Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 2 grudnia 2014, 10:56

autor: Jiker

Oddworld: Stranger's Wrath debiutuje na urządzeniach mobilnych

Na urządzeniach mobilnych z systemem iOS zadebiutowała konwersja Oddworld: Stranger's Wrath - pierwszoosobowej gry akcji, będącej czwartą odsłoną kultowego cyklu. Tytuł już wkrótce powinien pojawić się również na smartfonach i tabletach z Androidem.

Pod koniec ubiegłego tygodnia w App Store zadebiutowała długo oczekiwana konwersja świetnej, pierwszoosobowej gry akcji Oddworld: Stranger's Wrath. Produkcja, będąca czwartą odsłoną kultowej serii zapoczątkowanej przez platformówki z Mudokonem Abem w roli głównej (Abe's Oddysee, Abe's Exoddus i Munch's Oddysee), została udostępniona w modelu Premium i można ją nabyć za kwotę 5,49 euro, czyli za niecałe 23 złote.

Gra została dostosowana do obsługi za pomocą ekranu dotykowego (wirtualne przyciski, wsparcie dla żyroskopu). Mimo to sterowanie może sprawiać problemy, w szczególności tym osobom, które nie grały dotąd w zbyt wiele produkcji FPP/TPP na urządzeniach mobilnych. Na szczęście tytuł współpracuje z kontrolerami MFI, więc w pewnym stopniu można kłopotom zaradzić. Warto też dodać, że już niedługo Oddworld: Stranger's Wrath zadebiutuje na smartfonach i tabletach z Androidem. Specjalną wersję gry otrzyma tablet Nvidia Shield – jego posiadacze mogą liczyć na ulepszoną szatę graficzną i obsługę dedykowanego jej pada.

Gra snuje zabawną, a jednocześnie głęboką opowieść o Nieznajomym, a jej akcja rozgrywa się na krańcach fantastycznego uniwersum, przypominających klimatem i panującymi tam zasadami Dziki Zachód. Główny bohater jest łowcą, polującym za pieniądze na złoczyńców, którzy sieją w lokalnej społeczności zamęt i bezprawie.

W trakcie kampanii gracz odwiedza miasta, lasy, fabryki i górskie kryjówki, zamieszkałe przez całą menażerię dziwacznych postaci. Co charakterystyczne, spotykani tubylcy rozmawiają w różnych językach, a że ważną rolę w grze odgrywają interakcje i rozmowy z postaciami niezależnymi, bariera językowa nierzadko prowadzi do zabawnych sytuacji. Z pomocą przychodzi wtedy specjalny system konwersacji GameSpeak, którego zasada działania nie jest obca fanom serii Oddworld.

Do cech charakterystycznych produkcji należy też możliwość swobodnego przełączania się pomiędzy trybami FPP i TPP (widok z trzeciej osoby), a także oryginalne uzbrojenie, jakim posługuje się Nieznajomy. Mam tu na myśli kuszę strzelającą bełtami o właściwościach nadawanych przez chwytane tu i ówdzie niewielkie istoty (np. Stunkzy potrafią ogłuszyć grupę wrogów, Thudslugsy pełnią rolę kul armatnich, a Bomcatsy to nic innego jak rakiety).

Oddworld: Stranger's Wrath wydano pierwotnie na Xboksa (na początku 2005 roku), a po pięciu latach produkcja została przeniesiona na PC. W 2011 roku premierę miała edycja HD na PlayStation 3, w którą od grudnia 2012 roku można również zagrać na przenośnej PlayStation Vita. Studio Just Add Water ma też w planach odsłonę na Wii U, która powinna zadebiutować w przyszłym roku.