Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 7 sierpnia 2019, 10:55

autor: AlexB

Mieszko - Dziedzictwo: nadchodzi komiks o historii Polski od twórcy oGRYzków

Nadchodzi Mieszko – Dziedzictwo, czyli pierwszy tom dłuższej komiksowej serii, która opowie o pierwszym historycznym władcy Polski. Jej pomysłodawcą i autorem jest Przemek „Graphos” Świszcz, znany czytelnikom GRYOnline.pl jako twórca cyklów oGRYzki oraz Granie z Plusem.

Komiksowa historia księcia Mieszka ma zapewnić ogromne emocje. - Mieszko - Dziedzictwo: nadchodzi komiks o historii Polski od twórcy oGRYzków - wiadomość - 2019-08-07
Komiksowa historia księcia Mieszka ma zapewnić ogromne emocje.

Od przeszło 23 lat ludzie zachwycają się sagą Pieśń lodu i ognia pióra George'a R. R. Martina, z jej nieprzewidywalnością, rozmachem i misternie utkaną siecią spisków. Niektórzy z nich nie zdają sobie jednak sprawy, że gdyby zagłębili się w historię niemal dowolnego państwa, to mogliby znaleźć dużo ciekawsze epizody, niż te opisywane przez amerykańskiego pisarza. Polska nie jest pod tym względem wyjątkiem. Jednym z autorów starających się to udowodnić jest Przemek „Graphos” Świszcz, którego możecie kojarzyć z humorystycznych cyklów oGRYzki, Blizzborn oraz Granie z Plusem, publikowanych na łamach portalu GRYOnline.pl. Jest on pomysłodawcą komiksowej serii, która ma przybliżyć panowanie pierwszego historycznego władcy polski, czyli Mieszka I, a jeśli odniesie ona sukces, to być może i jego następców. Pierwszy tom, Mieszko – Dziedzictwo, zadebiutuje w drugiej połowie września.

Mieszko – Dziedzictwo rozpocznie się w momencie, gdy książę Siemomysł powraca do Gniezna po bitwie z Wieletami. Ma on ogłosić, który z jego synów, Mieszko czy Zdziebor (lub Czcibor), przejmie po nim schedę. Jak obiecują twórcy, komiks pokaże zarówno brutalność wczesnego średniowiecza, na którą składają się walki o władzę, spiski czy wojny, jak i piękno tego okresu - „kulturę, wiarę, dziką przyrodę, uniwersalne wartości oraz ludzi targanych gwałtownymi emocjami”.

Jesteście zainteresowani? Do końca sierpnia na oficjalnej stronie projektu można składać zamówienia przedpremierowe na Mieszka – Dziedzictwo. Dostępny jest zarówno sam komiks w twardej oprawie, kosztujący 60 złotych, jak i wyceniony na 200 złotych tzw. pakiet fana, w skład którego prócz tomu z podpisem autora wchodzą koszulka ze specjalnym nadrukiem, podkładka pod mysz, para plakatów oraz zestaw naklejek. Dwie ostatnie rzeczy można również zakupić oddzielnie za 50 złotych.

Nie da się ukryć, że omawiany projekt jest niezwykle ambitny, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że planowane jest tłumaczenie kolejnych tomów historii Mieszka na różne języki i wydawanie ich za granicą. Mogłoby być to za dużo, jak na jedną osobę. Na szczęście Graphos nie jest osamotniony. W pracy pomagają mu Robert „Siwy” Siwek, który zajmuje się koordynacją, finansami oraz szeroko pojętym PR-em, oraz Jacek „Jacenty” Godorowski, odpowiedzialny za prowadzenie strony internetowej oraz całe zaplecze techniczne. Pozostaje nam życzyć tej ekipie powodzenia i trzymać kciuki, by dzięki komiksom więcej osób nie tylko z naszego kraju, ale również i całego świata zainteresowało się historią Polski.

  1. Oficjalna strona komiksu Mieszko
  2. Komiks Mieszko na Facebooku