Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 lipca 2020, 12:08

autor: Dameredet

Mistrzostwa LOL-a i Arabia Saudyjska - Riot ulega krytyce i kończy współpracę

Twórcy League of Legends postanowili nawiązać współpracę z NEOM – miastem przyszłości. Jednak fanom nie przypadł do gustu pomysł firmy. Dlaczego? Powodów jest kilka.

Mistrzostwa LOL-a i Arabia Saudyjska - Riot ulega krytyce i kończy współpracę - ilustracja #1

28 lipca Riot Games ogłosiło na swojej stronie, że mistrzostwa Europy w League of LegendsLEC – znalazły nowego sponsora. Do grona głównych partnerów wydarzenia miało dołączyć saudyjskie miasto przyszłości. Jednak dzisiaj Riot Games musiało wycofać się z partnerstwa z powodu fali krytyki ze strony fanów, a także samych pracowników firmy. Sprawę nagłośnił portal IGN.

Czemu miasto wzbudza tyle kontrowersji? NEOM to ambitny projekt saudyjskiego następcy tronu, który chce uniezależnić kraj od ropy naftowej i postawić na odnawialne źródła energii. Miasto ma posiadać sztuczny księżyc, latające taksówki, a także park jurajski z animatronikami. Aglomeracja ma zostać finalnie ukończona w 2030 roku i postawić na technologię 5G, która „połączy wszystko i wszystkich”. Przewidziano również sianie chmur, roboty pokojówki i wiele innych udogodnień.

Inwestycja, która pochłonie 500 mld dolarów, ma być też żyjącym laboratorium. NEOM jako niezależna jednostka administracyjna, posiadająca własne prawa, będzie prowadzić badania i modyfikować ludzki kod genetyczny.

Mistrzostwa LOL-a i Arabia Saudyjska - Riot ulega krytyce i kończy współpracę - ilustracja #2
Pierwsze miasto oparte o technologię 5G

Pojawiły się również problemy z ziemią, na której ma stanąć megamiasto. Część terenu – 33 razy większego od powierzchni Nowego Jorku – jest zamieszkana. Plemię Huwaitat już teraz mierzy się z niedotrzymanymi obietnicami i wysiedlaniem, ale to i tak nie najgorsze, co mu grozi. Sympatii nie wzbudza również odpowiedzialny za projekt książę. Mohammed bin Salman był w 2018 roku podejrzewany o związek z zabójstwem dziennikarza Washington Post. Dodajmy do tego sprawę społeczności LGBT w Arabii Saudyjskiej i jasne stanie się, dlaczego nie jest to wymarzony partner LEC.

Po tym, jak sprawę partnerstwa nagłośniono, firma Riot Games szybko się wycofała. Swoje niezadowolenie wyrażali pojedynczy „rioterzy”, a także grupa Rioters Against Forced Arbitration, która interweniowała już w sprawach innych nieprawidłowości wewnątrz firmy.