filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 24 maja 2024, 13:50

autor: Pamela Jakiel

Obcy 3 mógł być hitem na miarę Dnia Niepodległości, gdyby tylko studio nie odrzuciło oryginalnego pomysłu na ten film sci-fi

Obcy 3, debiut pełnometrażowy Davida Finchera, nie został tak dobrze przyjęty jak dwie poprzednie odsłony serii. Reżyser, który pracował nad oryginalną koncepcją „trójki”, opowiedział o swoim pomyśle, mogącym zapewnić widowisku sci-fi sukces.

Źródło fot. Obcy 3, David Fincher, Fox Corporation, 1992
i

Obcy to jedna z najbardziej znanych filmowych serii sci-fi. Dwie pierwsze odsłony – Ridleya Scotta z 1979 roku oraz Jamesa Camerona z 1986 – spotkały się bardzo dobrym przyjęciem przez widzów i krytyków. „Trójka”, będąca debiutem reżyserskim Davida Finchera, nie odniosła już takiego sukcesu. Renny Harlin, pracujący nad oryginalną koncepcją dzieła z 1992 roku, uważa, że zawinił scenariusz.

Jak się okazuje, pierwotnie pomysł na Obcego 3 bardzo różnił się od tego, co ostatecznie zobaczyliśmy w kinach, o czym w niedawnym wywiadzie dla SlashFilm opowiedział wspomniany reżyser. W pierwotnej wizji akcja tego widowiska rozgrywała się na Ziemi. Renny Harlin spędził rok, rozwijając koncepcję „trójki”, którą ostatecznie studio odrzuciło.

Pracowałem nad Obcym 3 w 1989 roku, to było przed Parkiem Jurajskim i wszystkimi takimi filmami. Więc koncept, by mieć te stworzenia na Ziemi, przerażał studio i wydawał się nieosiągalny. Dla mnie to była naturalna kolej rzeczy. […] Sprowadźmy obcych na Ziemię, niech idą przez pole kukurydzy. Miałem już wizję takiego plakatu: dom na wsi, pole kukurydzy w blasku księżyca, i oni, idący przez pole. Do dziś uważam, że byłby to ogromny hit, ponieważ byłby pierwszym filmem, w którym coś takiego zostałoby zrobione, ale z jakiegoś powodu studio uznało, że publiczność tego nie kupi.

Dyrektorzy Foxa uznali najwyraźniej, że widzowie nie zainteresują się filmem, w którym obcych spotyka się nie w odległym kosmosie, a na naszej planecie. Wygląda jednak na to, że się mylili, ponieważ cztery lata po premierze Obcego 3 na wielkie ekrany wszedł Dzień Niepodległości – widowisko o ataku kosmitów, którego akcja rozgrywa się właśnie na Ziemi. Dzieło Rolanda Emmericha stało się prawdziwym hitem – przypadło do gustu widzom i zarobiło krocie w box office.

Po tym, jak studio odrzuciło pomysł na Obcego 3, Renny Harlin odszedł od projektu, uznając, że film rozczaruje widzów. Jak dziś wiemy, miał sporo racji.

Nikogo nie winię, ale […] pracowałem rok nad filmem Obcy 3. Odszedłem grzecznie i z szacunkiem, ponieważ nie mogłem znieść tego, że po dziełach Ridleya Scotta i Jima Camerona nadejdzie film, który nie spełni oczekiwań, jakie pokładają w nim widzowie.

Co ciekawe, sama seria Obcy już wkrótce „zejdzie na Ziemię”. Akcja nadchodzącego serialu Alien, którego twórcą jest Noah Hawley, rozegra się bowiem na naszej planecie.

Pamela Jakiel

Pamela Jakiel

Filmoznawczyni, absolwentka MISH Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej praca magisterska dotyczyła nowej duchowości w kinie współczesnym. Redaktorka serwisu Filmomaniak od kwietnia 2023 roku, wspiera redaktora prowadzącego i szefową wszystkich newsmanów. Wcześniej pisała do naEkranie. Jeśli po raz setny nie ogląda Dziewiątych wrót, to po raz pierwszy czyta książki Therese Bohman i Donny Tartt. Woli gnozę od grozy, dramaty od horrorów, Junga od Freuda. W muzeach tropi obrazy symbolistów. Biega długie dystanse, jeszcze dłuższe pokonuje gravelem. Uwielbia jamniki.

więcej