Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 30 lipca 2015, 12:59

autor: Adrian Werner

Najlepsze mobilne gry MOBA

W kolejnym krótkim przeglądzie gier mobilnych omawiamy najlepsze produkcje należące do gatunku MOBA.

Jako temat naszego kolejnego krótkiego przeglądu wybraliśmy najlepsze mobilne gry MOBA. Gatunek ten cieszy się obecnie ogromną popularnością na pecetach, więc nic dziwnego, że przez ostatnich kilka lat wielu deweloperów próbowało odtworzyć ten sukces na ekranach dotykowych. Do tej pory nie udało się do nikomu i w setce najbardziej dochodowych produkcji na App Store i Google Play najczęściej nie można znaleźć nawet jednego przedstawiciela tego gatunku. Brak wielkiego przeboju kasowego nie zmienia jednak faktu, że na smartfonach i tabletach nie brakuje autentycznie udanych gier MOBA, które potrafią dostarczyć wielu godzin wyśmienitej zabawy.

Vainglory

Ze wszystkich wydanych do tej pory na urządzenia mobilne gier MOBA największy sukces odniosło Vainglory. Nie bez powodu, bo to właśnie ten tytuł najbardziej zbliża się do pecetowych przedstawicieli tego gatunku. Zabawa tradycyjnie sprowadza się do potyczek dwóch drużyn graczy. Każdy z nich kontroluje pojedynczego bohatera, a mecz toczy się do momentu, w którym jedna ze stron przedrze się do bazy wroga i zniszczy zlokalizowany tam kryształ.

Jednocześnie autorzy wprowadzili do standardowej formuły kilka zmian w celu przyśpieszenia rozgrywki, tak aby pojedyncza potyczka nie przekraczała 20 minut. W bitwach biorą udział maksymalnie dwa trzyosobowe zespoły, bazy łączy tylko jedna ścieżka (za to pełna przeszkód i miejsc do ukrycia postaci), a po piętnastu minutach na mapie pojawia się potężny potwór, który przyłącza się do strony, która pierwsza go pokona.

Vainglory świetnie realizuje wszystkie podstawowe elementy gatunku. Gra oferuje dynamiczną akcję, bardzo dobrze zbalansowanych bohaterów o diametralnie różnych umiejętnościach oraz ciekawie zaprojektowaną mapę. Do tego ma zdecydowanie najlepszą w swoim gatunku grafikę wśród produkcji mobilnych i cieszy się dużą popularnością, co oznacza sporą grupę chętnych do zabawy oraz regularnie wypuszczane aktualizacje, w tym te z nowymi herosami.

The Witcher Battle Arena

Nasza kolejna propozycja to coś z rodzimego podwórka. The Witcher Battle Arena to gra MOBA osadzona w realiach uniwersum fantasy znanego z kart powieści Andrzeja Sapkowskiego, a rozpropagowanego na świecie przez serię RPG-ów studia CD Projekt RED. Wykorzystanie tej licencji pozwoliło autorom zaoferować galerię znacznie ciekawych i bardziej rozpoznawalnych bohaterów niż w konkurencyjnych produkcjach. Możemy pokierować nie tylko wiedźminami takimi jak Geralt czy Leto, ale również m.in. czarodziejką Filippą Eilhart, elfem Iorwethem, krasnoludem Zoltanem czy Golemem. Ciągle dodawane są również nowe postacie i ostatnio do walk dołączyły Ciri oraz Yennefer.

W The Witcher Battle Arena autorzy także postawili na zwiększoną dynamikę meczów, które trwają najczęściej maksymalnie dziesięć minut. Tak duże tempo osiągnięto nie tylko ograniczając strony konfliktu do dwóch trzyosobowych drużyn, ale również przez usunięcie creepów, czyli sterowanych przez sztuczną inteligencję jednostek sojuszniczych. Gra stanowi także rzadki przypadek produkcji MOBA, która oferuje więcej niż jedną mapę. Ponadto warunki zwycięstwa odbiegają od standardowych i zamiast próbować zniszczyć bazę wroga zabawa obraca się wokół przejmowania kontroli nad trzema punktami.

Wszystko to w sumie sprawia, że The Witcher Battle Arena nie jest jedynie prostym klonem pecetowych rozwiązań, a osadzenie jego akcji w uwielbianym przez wielu uniwersum tylko dodaje grze uroku.

Block Fortress: War

Vainglory i The Witcher Battle Arena powinny zaspokoić potrzeby większości osób szukających na rynku mobilnym klasycznych gier MOBA. Dlatego jako ostatnią propozycję postanowiliśmy polecić coś odmiennego. Block Fortress: War to hybryda gatunkowa, która łączy mechanizmy MOBA, strzelanek i strategii typu tower defense, tworząc w sumie skomplikowaną, bogatą i bardzo miodną produkcję multiplayer.

Gra koncentruje się na starciach dwóch maksymalnie dwuosobowych drużyn, z których każda próbuje zniszczyć bazę wroga. Do wyboru jest pięć mocno odmiennych frakcji z dziesięcioma bohaterami, a unikalność kierowanej przez nas postaci możemy dodatkowo zwiększać dzięki rozbudowanemu systemowi rozwoju. System walki jest typowo zręcznościowy i przypomina klasyczne strzelanki. Mapy mają ściśle wytyczone ścieżki, a za zabijanie wrogów i przejmowanie punktów kontrolnych nagradzani jesteśmy surowcami, za które ulepszamy postacie oraz budujemy struktury obronne. Ponadto można też szkolić wojska, pełniące rolę creepów i automatycznie atakujące bazę wrogów.

Wszystko to tworzy nietypowy, ale bardzo satysfakcjonujący koktajl gatunkowy i może być doskonałą propozycją dla osób, którym podoba się idea MOBA, ale dotychczasowe jej realizacje już nie. Dodatkową zaletą jest obecność obszernej kampanii dla pojedynczego gracza.