Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 sierpnia 2021, 12:50

autor: mokosh

Ponad miesiąc pracy i dużo redstone’a - efekt? Kalkulator graficzny w Minecraft

Jeden z użytkowników Reddita stworzył w grze Minecraft działający kalkulator graficzny TI-MC, oparty jedynie na mechanizmach redstone’a. Efekt jest niesamowity, a sam proces tworzenia kalkulatora zajął ponad miesiąc.

Minecraftowy twórca mattbatwings pochwalił się na Reddicie mapą, na której stworzył działający kalkulator graficzny. Jak mówi, pracował nad kalkulatorem ponad miesiąc i skonstruowanie go było najtrudniejszym wyzwaniem, jakiego do tej pory się podjął. Nie działał on jednak sam – skorzystał z pomocy innych twórców, m.in. w kwestii zaprojektowania mechanizmu liczącego. Końcowy efekt swojej pracy Matt nazwał TI-MC, podobnie do serii prawdziwych kalkulatorów graficznych.

Nie jest to pierwsza konstrukcja tego użytkownika, ale ta robi zdecydowanie największe wrażenie. Kalkulator graficzny jest wysoki na 250 bloków, a jego „ekran” ma rozdzielczość 101x101 pikseli (każdy piksel tworzą cztery bloki). Jak dowiadujemy się z filmku, na którym mattbatwings prezentuje konstrukcję, powstała ona bez bloków poleceń i jest w stanie rozwiązać równanie o długości do 38 znaków. Jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda kalkulator „od kuchni”, polecamy zapoznać się z filmem na kanale YouTube twórcy. Tam mattbatwings dokładnie tłumaczy mechanizmy i ich działanie.

Dodatkowo na jego kanale możecie znaleźć poradnik, dzięki któremu sami takie urządzenie skonstruujecie.

Jedyną wadą kalkulatora jest jego prędkość. Jak mówi mattbatwings narysowanie pochylonej elipsy, które w przyspieszeniu na filmie wygląda niesamowicie, zajęło 30 godzin, a kwestia nakreślenia zwykłej prostej to 2,5 godziny. Ponad dzień rysowania elipsy to, jak twierdzi twórca, i tak dobry wynik. Mattbatwings osiągnał go dzięki zainstalowaniu Carpet Moda, który pozwala przyspieszyć grę do 20 razy. Gdyby nie to, rysowanie pochylonej elipsy mogłoby zająć nawet całe tygodnie.

Proces rysowania zajmuje tyle czasu ze względu na mechanizm, sprawdzający, czy każde polecenie – wpisane za pomocą specjalnego panelu na mapie – jest prawdziwe i możliwe do narysowania na ekranie kalkulatora. Ten proces powtarza się każdorazowo 10 tysięcy razy, ponieważ rozmiar wyświetlacza to 101x101 pikseli, dla których TI-MC musi sprawdzić prawdziwość równania.

Tak jak zostało wspomniane, nie jest to pierwsza konstrukcja twórcy. Ma on na swoim koncie działającego Tetrisa, prosty edytor tekstu, grę w kółko i krzyżyk czy kalkulator prosty, a nawet kultowego Donkey Konga – to wszystko oczywiście w Minecrafcie. Warto wspomnieć, że mattbatwings to dziewiętnastolatek, co tym bardziej wprawia w zdumienie.

Jeśli chcecie sami wypróbować działanie kalkulatora, możecie go pobrać ze strony Planet Minecraft pod tym linkiem. Pamiętajcie także o zainstalowaniu Carpet Mod, tak jak radzi twórca, by proces rysowania nie trwał wieczność.

  1. Oficjalna strona gry Minecraft
  2. Nowy wymiar swobody - recenzja gry Minecraft
  3. Minecraft – poradnik do gry
  4. Najlepsze mody do gry Minecraft – niezłe modyfikacje do Minecrafta