podyktowana została pogarszającym się stanem technicznym. W ciągu ostatniego roku doszło do dwóch pęknięć kabli utrzymujących konstrukcję, co spowodowało zawalenie się części czaszy obiektu. Według specjalistów jego naprawa byłaby zbyt ryzykowna i nie można jej dokonać w bezpieczny sposób.

Zamknięcie obserwatorium wywołało poruszenie w środowiskach naukowych. Po ogłoszeniu decyzji o losie obiektu, na Twitterze pojawił się specjalny tag #WhatAreciboMeansToMe, w którym to osoby dzielą się swoimi wspomnieniami związanymi z tym miejscem.

Radioteleskop Arecibo na stałe wpisał się również w popkulturę. Obiekt ten pojawił się nie tylko we wspomnianym Battlefieldzie 4. Znaleźć go możemy również w filmie Golden Eye (jak i w jego growej adaptacji) czy też jednym z odcinków Z archiwum X.

  1. National Science Foundation – oficjalna strona