Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 listopada 2014, 20:19

MiniDayZ, czyli darmowe 16-bitowe DayZ

Studio Bohemia Interactive udostępniło na swojej stronie darmową grę MiniDayZ. Jest to opracowany przez fana sandbox, który przenosi rozwiązania z DayZ na grunt produkcji w stylu 16-bitowych produkcji konsolowych.

Gdyby DayZ powstało w czasach 16-bitowych konsol to zapewne tak by właśnie wyglądało. - MiniDayZ, czyli darmowe 16-bitowe DayZ - wiadomość - 2014-11-22
Gdyby DayZ powstało w czasach 16-bitowych konsol to zapewne tak by właśnie wyglądało.

Wiele komercyjnych przebojów inspiruje swoich fanów do opracowywania wzorowanych na nich darmowych gier i bardzo często są to tytuły, które interpretują lubiane mechanizmy w znacznie prostszej formie, przypominającej produkcje sprzed kilku dekad. Jednym z najnowszych przykładów tego trendu jest MiniDayZ, czyli dwuwymiarowy sandbox wzorowany na DayZ. Tym razem jedna projekt spodobał się tak bardzo, że autorzy pierwowzoru, czyli ludzie ze studia Bohemia Interactive, postanowili wziąć tę amatorską produkcję pod własne skrzydła i obecnie w najnowszą wersję można zagrać poprzez przeglądarkę na oficjalnej stronie zespołu. Warto przy okazji wspomnieć, że do zabawy potrzebne jest konto ze sklepu dewelopera.

MiniDayZ jest dokładnie tym, czego można się było spodziewać, a więc uproszczoną wersją DayZ wykonaną w stylistyce retro. Przenosimy się na znajome tereny opanowane przez krwiożercze zombiaki i naszym zadaniem jest głównie przeżycie. Musimy w tym celu musimy szukać i gromadzić jedzenie oraz zapasy, unikać konfrontacji z większymi grupami żywych trupów oraz radzić sobie z największym zagrożeniem tego postapokaliptycznego świata, czyli innymi ocalałymi.

W przeciwieństwie do pierwowzoru MiniDayZ przeznaczone jest wyłącznie dla pojedynczego gracza. Kamera umieszczona jest wysoko nad głową postaci, a grafika przywodzi na myśl 16-bitowe konsolowe RPG-i. Jako dodatkowy smaczek może służyć interfejs ekranu ekwipunku, który dobrze oddaje niewygodę tego elementu w samym DayZ. Wszystko to w sumie zapewnia masę dobrej zabawy i może być ciekawą propozycją nie tylko dla fanów gry studia Bohemia Interactive.

  1. MiniDayZ - zagraj