Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 7 lipca 2020, 13:15

autor: AlexB

Nolan North: ekranizacja Uncharted nie powinna być dokładną adaptacją

W trakcie niedawnego wywiadu dla youtube'owego kanału Screen Junkies Nolan North, który użyczył głosu Nathanowi Drake'owi w cyklu Uncharted, podkreślił, że jego zdaniem nadchodząca ekranizacja serii nie powinna dokładnie odtwarzać którejś z jej odsłon. Według najnowszych planów, zadebiutuje ona 16 lipca 2021 roku.

W SKRÓCIE
  1. Według Nolana Northa, który użyczył głosu Nathanowi Drake'owi w cyklu Uncharted, ekranizacja cyklu nie powinna stanowić dokładnego przeniesienia na taśmę filmową którejś z jej odsłon.
  2. Wszystko dlatego, że te gry i tak są już dostatecznie filmowe. Przeniesienie ich na ekran kinowy z pozbawieniem elementu interaktywności mogłoby zaburzyć doświadczenie.
  3. Jeśli jednak twórcy chcieliby stworzyć dokładną ekranizację dowolnej części popularnego cyklu studia Naughty Dog, wówczas zdaniem Northa idealną osobą do odegrania Nathana Drake'a byłby Chris Pine.
  4. Według obecnych planów, filmowe Uncharted zadebiutuje w kinach 16 lipca 2021 roku.

Gdy w maju 2017 roku dowiedzieliśmy się, że w rolę Nathana Drake'a w nadchodzącej ekranizacji cyklu Uncharted wcieli się Tom Holland (znany szerzej jako najnowsza inkarnacja Spider-Mana), w sieci można było znaleźć pewne głosy niezadowolenia od osób, którym nie do końca spodobał się pomysł pokazania młodości słynnego łowcy skarbów i woleliby ujrzeć przygody bohatera z okresu bardziej zbliżonego do gier. Mocniejsze zdystansowanie się od nich może jednak ostatecznie wyjść produkcji na dobre. Tak przynajmniej twierdzi Nolan North, czyli aktor użyczający głosu Nathanowi Drake'owi w produkcjach studia Naughty Dog. W trakcie wywiadu udzielonego youtube'owemu kanałowi Screen Junkies podkreślił on, że jego zdaniem nadchodzący film nie powinien być dokładną ekranizacją którejś z odsłon cyklu.

Nolan North: ekranizacja Uncharted nie powinna być dokładną adaptacją - ilustracja #1
Nolan North wypowiedział się na temat nadchodzącej ekranizacji cyklu Uncharted. / Źródło: Eurogamer

Swoją opinię North argumentuje tym, że produkcje z serii Uncharted posiadają dostatecznie dużo elementów filmowych, które dodatkowo gracz może kontrolować. Cytując słowa aktora (via Screen Rant):

Jeśli mieliby zrobić ekranizację jeden do jednego, to, znów to podkreślę, nie wydaje mi się, że byłby to dobry pomysł w przypadku gry wideo, bo Uncharted to film, a Ty jesteś jego gwiazdą. Jesteś nią, ponieważ to właśnie Ty wcielasz się w Nathana Drake'a, nie ja. On może mieć mój głos i moje ruchy, ale to Ty jesteś Nathanem Drake'em. Podejmujesz decyzje, by skoczyć, uciec, zsunąć się z klifu czy cokolwiek.

W konsekwencji próba dokładnego przeniesienia fabuł konkretnych gier na ekran kinowy może doprowadzić do zaburzenia doświadczenia i rozczarowującego efektu końcowego. Czy dzięki obraniu nieco innej ścieżki filmowemu Uncharted uda się tego uniknąć? Przekonamy się o tym za jakiś czas.

Nolan North: ekranizacja Uncharted nie powinna być dokładną adaptacją - ilustracja #2
Czy Chris Pine sprawdziłby się w roli Nathana Drake’a?

Jeśli jednak twórcy chcieliby dokładnie zekranizować którąś z odsłon cyklu Uncharted, to zdaniem Northa do roli Nathana Drake'a idealnie pasowałby Chris Pine. Obaj panowie mieli okazję współpracować na planie W ciemność. Star Trek. Oto, jak wyglądało jedno ze spotkań między nimi według Northa:

Pewnego razu podczas charakteryzacji powiedziałem mu „Hej, jeśli kiedykolwiek przez ręce twojego agenta przewinie się scenariusz zatytułowany Uncharted, powinieneś się mu dokładnie przyjrzeć, ponieważ uważam, że idealnie byś do niego pasował.”

Przypominamy, że ekranizacja Uncharted naprawdę wiele przeszła. Pierwsze doniesienia na jej temat pochodzą jeszcze z 2008 roku. Przez ten czas przez projekt przewinęło się mnóstwo scenarzystów i aż siedmiu reżyserów. Według obecnego stanu rzeczy, filmowe przygody Nathana Drake'a nakręci Ruben Fleischer (Venom) na podstawie scenariusza Arta Marcuma oraz Matta Hollowaya. W produkcji, prócz Toma Hollanda, wystąpią także Mark Wahlberg, Antonio Banderas, Sophia Ali oraz Tati Gabrielle. Zadebiutuje ona w kinach 16 lipca 2021 roku (o ile znów data ta nie zostanie zmieniona).

  1. Oficjalna strona internetowa serii Uncharted
  2. Oficjalna strona internetowa wytwórni Sony Pictures