Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 czerwca 2021, 15:55

„Święty Graal” Minecrafta odnaleziony po prawie 11 latach

Wersja 1.1.1 alfy Minecrafta z 2010 roku została odnaleziona przez jedną z użytkowniczek Twittera. Jest to nie lada odkrycie dla fanów gry studia Mojang, gdyż pliki uważane były za bezpowrotnie utracone.

Uznawany za utracony fragment historii Minecrafta został odnaleziony przez jedną z graczek na jej starym dysku twardym. Mowa o pochodzącej z 18 września 2010 roku wersji alfa gry opatrzonej numerem 1.1.1, na którą od dłuższego czasu polowała grupa Omniarchive, tworząca swego rodzaju archiwum Minecrafta. Dodano w niej kilka ważnych rzeczy, m.in. wędki czy schylanie się, ale przy okazji wprowadzono błąd powodujący szary ekran. Studio Mojang błyskawicznie naprawiło problem, jeszcze tego samego dnia wypuszczając patch 1.1.2, przez co poprzednia wersja produkcji była dostępna zaledwie przez 3 godziny i 25 minut. Co za tym idzie, pobrało ją stosunkowo mało osób, a większość z nich, z oczywistych względów, zaktualizowała grę niemal od razu, gdy było to możliwe.

Minecraft w wersji alfa 1.1.1. Źródło: minecraft.fandom.com/wiki/File:Alpha_v1.1.1.png.

Po raz kolejny sprawdziło się jednak powiedzenie, że w Internecie nic nie ginie. Ludzie z Omniarchive trafili bowiem na tweet niejakiej Luny z 18 września 2010 roku. Treść – „Och, aktualizacja do Minecrafta!” – jak i czas wpisu (19:37) sugerowały, że użytkowniczka Twittera mogła pobrać wersję 1.1.1 gry w fazie alfa. Z nadzieją, że jakimś cudem wciąż ją ma, grupa Omniarchive skontaktowała się z dziewczyną, prosząc, aby sprawdziła, czy wciąż jest w posiadaniu tego „świętego Graala”.

Po podłączeniu zewnętrznego dysku twardego, który zawierał dane ze starego laptopa, Luna natrafiła na plik .jar Minecrafta z poprawną sygnaturą czasową (21:53 18 września 2010 roku). Chwilę później internautka opublikowała wiadomość na discordowym serwerze Omniarchive, a społeczność eksplodowała z podekscytowania i niedowierzania. Uważana za utraconą wersja 1.1.1 gry w fazie alfa została odnaleziona.

Źródło: Discord/Twitter.

Po wszystkim Luna napisała na Twitterze, że nieusuwanie plików popłaca, a o skali tego znaleziska najlepiej świadczy reakcja ludzi na wieść o nim. Tak wyglądał telefon dziewczyny, zanim wyłączyła ona powiadomienia z portalu społecznościowego.

Fani Minecrafta mogą zatem świętować. Ja tymczasem zastanawiam się, co jest bardziej niezwykłe. Fakt, że Luna posiadała na dysku pliki ściągnięte niemal 11 lat temu, czy może to, że pobrała je zaledwie 89 sekund przed zastąpieniem ich wersją alfa gry 1.1.2.

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej