Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 sierpnia 2019, 10:35

autor: XxX

Ooblets exclusivem Epic Games Store. Twórcy bronią swojej decyzji

Tytuły ekskluzywne w Epic Games Store wciąż budzą sporo kontrowersji. Wielu twórców nie boi się jednak przystąpić do współpracy na tych zasadach i twardo bronią swojego stanowiska, wysuwając silne argumenty. Jednym z nich jest studio Glumberland odpowiedzialne za tworzenie gry Ooblets.

Gra Ooblets będzie tytułem ekskluzywnym w Epic Games Store. - Ooblets exclusivem Epic Games Store. Twórcy bronią swojej decyzji - wiadomość - 2019-08-02
Gra Ooblets będzie tytułem ekskluzywnym w Epic Games Store.

Glumberland to mały wydawca odpowiedzialny za tworzenie gry Ooblets. W ostatnim czasie tytuł wywołał małe zamieszanie na reddicie, a wszystko za sprawą kontrowersyjnej decyzji studia. Glumberland postanowiło podpisać umowę z Epic Games i wprowadzić swoją grę na listę tytułów ekskluzywnych na PC w Epic Games Store. Zostało to dość chłodno przyjęte przez społeczność graczy, którzy krytykowali twórców oraz sam Epic. Glumberland stanęło jednak w obronie podjętej decyzji, tłumacząc, dlaczego podjęli taki krok.

Wolność finansowa

Pieniądze stanowią jeden z głównych problemów niewielkich twórców, którzy chcą wprowadzić na rynek swój pierwszy tytuł. Glumberland nie stanowi tutaj wyjątku, a przedstawiciele studia otwarcie mówią o swoich obawach. Epic Games zaproponowało pieniądze z góry, gwarantując jednocześnie sprzedaż na poziomie, który zadowolił Glumberland. Oznacza to koniec kłopotów i zmartwień, przy jednoczesnej możliwości skupienia całej uwagi na produkcji.

Dla Glumberland pracowała tak naprawdę jedna programistka, a dzięki uzyskanym środkom grupa będzie mogła się powiększyć. Dodatkowo nie będzie potrzeby wprowadzenia tytułu na rynek jak najszybciej, byle zarobił na siebie, a pojawi się możliwość dopieszczenia każdego szczegółu.

Ponieważ Epic nie ma jeszcze takiego samego udziału w rynku jak ich konkurenci, zaoferowali nam minimalną gwarancję sprzedaży, która odpowiadałaby temu, na co chcielibyśmy zarobić, gdybyśmy tylko sprzedawali Ooblets we wszystkich sklepach. To zdejmuje z nas ogromny ciężar niepewności, ponieważ teraz wiemy, że bez względu na wszystko, gra nie zawiedzie i nie będziemy zmuszeni do powrotu do naszych. Teraz możemy po prostu skupić się na tworzeniu gry, nie martwiąc się o pozostałe kwestie.

Co nie tak jest z Epic Games Store?

Nie da się ukryć, że obrzucanie błotem EGS w sieci stało się normą. Gracze mają do zarzucenia bardzo wiele, tylko czy to wszystko jest w ogóle istotne? Przedstawiciele Glumberland uważają, że nie! Ich zdaniem wszystkie argumenty sprowadzają się do kilku podstawowych kwestii.

Tytuły ekskluzywne to działanie przeciwko konsumentowi – ten argument pojawia się bardzo często. Glumberland uważa, że nic podobnego nie ma miejsca. Epic Games Store to nie miejsce, jak platformy HBO czy Netflix, w przypadku których trzeba płacić, aby korzystać z ich zawartości. Usługa jest w pełni darmowa, a gracz musi tylko zainstalować dodatkowego klienta na swoim komputerze.

Kolejnym argumentem jest brak wielu funkcji w Epic Games Store, które już od dawna posiada konkurencja. Ludzie z Glumberland uważają, że należy dać im czas. Przecież Steam 15 lat temu nie był tym samym, z czym mamy do czynienia dzisiaj. Wszystko wymaga pracy, a na pracę potrzebny jest czas.

Twórcy wyrażają również swoje ubolewanie nad groźbami, jakie czasem można usłyszeć ze strony społeczności. Wielu graczy zapowiada, że będzie piraciło dany tytuł, jeśli nie będzie dostępny na ich ulubionej platformie. Bardzo dojrzała postawa.

Kiedy premiera

Paradoksalnie dodatkowe środki nieco opóźnią planowaną premierę gry. Ze względu na dodatkowe możliwości i brak presji, twórcy chcą dopracować tytuł i poświęcić mu znacznie więcej czasu, co automatycznie spowoduje pewien poślizg. Nie sprecyzowano jednak kiedy gra pojawi się na rynku.

Wielu graczy postrzega podpisanie umowy z Epic, jak zaprzedanie duszy diabłu. - Ooblets exclusivem Epic Games Store. Twórcy bronią swojej decyzji - wiadomość - 2019-08-02
Wielu graczy postrzega podpisanie umowy z Epic, jak zaprzedanie duszy diabłu.

Czym jest Ooblets?

Ooblets to gra o założeniach podobnych do serii Pokemon, jednak z pewnymi elementami rolnictwa. Gracze będą mieli do swojej dyspozycji stworki – tytułowe Ooblety – za pomocą których będą rozgrywać bitwy, jednak te stworki najpierw trzeba będzie wyhodować od małego nasionka. Tutaj właśnie pojawia się rolniczy element rozgrywki.

Gra w sprzedaży dla PC początkowo będzie dostępna tylko w Epic Games Store. Ta sama zasada nie będzie oczywiście obowiązywała w przypadku platformy Xbox Ona, na której Ooblets również się pojawi.