Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 29 września 2016, 11:10

Ostatnia rodzina, Nie oddychaj - weekendowe premiery filmowe

Koniec września przynosi do polskich kin nagrodzoną Ostatnią rodzinę, straszący ciemną piwnicą film Nie oddychaj i katastroficzny Deepwater horizon. Miłego oglądania!

Ostatnia rodzina

Źródło: www.filmweb.pl
Źródło: www.filmweb.pl

Oto jeden z bardziej oczekiwanych tegorocznych polskich filmów, rzecz nagrodzona trzema statuetkami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (w tym Złote Lwy na dla najlepszego filmu) i Srebrnym Lampartem w Locarno dla Andrzeja Seweryna. Dokładamy do tego bardzo entuzjastyczne recenzje, nie tylko w rodzimych mediach, i otrzymujemy prawdziwą petardę. Historia rodziny Beksińskich – malarza Zdzisława, dziennikarza i tłumacza Tomasza, oraz spajającej wszystko w wyjątkową całość Zofii, posłużyła za niezwykły budulec dla niezwykłego filmu. Mam wielką nadzieję, że te wszystkie zachwyty nie są na wyrost i film faktycznie okaże się wyśmienity. Zamierzam się o tym przekonać, a Wy?

  1. Reżyseria: Jan P. Matuszyński
  2. Grają: Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik, Aleksandra Konieczna

Nie oddychaj

Źródło: www.filmweb.pl
Źródło: www.filmweb.pl

Drugi tegoroczny film o dzieciakach, które dla zgrywy nawiedzają dom starszego pana i dostają w efekcie po łapach. Pierwszym był The Good Neighbor z Jamesem Caanem (nasze kina ominął), teraz zaś dostajemy Nie oddychaj. Trójka młodych rabusiów postanawia wynieść rzekomą fortunę z domu niewidomego mężczyzny (znany z Avatara Stephen Lang). Plan wydaje się prosty do zrealizowania, ale szybko okazuje się, że ofierze dużo bliżej do kata. Ślepiec jest bowiem bardzo niebezpieczny i zmienia się w bezwzględnego łowcę grasującego po mrocznych przestrzeniach własnego domu. Produkcja wyszła spod batuty Fede Alvareza, który niedawno stworzył udany remake Martwego zła i wydaje się, że dobrze mu wychodzi osobiste spojrzenie na horror.

  1. Reżyseria: Fede Alvarez
  2. Tytuł oryginalny: Don’t Breathe
  3. Grają: Stephen Lang, Jane Levy, Dylan Minnette

Oprócz tego do kin wchodzą jeszcze:

  1. Żywioł. Deepwater Horizon (inspirowany prawdziwymi wydarzeniami film o katastrofie na platformie wiertniczej – grają m.in. Mark Wahlberg i John Malkovich),
  2. Boy 7 (holenderski dramat s-f w chłopcu, który budzi się w metrze i niczego nie pamięta),
  3. Serce psa (film dokumentalny francuskiego artysty o jego związku z ukochanym terierem),
  4. Viva (irlandzki dramat o młodym chłopaku, który pragnie zostać drag queen),
  5. Argentyna, Argentyna (muzyczny film dokumentalny o twórczości argentyńskich muzyków).

Zapraszam za tydzień do zapoznania się z kolejnym zestawem najciekawszych filmowych premier. Warto wiedzieć, co grają kina.