Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 sierpnia 2021, 12:59

Jupiter Hell - następca Doom Roguelike zachwyca graczy

Wersja 1.0 Jupiter Hell, czyli następcy Doom Roguelike, zachwyciła graczy na Steamie. Polska produkcja zbiera również dobre recenzje w mediach branżowych.

JUPITER HELL W SKRÓCIE:
 • Deweloper: ChaosForge
 • Wydawca: Hyperstrange
 • Gatunek: turowe roguelike
 • Platforma: PC
 • Data premiery: 5 sierpnia 2021 r.

Kilka dni temu wreszcie ukazała się pełna wersja gry Jupiter Hell, czyli turowego roguelike’a stanowiącego rozwinięcie pomysłów z darmowej gry DoomRL. Na tę premierę czekaliśmy bardzo długo – sześć lat od pierwszej zapowiedzi i prawie dwa lata od momentu debiutu wczesnej edycji w Steam Early Access. Cierpliwość graczy została nagrodzona, gdyż pierwsze oceny wskazują na to, że wrocławskie studio ChaosForge przygotowało prawdziwą perełkę.

Przede wszystkim produkcja wywołuje zachwyt u samych graczy. Na Steamie aż 95% opinii użytkowników z ostatnich 30 dni to pochwała tytułu, co serwis kategoryzuje jako „przytłaczająco pozytywny” odbiór gry. Warto zwrócić uwagę, że licząc wszystkie noty graczy jest to 93%, co oznacza, że edycja 1.0 spodobała się nawet bardziej, niż już wysoko oceniana wersja z wczesnego dostępu.

Jupiter Hell zostało również ciepło przyjęte przez media branżowe. Według serwisu Metacritic gra posiada średnią ocen na poziomie 80%. Poniżej podajemy przykładowe noty:

Recenzje Jupiter Hell

 1. God is a Geek – 9.0/10
 2. IGN Italia – 8.1/10
 3. Noisy Pixel – 8/10
 4. The Games Machine – 7.7/10
 5. Evereye.it – 7.3/10

Recenzenci chwalą przede wszystkim miodne mechanizmy rozgrywki, które są łatwe do opanowania, ale oferują także dużo głębi. Gra jest dosyć trudna, co pomaga w utrzymaniu wysokich emocji u graczy.

Duże pochwały zgarnia także wykonanie, w tym zwłaszcza wyśmienity soundtrack oraz wzmacniająca klimat grafika, której ciekawym elementem są efekty (np. zaginanie obrazu) symulujące ekrany CRT. Krytykowana jest głównie mała różnorodność wrogów.

Przypomnijmy, że korzenie projektu sięgają darmowej gry DoomRL, która przełożyła podstawowe założenia serii FPS-ów studia idSoftware na turowe roguelike. Autorzy pod groźbą pozwu ze strony firmy Bethesda zostali zmuszeni do zmiany nazwy projektu na DRL. Zachował on jednak poprzedni klimat, a Jupiter Hell również nie pozostawia wielu wątpliwości, co było źródłem inspiracji twórców.

Wersja 1.0 Jupiter Hell ukazała się 5 sierpnia tego roku wyłącznie na PC. Z tej okazji na Steamie i w serwisie GOG.com zorganizowano przecenę, która pozwala kupić grę o 20% taniej – za 71,99 zł. Promocja potrwa do 15 sierpnia.

 1. Jupiter Hell – strona oficjalna
 2. DRL – strona oficjalna