Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 września 2016, 11:04

autor: Makek

Oryginalny Shadow Warrior dostępny za darmo na GOG.com

Na platformie GOG.com można całkowicie za darmo pobrać oryginalną wersję gry Shadow Warrior – kultowej strzelanki z 1997 roku, stworzonej przez studio 3D Realms. W przeciwieństwie do darmowej edycji na Steamie, zawiera ona także oba oficjalne rozszerzenia oraz ścieżkę dźwiękową.

Wczoraj informowaliśmy Was o dacie premiery gry Shadow Warrior 2, która zadebiutuje już za nieco ponad miesiąc na PC. W tym czasie warto byłoby nadrobić lub przypomnieć sobie poprzednie produkcje z tej serii i tak się składa, że świetną ku temu okazją jest oferta na platformie GOG.com, gdzie udostępniono oryginalną część Shadow Warrior całkowicie za darmo.

Oryginalny Shadow Warrior napędzany jest przez silnik Build, znany z Duke Nukem 3D i Blood. - Oryginalny Shadow Warrior dostępny za darmo na GOG.com - wiadomość - 2016-09-03
Oryginalny Shadow Warrior napędzany jest przez silnik Build, znany z Duke Nukem 3D i Blood.

Warto wspomnieć, że pierwszy Shadow Warrior dostępny jest do darmowego pobrania na Steamie od ponad 3 lat. W przeciwieństwie jednak do steamowego wydania, edycja na GOG.com zawiera dwa oficjalne dodatki do podstawowej gry – Wanton Destruction oraz Twin Dragon. Oprócz tego w pakiecie otrzymujemy ścieżkę dźwiękową w formatach MP3 oraz FLAC.

Shadow Warrior na platformie GOG.com znajdziecie w tym miejscu. Niestety nie wiemy czy oferta ta jest ograniczona czasowo czy po raz kolejny mamy do czynienia z bezterminowym udostępnieniem gry. Z uwagi jednak na niemal kultowy status tej produkcji, radzimy nie zwlekać i nadrabiać ewentualne zaległości. Należy także pamiętać, że jest to wersja pod MS DOS, uruchamiana za pomocą emulatora DOSBox. Wiąże się to z wieloma archaizmami, jak np. problematyczną obsługą myszki czy ograniczoną kompatybilnością. Z pewnością bardziej przystępna pod tym względem jest wersja Shadow Warrior Classic Redux (z nieco odświeżoną grafiką, osiągnięciami oraz pełnym wsparciem dla myszki), jednak nie jest ona darmowa – aktualnie jej cena wynosi 10,69 zł.

Oryginalny Shadow Warrior dostępny za darmo na GOG.com - ilustracja #3

Shadow Warrior z 1997 roku to stworzona przez studio 3D Realms kultowa strzelanka FPP. Stanowi ona swego rodzaju klon Duke Nukem 3D – obie produkcje oparte są na silniku Build oraz posiadają charyzmatycznego protagonistę. W grze wcielamy się w Lo Wanga – wojownika z dalekiego wschodu, ratującego świat przed złowrogimi kreaturami, chcącymi zawładnąć Japonią. Shadow Warrior to połączenie dynamicznej i brutalnej gry akcji z charakterystycznym i dosadnym humorem głównego bohatera, który podobnie jak książę Nukem, komentuje na bieżąco wydarzenia na ekranie (kultowe „Who wants some Wang?”). W 2013 roku polska ekipa ze studia Flying Wild Hog stworzyła remake pierwowzoru, nazwany po prostu Shadow Warrior.