Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 maja 2019, 11:03

autor: Aquma

Outer Wilds to kolejny czasowy exclusive Epic Games Store

Firma Mobius Digital poinformowała, że eksploracyjna gra przygodowa Outer Wilds będzie kolejnym tytułem z czasową ekskluzywnością dla Epic Games Store. Produkcja została ufundowana dzięki kampanii crowdfundingowej. Część osób, które wsparły ją swoimi pieniędzmi nie jest zadowolona z decyzji podjętej przez dewelopera i wydawcę.

Outer Wilds zostało zapowiedziane w 2015 roku. - Outer Wilds to kolejny czasowy exclusive Epic Games Store - wiadomość - 2019-05-14
Outer Wilds zostało zapowiedziane w 2015 roku.

W SKRÓCIE:

  1. Outer Wilds kolejnym czasowym exclusive’em Epic Games Store;
  2. tytuł był finansowany dzięki zbiórce w serwisie Fig i pierwotnie miał ukazać się na Steamie;
  3. część graczy, którzy pomogli ufundować grę, nie jest zadowolona z decyzji Mobius Digital.

Studio Mobius Digital poinformowało, że przygotowywana przez nie eksploracyjna gra przygodowa Outer Wilds będzie kolejnym tytułem, którego pecetową wersję przez jakiś czas będzie można kupić wyłącznie w Epic Games Store. Twórcy przekazali tę wieść za pośrednictwem swojego oficjalnego bloga. Warto przypomnieć, że tytuł został ufundowany dzięki zbiórce w serwisie Fig i miał ukazać się na platformie Steam.

Outer Wilds zostanie wydany najpierw na Xboksie One i PC poprzez Epic Games Store, a na kolejnych platformach pojawi się później. Zapewniamy, że przeczytamy wszystkie Wasze komentarze, a naszym celem jest jak najszybsze wprowadzenie gry na preferowaną przez Was platformę. Będziemy Was informować na bieżąco w tym miejscu.

Podczas tworzenia gry z zadowoleniem przyjęliśmy pomocne partnerstwo z Annapurna Interactive, Xboksem oraz firmą Epic. Firmy wspierały nas i pomogły utrzymać nasze małe studio w działaniu na tyle długo, że gra jest dziś na takim poziomie jakości, na jakim jest. Każde z tych partnerstw pozwoliło nam uczynić produkcję lepszą i bardziej przystępną dla każdego, kto w nią zagra – czytamy.

Jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, nie trzeba było długo czekać na reakcję graczy. Na forum Reddit pojawiło się mnóstwo komentarzy rozczarowanych fanów – w tym osób, które pomogły ufundować produkcję Mobius Digital.

Rozumiem, że tę umowę zawarł wydawca, a nie zespół deweloperski, a pieniądze są siłą napędową tej decyzji. Uważam jednak, że jest to nieetyczne dla kampanii crowdfundingowych. Nie wspierałem gry po to, żebym mógł w nią zagrać kilka miesięcy później na platformie, która była promowana w kampanii. Jeśli powiedziano by mi wtedy, że mój wkład oznacza, że "w końcu" będę mógł zagrać, nie dałbym swoich pieniędzy. Nie chcę w tym momencie wspierać sklepu Epic Store (posiada niekompletny zestaw funkcji i stanowi potencjalne zagrożenie dla prywatności), a to niestety oznacza, że nie mogę wspierać zespołu pracującego nad Outer Wilds, choć bardzo wierzę w projekt i naprawdę chciałbym zobaczyć, jak bardzo się zmienił – napisał jeden z użytkowników.

Warto odnotować, że w przypadku Outer Wilds sprawa nie jest całkiem jednoznaczna – w czasie kampanii crowdfundingowej, odnosząc się do Steam, użyto bowiem zwrotu „obecnie planujemy wydać”, a nie „wydamy” – dlatego też, zdaniem niektórych fanów, kontrowersyjną decyzję można uznać za usprawiedliwioną. Z drugiej strony, niewątpliwie zmienia ona sytuację i może wpływać na atrakcyjność końcowego produktu (choćby z powodu braku dostępu do niektórych funkcji, które znajdziemy na Steamie), co w przypadku tytułu finansowanego dzięki zbiórkom może budzić wątpliwości natury etycznej.

Przypominamy, że Outer Wilds zostało zapowiedziane blisko 4 lata temu. Gra zmierza na komputery oraz Xboksa One i powinna ukazać się w tym roku.

  1. Mobius Digital – strona oficjalna
  2. Outer Wilds – strona oficjalna