Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 24 lipca 2019, 21:07

Nie żyje Rutger Hauer - gwiazda Łowcy Androidów

Zmarł Rutger Hauer, aktor znany m.in. z kultowej roli w filmie Łowca Androidów. Miał 75 lat.

W wieku 75 lat zmarł Rutger Hauer. Jak poinformował serwis The Deadline, holenderski aktor odszedł z tego świata w piątek 19 lipca po długiej chorobie. Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe.

Rutger Hauer urodził się 23 stycznia 1944 roku w miasteczku Breuklen jako syn podróżujących aktorów. W wieku 15 lat spróbował życia jako marynarz na dalekomorskich statkach, jednak daltonizm zmusił go do powrotu do domu po zaledwie roku. W latach 60. XX wieku, po krótkiej służbie wojskowej, uczęszczał do Akademii Teatru i Tańca w Amsterdamie. Dopiero w 1969 roku trafił na ekrany telewizorów za sprawą roli w serialu Floris, co pociągnęło za sobą długą współpracę z Paulem Verhoevenem. Dzięki temu Hauera zauważono w Hollywood, co przełożyło się na pierwszy angaż za oceanem do filmu Na tropie Wilby’ego (1976).

Później Hauer otrzymał propozycję zagrania w Łowcy androidów – nowym filmie Ridleya Scotta. Ekranizacja powieści Phillipa K. Dicka początkowo spotkała się z chłodnym przyjęciem, ale – m.in. dzięki popularyzacji kina domowego – z czasem została okrzyknięta jednym z najlepszych filmów science fiction wszech czasów. Dziś jest to obraz kultowy, a monolog granego przez Hauera androida Roya Batty’ego (zresztą po części zaimprowizowany) zaliczany jest do najbardziej pamiętnych scen w historii kina.

Prócz tego Hauer zagrał m.in. psychopatycznego mordercę w Autostopowiczu (1986), weterana wojny wietnamskiej w Ślepej furii (1989) oraz skorumpowanego kapłana w Sin City: Miasto Grzechu (2005). Ostatnio widzieliśmy go w Samsonie (2018) oraz Valerianie i mieście tysiąca planet (2017). Aktor nie stronił też od seriali: za Ucieczkę z Sobiboru (1987) otrzymał Złoty Glob, a później pojawił się w seriach Czysta Krew (2008-2014) oraz Upadek Królestwa (2015-). Co ciekawe, Holender ma też na swoim koncie dwa występy w grach. W 2017 roku wcielił się w głównego bohatera polskiego horroru Observer, a rok temu zastąpił Leonarda Nimoya w roli Xehanorta w Kingdom Hearts III. Jego dorobek doceniano wielokrotnie, a w 2013 roku przyznano mu Order Lwa Niderlandzkiego.