Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 20 marca 2020, 08:00

autor: Vergil

Netflix obcina bitrate swoich filmów i seriali [AKTUALIZACJA]

Thierry Breton z Komisji Europejskiej wystosował do użytkowników apel o przełączenie się na standardową jakość materiałów wideo oglądanych w Internecie. W odpowiedzi na niego platforma Netflix obniża na Starym Kontynencie bitrate swoich filmów i seriali.

AKTUALIZACJA:

Platforma Netflix postanowiła dostosować się do apelu Thierry’ego Bretona i zmniejszyć tak zwaną przepływność (ang. bitrate) strumieniowanego wideo dla całej Europy. Jak donosi serwis BBC, streamingowy gigant przekonuje, że doprowadzi to do redukcji ilości danych zużywanych przez tę platformę o 25%, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości wyświetlanego obrazu. Dla porządku należy dodać, że zmiana obejmie wszystkie abonamenty; jak dotąd Netflix nie wspomina o ewentualnych rekompensatach dla tych, którzy płacą więcej, by cieszyć się najwyższą możliwą jakością filmów i seriali.

Wiadomość oryginalna: Nie oglądajcie Netflixa w HD – apel z Komisji Europejskiej

Thierry Breton, który sprawuje w Komisji Europejskiej funkcję komisarza do spraw rynku wewnętrznego, wystosował za pośrednictwem serwisu Twitter apel do użytkowników rozmaitych serwisów VoD. Zachęca w nim do zrezygnowania z jakości HD, gdyż, jak stwierdził po rozmowie z Reedem Hastingsem, czyli prezesem firmy Netflix, o ile praca zdalna i strumieniowy przesył danych to rozwiązania, które bardzo pomagają (zatrzymując ludzi w domach) w zahamowaniu pandemii wirusa SARS-CoV-2, o tyle nadmierne korzystanie z ich dobrodziejstw prowadzi do przeciążenia internetowej infrastruktury.

Brzmi rozsądnie, prawda? Cóż, wiadomość Bretona nie spotkała się ze zrozumieniem innych użytkowników Twittera.

Podczas gdy jedni zwracają uwagę na to, że Breton nie podzielił się żadnymi twardymi danymi na ten temat, inni twierdzą, iż jego słowa są dowodem na to, że Europa nie nadąża za potrzebami konsumentów. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że wielu użytkowników serwisów VoD specjalnie płaci więcej za możliwość oglądania filmów i seriali w najwyższej jakości. Ich zdaniem, jeśli z jakiegoś powodu mają zrezygnować z tego udogodnienia, Netflix (i reszta firm) powinien tymczasowo obniżyć ceny swoich abonamentów.

Jako ciekawostkę należy dodać, że jeden z użytkowników podzielił się wykresem prezentującym przepustowość Internetu w Manchesterze na przestrzeni ostatniego miesiąca. Jak się okazuje, wykorzystanie danych wzrosło średnio o 20 procent, a wyraźnie widoczny skok z ubiegłego tygodnia to efekt Ligi Mistrzów, którą kibice oglądali właśnie przez Internet, a także... premiery gry Call of Duty: Warzone.

Netflix obcina bitrate swoich filmów i seriali [AKTUALIZACJA] - ilustracja #1
Dzisiaj mamy niepowtarzalną okazję uratować świat, po prostu siedząc w domu i oglądając Netfliksa... co może powodować nieoczekiwane problemy.
  1. Oficjalna strona internetowa Komisji Europejskiej