Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 7 sierpnia 2019, 10:55

autor: AlexB

Mieszko - Dziedzictwo: nadchodzi komiks o historii Polski od twórcy oGRYzków

Nadchodzi Mieszko – Dziedzictwo, czyli pierwszy tom dłuższej komiksowej serii, która opowie o pierwszym historycznym władcy Polski. Jej pomysłodawcą i autorem jest Przemek „Graphos” Świszcz, znany czytelnikom GRYOnline.pl jako twórca cyklów oGRYzki oraz Granie z Plusem.

Komiksowa historia księcia Mieszka ma zapewnić ogromne emocje. - Mieszko - Dziedzictwo: nadchodzi komiks o historii Polski od twórcy oGRYzków - wiadomość - 2019-08-07
Komiksowa historia księcia Mieszka ma zapewnić ogromne emocje.

Od przeszło 23 lat ludzie zachwycają się sagą Pieśń lodu i ognia pióra George'a R. R. Martina, z jej nieprzewidywalnością, rozmachem i misternie utkaną siecią spisków. Niektórzy z nich nie zdają sobie jednak sprawy, że gdyby zagłębili się w historię niemal dowolnego państwa, to mogliby znaleźć dużo ciekawsze epizody, niż te opisywane przez amerykańskiego pisarza. Polska nie jest pod tym względem wyjątkiem. Jednym z autorów starających się to udowodnić jest Przemek „Graphos” Świszcz, którego możecie kojarzyć z humorystycznych cyklów oGRYzki, Blizzborn oraz Granie z Plusem, publikowanych na łamach portalu GRYOnline.pl. Jest on pomysłodawcą komiksowej serii, która ma przybliżyć panowanie pierwszego historycznego władcy polski, czyli Mieszka I, a jeśli odniesie ona sukces, to być może i jego następców. Pierwszy tom, Mieszko – Dziedzictwo, zadebiutuje w drugiej połowie września.

Mieszko - Dziedzictwo: nadchodzi komiks o historii Polski od twórcy oGRYzków - ilustracja #2
Mieszko - Dziedzictwo: nadchodzi komiks o historii Polski od twórcy oGRYzków - ilustracja #3

Mieszko – Dziedzictwo rozpocznie się w momencie, gdy książę Siemomysł powraca do Gniezna po bitwie z Wieletami. Ma on ogłosić, który z jego synów, Mieszko czy Zdziebor (lub Czcibor), przejmie po nim schedę. Jak obiecują twórcy, komiks pokaże zarówno brutalność wczesnego średniowiecza, na którą składają się walki o władzę, spiski czy wojny, jak i piękno tego okresu - „kulturę, wiarę, dziką przyrodę, uniwersalne wartości oraz ludzi targanych gwałtownymi emocjami”.

Mieszko - Dziedzictwo: nadchodzi komiks o historii Polski od twórcy oGRYzków - ilustracja #4
Mieszko - Dziedzictwo: nadchodzi komiks o historii Polski od twórcy oGRYzków - ilustracja #5

Jesteście zainteresowani? Do końca sierpnia na oficjalnej stronie projektu można składać zamówienia przedpremierowe na Mieszka – Dziedzictwo. Dostępny jest zarówno sam komiks w twardej oprawie, kosztujący 60 złotych, jak i wyceniony na 200 złotych tzw. pakiet fana, w skład którego prócz tomu z podpisem autora wchodzą koszulka ze specjalnym nadrukiem, podkładka pod mysz, para plakatów oraz zestaw naklejek. Dwie ostatnie rzeczy można również zakupić oddzielnie za 50 złotych.

Mieszko - Dziedzictwo: nadchodzi komiks o historii Polski od twórcy oGRYzków - ilustracja #6

Nie da się ukryć, że omawiany projekt jest niezwykle ambitny, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że planowane jest tłumaczenie kolejnych tomów historii Mieszka na różne języki i wydawanie ich za granicą. Mogłoby być to za dużo, jak na jedną osobę. Na szczęście Graphos nie jest osamotniony. W pracy pomagają mu Robert „Siwy” Siwek, który zajmuje się koordynacją, finansami oraz szeroko pojętym PR-em, oraz Jacek „Jacenty” Godorowski, odpowiedzialny za prowadzenie strony internetowej oraz całe zaplecze techniczne. Pozostaje nam życzyć tej ekipie powodzenia i trzymać kciuki, by dzięki komiksom więcej osób nie tylko z naszego kraju, ale również i całego świata zainteresowało się historią Polski.

  1. Oficjalna strona komiksu Mieszko
  2. Komiks Mieszko na Facebooku