Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 29 października 2010, 10:44

Nintendo zanotowało pierwsze od siedmiu lat straty

Pisaliśmy już dzisiaj o słabej kondycji Capcomu. Okazuje się, że również Nintendo nie ma się czym pochwalić. Opublikowane właśnie wyniki finansowe pokazały, że firma zanotowała pierwsze od siedmiu lat straty.

Pisaliśmy już dzisiaj o słabej kondycji Capcomu. Okazuje się, że również Nintendo nie ma się czym pochwalić. Opublikowane właśnie wyniki finansowe pokazały, że firma zanotowała pierwsze od siedmiu lat straty.

Nintendo zanotowało pierwsze od siedmiu lat straty - ilustracja #1

W okresie od początku kwietnia do końca września Nintendo uzyskało przychód na poziomie 4,47 mld dolarów, co jest wyraźnym spadkiem w porównaniu do 6,7 mld w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Co gorsza, firmie nie udało się wypracować zysku i wykazała straty na poziomie 24,5 mln dolarów.

Głównym winowajcą była słabnąca kondycja NDS. W zeszłym roku między początkiem kwietnia a końcem września gracze zakupili 11,7 mln egzemplarzy tej konsoli, podczas gdy w ciągu analogicznych sześciu miesięcy tego roku sprzedano jedynie 6,69 milionów. Lepiej poradziły sobie gry na tę platformę, klienci zakupili ich bowiem 54,8 milionów, co w porównaniu do 71,2 mln w roku 2009 nie jest już aż tak drastycznym spadkiem. Nienajgorzej wyglądała też sytuacja z Wii. W ciągu tych sześciu miesięcy sprzedano 4,97 mln egzemplarzy tej konsoli, czyli niewiele mniej niż 5,75 mln uzyskane w analogicznym okresie w roku ubiegłym.

Nintendo zanotowało pierwsze od siedmiu lat straty - ilustracja #2

Słabe wyniki pokazują, że Nintendo dobrze zrobiło zapowiadając 3DS. Konsola ma zadebiutować w Japonii w lutym przyszłego roku, a premiera światowa odbędzie się w marcu. W udzielonym kilka dni temu wywiadzie Reggie Fils-Aime (prezes amerykańskiego oddziału firmy) przyznał, że obecnie największym konkurentem japońskiego giganta jest tak naprawdę Apple, a nie Microsoft czy Sony. Ludzie coraz częściej grają bowiem na platformach takich jak iPhone, iPod Touch czy iPad, co mocno uderza w Nintendo, które od zawsze było liderem na rynku konsol przenośnych. Ponadto, choć sam Fils-Aime nie był skory tego przyznać, wprowadzenie Move oraz Kinecta na sprzęt konkurencyjnych firm na pewno negatywnie wpłynie na atrakcyjność Wii w oczach konsumentów.