Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 15 kwietnia 2020, 17:13

autor: Froozyy

Nie tylko Splash został ocenzurowany na Disney+

Spore oburzenie wywołał fakt, że odświeżona wersja filmu Plusk z 1984 roku, która trafiła na platformę Disney+, zawiera ocenzurowane sceny, gdzie zasłonięte lub przycięte zostały pośladki jednej z bohaterek. To jednak nie jedyny przypadek cenzury w produkcjach pojawiających się w serwisie Disneya.

Nie tylko Splash został ocenzurowany na Disney+ - ilustracja #1
Splash to tylko jeden z przykładów cenzury na Disney+.

Na platformie Disney+ można obejrzeć zarówno wiele nowych produkcji ze stajni Disneya, jak i klasyczne filmy. Jednym z nich jest Plusk (z ang. Splash) z 1984 roku, opowiadający historię Allena (w jego roli Tom Hanks), którego w czasach młodości przed utonięciem uratowała syrena (Daryl Hannah). Po 25 latach sytuacja powtarza się w tym samym miejscu, a dwójka bohaterów zakochuje się w sobie i postanawia razem sprostać trudom życia syrenki na lądzie. Jednakże, jak zauważyła Allison Pregler, wersja filmu, która trafiła na Disney+, różni się odrobinę od oryginału.

W pierwotnej wersji podczas sceny, gdy Madison (syrenka) wskakuje do oceanu, jej włosy tylko częściowo zasłaniały pośladki. Wydawać by się jednak mogło, że na tyle wystarczająco, aby móc pokazać tę samą, niezmienioną scenę kilkadziesiąt lat później. Jednakże w odświeżonej wersji twórcy, w dość niezdarny sposób, zdecydowali się graficznie zagęścić włosy Madison. Efekt tego zabiegu możecie zobaczyć poniżej.

Nie tylko Splash został ocenzurowany na Disney+ - ilustracja #2
Porównanie obu scen.

To niejedyna zmiana, na jaką zdecydowano się przy wydaniu Plusku na Disney+. W scenach, gdzie pośladki Madison były widoczne w pełnej okazałości, po prostu zamazano lub przycięto kadr. Jak się pewnie domyślacie, zrobiono to, ponieważ platforma Disneya ma być „domem dla produkcji przyjaznym dzieciom”. Sceny w tym filmie miały charakter romantyczny i seksualny, a nie żartobliwy, więc nie nadawały się do pokazania.

Cenzury doczekały się oczywiście także inne tytuły, które trafiły do wspomnianego serwisu. W Wodogrzmotach Małych usunięto wujkowi Stankowi symbol na jego czapce, ponieważ w niektórych scenach przypominał odwróconą flagę Turcji (co ciekawe, zapomniano tego zrobić na miniaturach odcinków, gdzie znak ten był widoczny).

Nie tylko Splash został ocenzurowany na Disney+ - ilustracja #3
Cenzura w Wodogrzmotach Małych.

Póki co usunięto jeden z odcinków Simpsonów (pierwszy epizod sezonu trzeciego), dodano ostrzeżenia o rasistowskich stereotypach np. w filmie Dumbo (ze względu na postać Jima Crowa) czy też pozbyto się dwuznacznej sceny podczas napisów końcowych Toy Story 2 (porównanie znajdziecie na filmiku poniżej). A to tylko kilka z wielu przykładów.

Należy więc założyć, że tego typu cenzura (choć nieznaczna) będzie cały czas pojawiać się w wersjach produkcji, które trafiają na Disney+. Co warto nadmienić, tytuły, które po prostu nie nadają się nawet do ocenzurowania, trafiają na platformę Hulu (która również należy do Disneya).

Disney+ pojawi się w Polsce dopiero w 2021 roku. Na platformie można już jednak znaleźć produkcje w rodzimej wersji językowej. 24 marca usługa ta zadebiutowała w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Austrii oraz Szwajcarii.