Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 marca 2021, 11:27

NieR: Automata w Game Pass jest lepsze od wersji ze Steam

W Xbox Game Pass zadebiutowała pecetowa wersja NieR: Automata. Okazuje się, że to wydanie jest wyraźnie lepsze od edycji sprzedawanej na Steamie.

Do oferty Xbox Game Pass właśnie trafiło pecetowe NieR: Automata. Subskrybenci, którzy pobrali ten tytuł, z zaskoczeniem odkryli, że to wydanie jest wyraźnie lepsze od tego dostępnego od dwóch lat na Steamie. Wersja sprzedawana w sklepie studia Valve to tzw. Game of the YoRHa Edition, podczas gdy ta z Game Passa to edycja Become As Gods zawierająca DLC. Różnice nie ograniczają się jednak tylko do nazw oraz dodatków.

Przede wszystkim wersja dostępna w Game Passie wydaje się być mocno ulepszona pod względem technicznym. Wydanie na Steamie ukazało się w 2019 roku i miało sporo problemów. Powodowały one m.in., że gra często wieszała się i renderowała grafikę w złej rozdzielczości, a animacja przycinała. Pomimo dobrych wyników sprzedaży wersja pecetowa nie doczekała się nawet jednego patcha. Fani zmuszeni więc byli zakasać rękawy i własnoręcznie naprawić większość tych niedociągnięć, czego owocem jest wyśmienity mod nazwany FAR (Fix Automata Resolution).

Dlatego sporym zaskoczeniem okazał się fakt, że wydanie gry udostępnione właśnie na Game Passie nie posiada większości problemów edycji ze Steam. Prawidłowo renderuje grafikę we właściwych rozdzielczościach, nie przycina bez powodu, a do tego wspiera zabawę w tzw. borderless windowed mode (trybie okna pozbawionego ramek) oraz oferuje opcję włączenia FidelityFX CAS, czyli technologii stanowiącej odpowiedź firmy AMD na DLSS Nvidii.

Ogólnie wersja z Game Passa stanowi znacznie lepiej dopracowane wydanie niż te dostępne w sklepie studia Valve. Oczywiście z modami (nie tylko wspomnianym FAR - Fix Automata Resolution, ale również z poprawiającym tekstury projektem Texture Pack) wydanie na Steam i tak dla wielu osób będzie najlepsze, ale nie usprawiedliwia to deweloperów gry z faktu, że te oficjalnie poprawki nie zostały zaimplementowane do starszej edycji PC.

Ciekawi nas więc, czy wersja na Steam doczeka się wreszcie aktualizacji. Trudno ocenić, czy tak się stanie. Możliwe bowiem, że Microsoft sfinansował te wszystkie poprawki specjalnie z myślą o Game Passie i może nie być chętny do podzielenia się nimi z resztą graczy pecetowych.

  1. Recenzja gry NieR: Automata – RPG inne niż wszystkie
  2. Oficjalna strona gry
  3. FAR (Fix Automata Resolution) - pobierz moda
  4. NieR Automata Texture Pack - pobierz moda