Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 lutego 2013, 10:35

autor: Hed

Najlepsi i najgorsi wydawcy 2012 roku według Metacritic

Serwis Metacritic opublikował zestawienie najlepszych i najsłabszych dużych oraz średnich wydawców 2012 roku. Pierwsze miejsca w lidze gigantów zajęły Electronic Arts, Microsoft i Sony, w czym pomogły gry Mass Effect 3, Mark of the Ninja oraz Podróż.

Mass Effect 3 zapewnił EA miano najlepszego dużego wydawcy 2012 roku – według Metacritic. - Najlepsi i najgorsi wydawcy 2012 roku według Metacritic  - wiadomość - 2013-02-06
Mass Effect 3 zapewnił EA miano najlepszego dużego wydawcy 2012 roku – według Metacritic.

Serwis Metacritic przygotował zestawienie wydawców 2012 roku, oparte na agregowanych przez siebie recenzjach. W plebiscycie ustalono, że najciekawsze produkcje wśród dużych firm wydawały w ubiegłym roku Electronic Arts, Microsoft ora Sony. Najwyżej ocenianymi tytułami każdej z nich są kolejno: Mass Effect 3, Mark of the Ninja oraz Podróż, co pokazuje, że na rynku doceniane są zarówno tytuły duże, jak i nieco mniejsze.

W porównaniu wydawców na Metacritic nie brano pod uwagę wyników sprzedaży, czy opinii fanów. Liczyły się tylko recenzje magazynów i serwisów branżowych. Firmy podzielono na dwie grupy – gigantów, którzy wypuścili po co najmniej 15 tytułów oraz przedsiębiorstwa mniejsze, mające na koncie 7-14 publikacji. Każdemu z kandydatów zliczono średnią ocen wszystkich gier z 2012 roku i wskazano jego najlepsze oraz najsłabsze tytuły.

Zestawienie największych wydawców. Źródło: Metacritic.
Zestawienie największych wydawców. Źródło: Metacritic.

Za Electronic Arts (średnia ocena gier: 75,2%), Microsoftem (73%) i Sony (72,3%) uplasowały się Nintendo (71,2%), Capcom (70,4%) i kolejni wydawcy. Najsłabiej w tej kategorii wypadło Activision Blizzard (64,4%) oraz Namco Bandai (62,5%). Pierwszej z firm średnią obniżył 007 Legends (25%), a drugiej Family Part: 30 Great Games Obstacle Arcade (11%). Wydawcy odbili się za to dzięki Diablo III (88%) oraz dodatkowi Dark Souls: Artorias of the Abyss (89%).

Zestawienie średnich wydawców. Źródło: Metacritic.
Zestawienie średnich wydawców. Źródło: Metacritic.

W kategorii wydawców nieco mniejszych, najlepiej poradziły sobie firmy Take-Two Interactive, Telltale Games oraz Square-Enix, które mają wyższe wyniki średnie od najlepszych dużych firm, zapewne w myśl zasady „mniej, ale lepiej”. Na dalszych miejscach uplasowały się Bethesda Softworks, THQ, czy chociażby Atlus. Najniższą średnią uzyskało 505 Games. Pełne zestawienie wraz z paroma ciekawostkami znajdziecie na stronie serwisu Metacritic.

Metacritic to jeden z największych agregatorów ocen na rynku, zajmujący się filmami, muzyką, książkami oraz oczywiście grami wideo. Serwis zestawia oceny różnych magazynów i portali branżowych – w tym gry-online.pl. Na podstawie ocen wyciągana jest średnia, która z biegiem lat zyskała ogromne znaczenie. Do tego stopnia, że niektórzy wydawcy przyznają deweloperom premie za osiągnięcie odpowiedniego „metawyniku”.

  1. Ranking wydawców z 2012 roku - Metacritic