Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 29 lipca 2020, 14:00

autor: AlexB

Nadciąga interaktywny film o Batmanie, w którym będziemy mogli zabić Robina

W sieci pojawił się zwiastun Batman: Death in the Family – filmu animowanego, który pozwoli widzom na dokonywanie pewnych wyborów wpływających na to, co zobaczą na ekranie. Zadebiutuje on tej jesieni na DVD, Blu-Ray oraz w wersji cyfrowej.

W SKRÓCIE
  1. W sieci pojawił się zwiastun animacji Batman: Death in the Family na podstawie kultowego komiksowego minicyklu.
  2. Produkcja będzie interaktywna, czyli widzowie otrzymają możliwość wpłynięcia na kierunek, w jaki pójdzie akcja.
  3. Produkcja zadebiutuje tej jesieni na DVD, Blu-Ray oraz w wersji cyfrowej.

W 2018 roku na platformie Netflix zadebiutowało Black Mirror: Bandersnatch. Ten specjalny odcinek kultowego w wielu kręgach serialu spotkał się z ciepłym przyjęciem ze strony krytyków, lecz nie to sprawiło, że zyskał on sporą popularność. Otóż jest to produkcja interaktywna, pozwalająca widzom na dokonywanie wyborów wpływających na ścieżkę, którą podąża fabuła. Nie da się ukryć, że w takim sposobie opowiadania historii drzemie spory potencjał, który prócz wspomnianego Bandersnatcha starały się wykorzystać takie produkcje, jak Ty kontra dzicz czy Kot w butach: Uwięziony w baśni. Wkrótce dołączy do nich kolejna – Batman: Death in the Family na podstawie głośnej komiksowej miniserii o Człowieku Nietoperzu pod tym samym tytułem. Poniżej możecie obejrzeć jej zwiastun, który niedawno zadebiutował w sieci.

Minicykl Death in the Family, w Polsce znany również jako Śmierć w rodzinie, powstał pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Scenariusz do niego napisał Jim Starlin. W opowiadanej przez niego historii Batmanowi przychodzi po raz kolejny zmierzyć się ze swoim arcywrogiem – Jokerem – który tym razem wszedł w posiadanie broni jądrowej i planuje sprzedać ją terrorystom na Bliskim Wschodzie. Równolegle pomocnik słynnego nietoperzowego superbohatera, drugi Robin (Jason Todd) stara się odnaleźć swoją prawdziwą matkę. Poszukiwania te ostatecznie doprowadzają do tragedii.

Nadciąga interaktywny film o Batmanie, w którym będziemy mogli zabić Robina - ilustracja #1
Okładka zbiorczego wydania Śmierci w rodzinie jest znana wielu miłośnikom komiksów.

Co ciekawe w kontekście interaktywnej animowanej adaptacji, komiksowa Śmierć w rodzinie tak bardzo wyryła się w świadomości miłośników komiksów właśnie ze względu na fakt, że odbiorcy mogli wpłynąć na jej ostateczny kształt. Cała ta historia powstała bowiem między innymi dlatego, że sporej części czytelników nie spodobała się postać Jasona Todda, który zastąpił w roli Robina Dicka Graysona. Włodarze DC postanowili zatem oddać jego los fanom. Otworzono dwie specjalne linie telefoniczne – dzwoniąc na jedną można było opowiedzieć się za tym, by Todd przeżył, a na drugą, by został zabity przez Jokera. Ostatecznie, różnicą zaledwie 72 głosów, wygrała opcja uśmiercenia i to właśnie ona znalazła się w komiksie. Wydarzenie to odcisnęło spore piętno na uniwersum Batmana, a nawiązania do niego można znaleźć w najróżniejszych produkcjach o Człowieku Nietoperzu do dziś (chociażby w Batman: Arkham Knight).

Nadciąga interaktywny film o Batmanie, w którym będziemy mogli zabić Robina - ilustracja #2
Tak wyglądała interaktywność w latach 80.

Jak możemy zobaczyć na zwiastunie, animowane Batman: Death in the Family nie będzie stuprocentowo dokładnym odwzorowaniem komiksowego oryginału, to trzon fabuły pozostanie ten sam. Mamy zatem Jokera posiadającego broń jądrową i silną chęć sprzedania jej terrorystom, słynną scenę z łomem oraz kluczowy wybór – uratować czy też uśmiercić Robina? Te i inne decyzje zostaną pozostawione widzom.

Nadciąga interaktywny film o Batmanie, w którym będziemy mogli zabić Robina - ilustracja #3
Czy animowana adaptacja Śmierci w rodzinie odniesie sukces?

Reżyserem, scenarzystą i producentem animowanego Batman: Death in the Family jest Brandon Vietti, który ma na swoim koncie takie produkcje, jak chociażby Batman w cieniu Czerwonego Kaptura z 2010 roku czy Superman: Doomsday. Swoich głosów bohaterom filmu użyczyli między innymi Bruce Greenwood, Vincent Martella, John DiMaggio, Zehra Fazal oraz Gary Cole. Tytuł zadebiutuje tej jesieni na DVD, Blu-Ray oraz w wersji cyfrowej.

  1. Oficjalna strona wytwórni Warner Bros.