Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 marca 2020, 17:35

autor: Entelarmer

Najlepsza broń w Call of Duty Warzone? Powstała pomocna tabela

Youtuber TheXclusiveAce przeprowadził analizę statystyk broni z Call of Duty: Warzone. Uzyskane dane zebrał w tabeli i wykorzystał do ustalenia, jakie jest najlepsze uzbrojenie w tej darmowej strzelance studia Infinity Ward.

Najlepsza broń w Call of Duty Warzone? Powstała pomocna tabela - ilustracja #1
Czym byłby tytuł wieloosobowy bez analiz „która broń/karta/klasa/itp. jest najlepsza w grze”?
Najważniejsze informacje:
  • youtuber TheXclusiveAce opublikował filmik, w którym omówił dziesięć najlepszych broni dostępnych w Call of Duty: Warzone;
  • użytkownik przeanalizował statystyki 32 broni, sprawdzając obrażenia na sekundę oraz czas i liczbę trafień potrzebną do zabicia wroga z uwzględnieniem różnych poziomów pancerza;
  • powstałą tabelę częściowo uzupełnił cuddlyisawesome z Reddita, dodając dane na temat spadku skuteczności wybranych broni wraz z dystansem.

Jeśli kiedykolwiek zaczęliście się interesować rozgrywkami turniejowymi czy chociażby nieco poważniejszą grą w dowolnym tytule, zapewne zdajecie sobie sprawę, na jakie szczegóły zwracają uwagę profesjonalni gracze. DPS w grach akcji, FAF w bijatykach, szansa na znokautowanie wroga w jednej turze lub dobranie karty – cała ta matematyka potrafi mocno wciągnąć zapaleńców. Do tych stanowczo zalicza się użytkownik prowadzący kanał TheXclusiveAce w serwisie YouTube, który opublikował zestawienie dziesięciu najlepszych broni w Call of Duty: Warzone. W przeciwieństwie do wielu „tierlist”, filmik poprzedziła dogłębna analiza statystyk ponad 30 egzemplarzy uzbrojenia dostępnych w grze. Wynikami z podziałem na kategorię podzielił się w dokumencie Google.

Tabelka skupia się głównie na obrażeniach, uwzględniając DPS (damage per second, czyli obrażenia na sekundę) oraz czas i liczbę trafień potrzebne do wyeliminowania wroga (odpowiednio TTK i STK). Jednakże sama moc to nie wszystko i TheXclusiveAce wziął pod uwagę również takie czynniki, jak poręczność i potencjalny rozmiar magazynka. Ta ostatnia cecha jest szczególnie istotna w grze pozwalającej na wspólną zabawę nawet 150 graczom, w której jest spora szansa, że po wykończeniu jednego przeciwnika od razu natkniemy są na kolejnego, a nikt nie chce w takiej sytuacji przeładowywać broni.

Najlepsza broń w Call of Duty Warzone? Powstała pomocna tabela - ilustracja #2
Samotnie czy we trójkę, zawsze lepiej mieć tyle amunicji, by wystarczyła do zabicia więcej niż jednego przeciwnika.

Sama lista nie jest ponumerowana, bo próba ustalenia obiektywnej kolejności snajperki, karabinu i strzelby w jednym zestawieniu mija się z celem. Część z wymienionych broni raczej nikogo nie zaskoczy: M4, MP7 i MP5 dominują w multiplayerze Call of Duty: Modern Warfare i nie inaczej jest w Warzone. Nie dziwi też obecność karabinu snajperskiego HDR, jednego z dwóch potrafiących zabić nawet w pełni opancerzonego gracza jednym strzałem w głowę (obok AX-50, który jednak strzela nieco wolniej, a zadaje podobne obrażenia). MP5, M4 i HDR są zresztą wymienione też w naszym poradniku jako najlepsze bronie w swoich kategoriach (odpowiednio karabin szturmowy, pistolet maszynowy oraz snajperka). Nieco inaczej jest w przypadku strzelb, a dokładniej dwóch „absolutnych potworów” na krótkim dystansie, jak je nazywa autor. W naszym tekście uznaliśmy wyższość R-90 ze względu na jej siłę rażenia i przede wszystkim szybkostrzelność, ale TheXclusiveAce uznał, że Origin 12 nie pozostaje daleko w tyle.

Jest też kilka niespodzianek, na przykład RAM-7 oraz FAL. Ten ostatni, choć półautomatyczny, ma wygrywać nawet z SMG i innymi karabinami szturmowymi, błyskawicznie przedziera się przez pancerz (zakładając, że trafiamy w głowę lub górną część torsu) i sprawdza się na wszystkich dystansach. Najlepszym lekkim karabinem okazał się – według youtubera oraz naszego autora – PKM, nieco ustępujący MG34 pod względem wskaźnika DPS, ale nadrabiający to ogromnym magazynkiem (nawet do 200 naboi) oraz lepszą celnością i poręcznością.

Najlepsza broń w Call of Duty Warzone? Powstała pomocna tabela - ilustracja #3
Najlepszy lekki karabin maszynowy – przynajmniej zdaniem niektórych.

Jednak największym zaskoczeniem – także dla samego youtubera, który musiał to sprawdzić wiele razy – okazało się to, co TheXclusiveAce nazwał „najlepszą w pełni automatyczną bronią w grze”. Mowa o pistolecie maszynowym AUG, a dokładniej wariancie z zestawem .556. W tej wersji broń ta ma jeden z najwyższych współczynników DPS spośród wszystkich SMG i karabinów szturmowych. Jedynie M4 z ulepszeniem .458 SOCOM wypada lepiej, ale kosztem zaledwie 10 pocisków w magazynku w porównaniu z potencjalnie 60 nabojami AUG .556. Jedyną wadą tego ostatniego jest gorsza skuteczność na dalszy dystans (aczkolwiek nie do poziomu bezużyteczności), ale to żadna cena za tę moc w połączeniu mobilnością i celnością.

Rzecz jasna, nawet po tym – wydawałoby się – wyczerpującym temat dochodzeniu lista TheXclusiveAce nie jest bezdyskusyjna. Na przykład cuddlyasalways z Reddita, który uzupełnił tabelkę o dane na temat skuteczności wybranych broni na dalszy dystans, zasadniczo zgadza się z youtuberem. Niemniej zwraca uwagę, że AUG wcześniej traci na mocy i po 18 metrach wyprzedza go FAL. Sam za najlepszą broń w Warzone uznaje AK-47 z pewnym dodatkami. Zawsze pozostaje też kwestia osobistych preferencji oraz umiejętności i, na przykład, ktoś może sobie bardziej cenić oraz – co ważniejsze – lepiej radzić z bardziej poręcznym SA87, mimo mniejszego magazynka. Niemniej dzięki TheXclusiveAce (oraz cuddlyasalways) zapaleni gracze CoD: Warzone otrzymali istotną pomoc i łatwiej będą mogli zdecydować o wyborze uzbrojenia.

Najlepsza broń w Call of Duty Warzone? Powstała pomocna tabela - ilustracja #4
Zapaleńcy dyskutujący (a często i kłócący się) o wyższości jednej broni, postaci lub przedmiotu nad innymi to stały element każdej gry wieloosobowej.
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Centrum PlayStation 5 - Wszystko o konsoli i jej grach
Call of Duty: Warzone

Call of Duty: Warzone