Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 29 czerwca 2013, 09:00

autor: Adrian Werner

Najlepsze przeglądarkowe gry maja

Prezentujemy przegląd najlepszych komercyjnych gier przeglądarkowych, jakie wydane zostały w maju tego roku. Omawiamy m.in. Anno online, City of Steam, Rail Nation, Plants Vs. Zombies Adventures i Imperium: Galactic War.

W ostatnich kilku latach gry przeglądarkowe przeszły prawdziwą metamorfozę. Coraz częściej w tym formacie ukazują się rozbudowane produkcje, w które mogą bez problemu doskonale bawić się miłośnicy bardziej tradycyjnych tytułów. Chcemy pomóc Wam w odnalezieniu najbardziej wartościowych komercyjnych gier przeglądarkowych, stąd pomysł na nowy cykl. W czwartej jego odsłonie omawiamy najlepsze premiery maja.

Anno Online

Przegląd zaczynamy od strategii ekonomicznej Anno Online, która w połowie maja weszła w fazę otwartych beta testów. Autorom ze studia Blue Byte udało się przenieść do przeglądarek większość z tego, za co gracze polubili wczesne odsłony serii. Mamy więc rozbudowę miasta, rozwijanie społeczności, dbanie o gospodarkę oraz prowadzenie wymiany handlowej. Wszystko to doprawionoelemementami MMO, które dodają pikanterii rozgrywce. Mechanizmy ekonomiczne zostały lekko uproszczone w porównaniu z tradycyjnymi odsłonami, ale fani gatunku wciąż znajdą tutaj masę głębi. Znacznie więcej niż w typowych produkcjach przeglądarkowych.

Anno Online - zagraj

City of Steam

City of Steam to z kolei propozycja dla miłośników MMORPG. Gra jest bardzo dobrze wykonana i pod względem technicznym niewiele odstaje od tradycyjnych przedstawicieli tego gatunku. Akcja osadzona jest w świecie będącym ciekawą mieszanką fantasy i steampunka. Gra robi spore wrażenie bogactwem zawartości. Autorzy przygotowali setki przygód, a mechanizmy rozgrywki umożliwiają  dużą swobodę przy tworzeniu i rozwijaniu bohaterów. Do tego City of Steam oferuje ciekawą warstwę fabularną. Kolejne misje opowiadają intrygującą historię i nawet samotna zabawa potrafi dostarczyć wielu wrażeń. Wszystko to składa się na godną uwagi produkcję, która oferuje poziom zdecydowanie wybijający się ponad to, co oferuje większość przeglądarkowych gier MMORPG.

City of Steam - zagraj

UFO Online

Fani taktycznych turówek powinni zwrócić uwagę na UFO Online. Jest to udana próba odtworzenia w przeglądarkach podstawowych elementów cyklu X-Com. Wcielamy się zatem w dowódcę organizacji walczącej z inwazją kosmitów na Ziemię. Rozgrywka dzieli się na dwie płaszczyzny. W bazie zajmujemy się zarządzaniem aspektami operacyjnymi. Werbujemy agentów, prowadzimy badania naukowe i konstruujemy coraz lepsze uzbrojenie. Natomiast podczas samych misji dowodzimy niewielkim oddziałem doskonale wyszkolonych żołnierzy, którzy toczą turowe bitwy z obcymi. Gra oczywiście nie może się równać z zeszłorocznym XCOM: Enemy Unknown, ale sama w sobie jest całkiem intrygująca i potrafi dostarczyć wielu godzin dobrej zabawy

UFO Online - zagraj

Imperium: Galactic War

Imperium: Galactic War to z kolei udana strategia kosmiczna, pozwalająca zarówno na ekonomiczny rozwój pozaziemskich kolonii, jak i dowodzenie oddziałami w trakcie gwiezdnych bitew. Do wyboru są trzy rasy -  imperium  przypominających humanoidalne psy Thanarian, szpiczasto-uszy Oberanie oraz spadkobiercy ludzkości w postaci frakcji Terran. Poza tą trójcą wirtualny świat zamieszkuje również wiele nacji niezależnych, w tym zaczerpnięta wprost z opowiadać H.P. Lovecrafta rasa Sototh. Każda frakcja ma jeden cel - rozszerzyć własną strefę panowania w galaktyce.

Akcja w grze ukazana jest z perspektywy izometrycznej. Podstawowym zadaniem każdego gracza jest rozbudowa kolonii zawieszonej w pustce kosmicznej. Musimy wznosić kolejne struktury, prowadzić badania naukowe oraz szkolić armię. Po pewnym czasie zużyjemy całą dostępną na początku powierzchnię, co wymusi konstrukcję dodatkowych platform. Jednocześnie trzeba odpowiednio zbilansować wydatki z przychodami aby nie doprowadzić do bankructwa naszego imperium. Drugim filarem Imperium: Galactic War są wojny. Bitwy rozgrywane są w stylu znanym z RTS-ów i oferują taktyczną głębie rzadko spotykaną w przeglądarkowych strategiach. Starcia przypominają potyczki morskie. Statki poruszają się stosunkowo wolno i odniesienie sukcesu wymaga starannego nimi manewrowania, tak aby uchronić je od trafienia przez działa przeciwników i jednocześnie umożliwić naszym jednostkom prowadzenie skutecznego ostrzału. Wojenny aspekt rozgrywki wzbogaca bogaty wybór różnego rodzaju statków, z których każdy można dodatkowo rozwijać poprzez instalowanie coraz lepszego sprzętu.

Imperium: Galactic War - zagraj

Rail Nation

Z kolei Rail Nation to udana próba stworzenia przeglądarkowego spadkobiercy serii Railroad Tycoon. Tak jak w klasyku firmy Microprose naszym zadaniem jest budowa i zarządzanie liniami kolejowymi. Zabawę zaczynamy jako prezes niewielkiej firmy, a ostatecznym celem jest przeobrażenie jej w prawdziwe transportowe imperium. Nie tylko my mamy takie ambicje. Na mapie działa również wiele konkurencyjnych przedsiębiorstw. Najczęściej stanowią one bezpośrednich rywali, ale zdarza się, że można również nawiązać z nimi współpracę korzystną dla obu stron. Sercem rozgrywki jest odpowiednie kształtowanie połączeń kolejowych. Głównym zadaniem pociągów jest bowiem przewożenie towarów między miastami. Rodzaj transportowanych dóbr wpływa nie tylko na nasze zyski, ale również kształtuje rozwój samych metropolii. Idealną sytuacją jest uzyskanie monopolu na dostarczanie konkretnej kategorii towarów.

Kluczowe jest również rozwijanie własnych stacji kolejowych i tworzenie wokół nich infrastruktury, która pozwoli na zwiększanie zysków i skuteczności przedsiębiorstwa. Istotną rolę odgrywa  także konstruowanie nowych pociągów. Musimy cały czas dbać o ich konkurencyjność względem pozostałych firm, co wymusza regularne inwestycje w nowe technologie oraz zakup coraz lepszych modeli. Prędkość maszyn możemy przetestować biorąc udział w wyścigach kolejowych. Każda rozgrywka zaczyna się od silników parowych, a następnie gra przeprowadza nas przez łącznie sześć er rozwoju branży. Wszystko to w sumie składa się na intrygującą i rozbudowaną produkcję, która powinna przypaść do gustu nie tylko fanom kolei.

Rail Nation - zagraj

General War: Memories

General War: Memories to z kolei  turówka osadzona w realiach II wojny światowej.  Znajdziemy w niej izometryczne i dwuwymiarowe mapy, po których poruszają się jednostki wykonane w pełnym 3D. Gra oferuje wyższy poziom realizmu niż typowe produkcje przeglądarkowe. Podczas zabawy możemy toczyć bitwy w słynnych lokacjach, znanych z podręczników historii. Wszystkie jednostki oraz ekwipunek również oparto na rzeczywistych. Pomiędzy bitwami zajmujemy się rozbudową wojennego imperium. Stawiamy budynki, gromadzimy fundusze, szkolimy wojsko, oraz prowadzimy badania naukowe, których rezultaty zwiększają skuteczność armii.

Same bitwy rozrywane są w stylu znanym z typowych turówek. Możemy więc kontrolować każdą jednostkę z osobna, a kluczową rolę odgrywa wykorzystywanie ukształtowania terenu oraz tworzenie sprytnych planów taktycznych. Wszystko to toczy się na mapie świata, na której bawią się również inni gracze. Samotnie ciężko jest osiągnąć cokolwiek, co wymusza zawiązywanie sojuszy z innymi graczami, a następnie prowadzenie wojen przeciwko konkurencyjnym gildiom.

General War: Memories - zagraj

Kingsbridge

Kingsbridge to RTS typu tower defense, która pozwala zagrać  z perspektywy obu stron konfliktu. Rozgrywka dzieli się na dwa etapy. Pierwszy z nich ma postać strategii ekonomicznej. Jako szlachcic dysponujący na początku niewielkimi włościami zajmujemy się rozwojem naszej domeny. W tym celu stawiamy nowe budynki, dbamy o wzrost gospodarczy i szkolimy armię. Musimy również przygotować struktury obronne, gdyż prędzej czy później czeka nas inwazja wojsk wroga. Możemy również samemu zostać agresorem i poprowadzić swoje siły przeciwko sztucznej inteligencji lub innym graczom. Wszystko to wtłoczone zostało w ramy ciekawej kampanii z rozbudowanym wątkiem fabularnym.

Kingsbridge - zagraj

Plants Vs. Zombies Adventures

 

Ostatnią majową produkcją, którą chcemy Wam polecić jest Plants Vs. Zombies Adventures. Tworząc przeglądarkową adaptację tego casualowego przeboju autorzy nie ograniczyli się do prostego odtworzenia rozwiązań pierwowzoru. Zamiast tego otrzymaliśmy zupełnie nową grę opartą jedynie na podobnych fundamentach. Ponownie musimy wykorzystywać sadzonki do odpierania ataków zombie. Wiele jednak uległo zmianie. Porzucono widok z boku i zamiast niego postawiono na kamerę izometryczną, co sprawiło, że mapy stały się bardziej trójwymiarowe, otwierając przez żywymi trupami więcej dróg inwazji. Dodano również między misjami moduł strategiczny w postaci rozwoju bazy w małym miasteczku. W grze nie zabrakło także masy nowych rodzajów roślin. Wszystko to sprawia, że Plants Vs. Zombies Adventures to wartościowa pozycja, w którą powinien zagrać każdy fan pierwowzoru.

Plants Vs. Zombies Adventures - zagraj

rozbudowane produkcje, w kt

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Imperium: Galactic War

Imperium: Galactic War