filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 13 lipca 2018, 15:40

Jeden z pierwszych scenariuszy Obcego 3 zostanie wydany jako komiks

Wydawnictwo Dark Horse wypuści na rynek złożoną z pięciu zeszytów serię komiksową na podstawie oryginalnego scenariusza do filmu Obcy 3 autorstwa Williama Gibsona. Premierę pierwszego numeru zaplanowano na 7 listopada bieżącego roku.

Po sukcesie dwóch pierwszych części cyklu Obcy jasne stało się, że prędzej czy później pojawi się i trzecia. Niestety, jej produkcja nie należała do najprzyjemniejszych. Choć film Davida Finchera, który był jego pełnometrażowym debiutem, ostatecznie znalazł spore grono oddanych wielbicieli, ze względu na wysoką ingerencję 20th Century Fox w prace na planie sam reżyser dość niechętnie się do niego odnosi. Problemy zaczęły się już na etapie tworzenia scenariusza. Powstało mnóstwo jego szkiców, prezentujących często zupełnie odmienne wizje. Jedną z pierwszych osób, która podjęła się próby stworzenia skryptu do Obcego 3 był William Gibson – pisarz science fiction i twórca dialogów między innymi do dwóch odcinków serialu Z Archiwum X. Jego pomysły ostatecznie zostały odrzucone przez wytwórnię, lecz nie przepadły na zawsze. Wydawnictwo Dark Horse skontaktowało się z Gibsonem i zamierza wydać złożoną z pięciu zeszytów serię komiksów na podstawie napisanego przez niego scenariusza do trzeciej odsłony kultowego cyklu. Premierę pierwszego numeru zaplanowano na 7 listopada bieżącego roku.

Choć nie wszyscy przepadają za Obcym 3, to właśnie w nim znajduje się jedna z najbardziej ikonicznych dla cyklu scen. - Jeden z pierwszych scenariuszy Obcego 3 zostanie wydany jako komiks - wiadomość - 2018-07-13
Choć nie wszyscy przepadają za Obcym 3, to właśnie w nim znajduje się jedna z najbardziej ikonicznych dla cyklu scen.

W sieci pojawiło się pięć stron, mających stanowić przedsmak nadchodzącego komiksu. Możecie je podziwiać poniżej niniejszego tekstu.

Uwaga! Poniżej znajdują się ewentualne spoilery z komiksu

Historia stworzona przez Williama Gibsona rozpoczyna się tuż po wydarzeniach przedstawionych w Obcym - decydującym starciu Jamesa Camerona. Okręt USS Sulaco z Ripley, Hicksem, Newt i androidem Bishopem dryfuje w przestrzeni należącej do grupy Union of Progressive People. Bohaterowie trafiają na kontrolowaną przez nią stację/kosmiczną galerię handlową Anchorpoint. Okazuje się, że U.P.P oraz korporacja Weyland-Yutani w tajemnicy hodują na niej armię ksenomorfów. Jak można się domyślić, sprawy szybko zaczynają iść w bardzo złym kierunku. Fabuła Gibsona kończy się zapowiedzią kolejnej części – Bishop sugeruje Hicksowi, że ludzie muszą wyśledzić główne gniazdo obcych i zniszczyć ich raz na zawsze.

William Gibson cieszy się, że czytelnicy komiksów będą mogli zapoznać się z jego pomysłem na Obcego 3. / Źródło: BFI - Jeden z pierwszych scenariuszy Obcego 3 zostanie wydany jako komiks - wiadomość - 2018-07-13
William Gibson cieszy się, że czytelnicy komiksów będą mogli zapoznać się z jego pomysłem na Obcego 3. / Źródło: BFI

Główną osobą odpowiedzialną za adaptację pierwotnego skryptu Obcego 3 na potrzeby komiksu jest Johnnie Christmas, znany chociażby jako twórca serii Fireburg i Angel Catbird. William Gibson nie ukrywa, że jest niezwykle podekscytowany współpracą z nim i całą tą sytuacją. Cytując jego słowa (via cbr.com):

Kiedy twój pierwszy zakontraktowany scenariusz (lub pierwszy scenariusz w ogóle, jak w moim przypadku) nie zostaje nakręcony i ostatecznie film powstaje na podstawie zupełnie innego skryptu, w którym jedyną pokrewną rzeczą z dziełem twoich rąk jest tatuaż z kodem kreskowym na karku bohatera, ostatnią rzeczą, jakiej się spodziewasz, jest ujrzenie kilka dekad później przepięknej adaptacji twojej pracy w zupełnie innym medium, stworzoną przez artystę pokroju Johnniego Christmasa. To wspaniałe doświadczenie i nie mam wątpliwości, że wersja Johnniego, która niemal w całości wiernie trzyma się mojego scenariusza, dostarczy czytnikom więcej treści, niż jakikolwiek film.

Przypominamy, że trzy lata temu Neill Blomkamp (Dystrykt 9, Elizjum) szykował się do kręcenia piątej części Obcego, która miałaby ignorować wydarzenia przedstawione w filmie Davida Finchera. Ostatecznie jednak projekt został skasowany.

Miłosz Szubert

Miłosz Szubert

Filmoznawca z wykształcenia. W GRYOnline.pl pracuje od stycznia 2017 roku. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek, historii oraz gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle). Przez parę lat montował filmy na kanale Notatnik Kinomana na YouTube.

więcej