Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 marca 2020, 17:35

autor: Entelarmer

Najlepsza broń w Call of Duty Warzone? Powstała pomocna tabela

Youtuber TheXclusiveAce przeprowadził analizę statystyk broni z Call of Duty: Warzone. Uzyskane dane zebrał w tabeli i wykorzystał do ustalenia, jakie jest najlepsze uzbrojenie w tej darmowej strzelance studia Infinity Ward.

Najlepsza broń w Call of Duty Warzone? Powstała pomocna tabela - ilustracja #1
Czym byłby tytuł wieloosobowy bez analiz „która broń/karta/klasa/itp. jest najlepsza w grze”?
Najważniejsze informacje:
  • youtuber TheXclusiveAce opublikował filmik, w którym omówił dziesięć najlepszych broni dostępnych w Call of Duty: Warzone;
  • użytkownik przeanalizował statystyki 32 broni, sprawdzając obrażenia na sekundę oraz czas i liczbę trafień potrzebną do zabicia wroga z uwzględnieniem różnych poziomów pancerza;
  • powstałą tabelę częściowo uzupełnił cuddlyisawesome z Reddita, dodając dane na temat spadku skuteczności wybranych broni wraz z dystansem.

Jeśli kiedykolwiek zaczęliście się interesować rozgrywkami turniejowymi czy chociażby nieco poważniejszą grą w dowolnym tytule, zapewne zdajecie sobie sprawę, na jakie szczegóły zwracają uwagę profesjonalni gracze. DPS w grach akcji, FAF w bijatykach, szansa na znokautowanie wroga w jednej turze lub dobranie karty – cała ta matematyka potrafi mocno wciągnąć zapaleńców. Do tych stanowczo zalicza się użytkownik prowadzący kanał TheXclusiveAce w serwisie YouTube, który opublikował zestawienie dziesięciu najlepszych broni w Call of Duty: Warzone. W przeciwieństwie do wielu „tierlist”, filmik poprzedziła dogłębna analiza statystyk ponad 30 egzemplarzy uzbrojenia dostępnych w grze. Wynikami z podziałem na kategorię podzielił się w dokumencie Google.

Tabelka skupia się głównie na obrażeniach, uwzględniając DPS (damage per second, czyli obrażenia na sekundę) oraz czas i liczbę trafień potrzebne do wyeliminowania wroga (odpowiednio TTK i STK). Jednakże sama moc to nie wszystko i TheXclusiveAce wziął pod uwagę również takie czynniki, jak poręczność i potencjalny rozmiar magazynka. Ta ostatnia cecha jest szczególnie istotna w grze pozwalającej na wspólną zabawę nawet 150 graczom, w której jest spora szansa, że po wykończeniu jednego przeciwnika od razu natkniemy są na kolejnego, a nikt nie chce w takiej sytuacji przeładowywać broni.

Najlepsza broń w Call of Duty Warzone? Powstała pomocna tabela - ilustracja #2
Samotnie czy we trójkę, zawsze lepiej mieć tyle amunicji, by wystarczyła do zabicia więcej niż jednego przeciwnika.

Sama lista nie jest ponumerowana, bo próba ustalenia obiektywnej kolejności snajperki, karabinu i strzelby w jednym zestawieniu mija się z celem. Część z wymienionych broni raczej nikogo nie zaskoczy: M4, MP7 i MP5 dominują w multiplayerze Call of Duty: Modern Warfare i nie inaczej jest w Warzone. Nie dziwi też obecność karabinu snajperskiego HDR, jednego z dwóch potrafiących zabić nawet w pełni opancerzonego gracza jednym strzałem w głowę (obok AX-50, który jednak strzela nieco wolniej, a zadaje podobne obrażenia). MP5, M4 i HDR są zresztą wymienione też w naszym poradniku jako najlepsze bronie w swoich kategoriach (odpowiednio karabin szturmowy, pistolet maszynowy oraz snajperka). Nieco inaczej jest w przypadku strzelb, a dokładniej dwóch „absolutnych potworów” na krótkim dystansie, jak je nazywa autor. W naszym tekście uznaliśmy wyższość R-90 ze względu na jej siłę rażenia i przede wszystkim szybkostrzelność, ale TheXclusiveAce uznał, że Origin 12 nie pozostaje daleko w tyle.

Jest też kilka niespodzianek, na przykład RAM-7 oraz FAL. Ten ostatni, choć półautomatyczny, ma wygrywać nawet z SMG i innymi karabinami szturmowymi, błyskawicznie przedziera się przez pancerz (zakładając, że trafiamy w głowę lub górną część torsu) i sprawdza się na wszystkich dystansach. Najlepszym lekkim karabinem okazał się – według youtubera oraz naszego autora – PKM, nieco ustępujący MG34 pod względem wskaźnika DPS, ale nadrabiający to ogromnym magazynkiem (nawet do 200 naboi) oraz lepszą celnością i poręcznością.

Najlepsza broń w Call of Duty Warzone? Powstała pomocna tabela - ilustracja #3
Najlepszy lekki karabin maszynowy – przynajmniej zdaniem niektórych.

Jednak największym zaskoczeniem – także dla samego youtubera, który musiał to sprawdzić wiele razy – okazało się to, co TheXclusiveAce nazwał „najlepszą w pełni automatyczną bronią w grze”. Mowa o pistolecie maszynowym AUG, a dokładniej wariancie z zestawem .556. W tej wersji broń ta ma jeden z najwyższych współczynników DPS spośród wszystkich SMG i karabinów szturmowych. Jedynie M4 z ulepszeniem .458 SOCOM wypada lepiej, ale kosztem zaledwie 10 pocisków w magazynku w porównaniu z potencjalnie 60 nabojami AUG .556. Jedyną wadą tego ostatniego jest gorsza skuteczność na dalszy dystans (aczkolwiek nie do poziomu bezużyteczności), ale to żadna cena za tę moc w połączeniu mobilnością i celnością.

Rzecz jasna, nawet po tym – wydawałoby się – wyczerpującym temat dochodzeniu lista TheXclusiveAce nie jest bezdyskusyjna. Na przykład cuddlyasalways z Reddita, który uzupełnił tabelkę o dane na temat skuteczności wybranych broni na dalszy dystans, zasadniczo zgadza się z youtuberem. Niemniej zwraca uwagę, że AUG wcześniej traci na mocy i po 18 metrach wyprzedza go FAL. Sam za najlepszą broń w Warzone uznaje AK-47 z pewnym dodatkami. Zawsze pozostaje też kwestia osobistych preferencji oraz umiejętności i, na przykład, ktoś może sobie bardziej cenić oraz – co ważniejsze – lepiej radzić z bardziej poręcznym SA87, mimo mniejszego magazynka. Niemniej dzięki TheXclusiveAce (oraz cuddlyasalways) zapaleni gracze CoD: Warzone otrzymali istotną pomoc i łatwiej będą mogli zdecydować o wyborze uzbrojenia.

Najlepsza broń w Call of Duty Warzone? Powstała pomocna tabela - ilustracja #4
Zapaleńcy dyskutujący (a często i kłócący się) o wyższości jednej broni, postaci lub przedmiotu nad innymi to stały element każdej gry wieloosobowej.