Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 sierpnia 2023, 19:09

Nietypowe „przytulne” MMO wkracza w betę, cinematic trailer rozbudza apetyt [Aktualizacja: początek testów]

Palia trafiła do beta-testów. Na razie zamkniętych, ale wkrótce ta „przytulna” gra MMO otworzy się dla wszystkich zainteresowanych.

Źródło fot. Singularity 6.
i

Aktualizacja

Wystartowały otwarte testy gry Palia. Możecie się do nich zapisać na tej stronie. Więcej szczegółów znajdziecie poniżej.

Oryginalna wiadomość (2 sierpnia 2023)

MMORPG Palia od byłych pracowników Blizzard Entertainment i Riot Games trafiło dziś do zamkniętej bety. Chętni do sprawdzenia tego uroczego MMO mogą zarejestrować się na oficjalnej stronie gry, by mieć szansę na dołączenie do rozgrywki.

Jeśli Wam się nie poszczęści, nie będziecie musieli długo czekać na kolejną szansę. Otwarte testy rozpoczną się 10 sierpnia o godzinie 19:00 czasu polskiego. Za udział w nich przed 31 października gracze otrzymają skromny upominek w postaci przedmiotu kosmetycznego (czy też „dekoracyjnego”) w grze. Ponadto – i to chyba najważniejsza informacja – wszelkie postępy z zamkniętej oraz otwartej bety zostaną zachowane po premierze Palii.

Palia to dość nietypowa gra MMO, nawet na tle co ciekawszych (niekoniecznie udanych… albo nawet wydanych) przedstawicieli gatunku. Twórcy ze studia Singularity 6 nawet nie wspominają o elementach RPG, określając swoje dzieło jako „przytulny symulator MMO”.

W tytułowej krainie walka jest ledwo co obecna – nie ma tu starć z innymi graczami, a i z tzw. mobami raczej nie stajemy w szranki (chyba że liczymy okazjonalne polowania lub nawet łowienie ryb). Tutaj dominują raczej aktywności typowe dla rolniczych symulatorów życia, czytaj: budowanie, tworzenie przedmiotów, handel i interakcje z postaciami – w tym przypadku także innymi graczami.

Nie znaczy to, że nie ma tu jakiejkolwiek narracji: Palia skrywa swoje tajemnice, które gracze – jako niespodziewanie powracający przedstawiciele, jak sądzono, wymarłego gatunku ludzkiego – mogą wspólnie odkrywać poprzez wykonywanie zadań. Niemniej to relacje międzyludzkie i ulepszanie (czy też upiększanie) swojego domostwa są głównymi elementami Palii.

Nietypowe „przytulne” MMO wkracza w betę, cinematic trailer rozbudza apetyt [Aktualizacja: początek testów] - ilustracja #1
Relaksujące MMO wkrótce będzie dostępne do sprawdzenia dla wszystkich. Źródło: Singularity 6.

Gra ukaże się w przyszłym roku na pecetach oraz konsoli Nintendo Switch. Jeśli potrzebujecie wskazówek do co rozgrywki, twórcy opublikowali dwa pomocne wpisy. W pierwszym szczegółowo omówiono testy i opowiedziano na najczęściej zadawane pytania (m.in. na temat języków; na premierę nie dostaniemy polskiego). Drugi zawiera pomocne (lub zabawne) uwagi i porady od twórców oraz listę poprawek (i błędów).

Przed zagraniem warto też sprawdzić wymagania sprzętowe. Poniżej podaliśmy minimalną i rekomendowaną konfigurację, ale zalecamy też rzucenie okiem na oficjalną stronę gry, na której podano więcej informacji na ten temat.

Palia – minimalne wymagania sprzętowe PC (niskie ustawienia)

  1. System operacyjny: Windows 10 64-bit
  2. Procesor: Intel Core i5-4670K / AMD FX-8350
  3. Pamięć RAM: 4 GB
  4. Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 660 / AMD Radeon R9 270 (4 GB VRAM)
  5. Miejsce na dysku: 16 GB

Palia – zalecane wymagania sprzętowe PC (wysokie / średnie ustawienia)

  1. System operacyjny: Windows 10 64-bit
  2. Procesor: Intel Core i5-7300 / AMD Ryzen 3 3300U
  3. Pamięć RAM: 8 GB
  4. Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 1060 / AMD Radeon RX 580 (4 GB VRAM)
  5. Miejsce na dysku: 16 GB

Palia – maksymalne wymagania sprzętowe PC (epickie ustawienia)

  1. System operacyjny: Windows 10 64-bit
  2. Procesor: Intel Core i7-8700 / AMD Ryzen 7 3700x
  3. Pamięć RAM: 16 GB
  4. Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 1080 / AMD Radeon RX 5700 XT (8 GB VRAM)
  5. Miejsce na dysku: 16 GB

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej