Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 listopada 2021, 11:42

autor: GRG

Microsoft Flight Simulator jeszcze ładniejszy z mapami od Google

Sposób na ostrzejsze i bardziej szczegółowe tekstury terenu w Microsoft Flight Simulator? Mod zamienia oryginalne mapy Bing na mapy Google. To może być jednak nielegalne.

W SKRÓCIE:
  • pojawiła się modyfikacja umożliwiająca podmianę oryginalnych map w grze na bardziej szczegółowe mapy Google;
  • poprawa ostrości i kolorystyki tekstur jest znacząca, fotogrametria nie uległa zmianie;
  • działanie modyfikacji wzbudza duże wątpliwości prawne i wydaje się, że jej dni są policzone.

Mogłoby się wydawać, że Microsoft Flight Simulator jest skazany na korzystanie z map satelitarnych Bing, co było powodem niezadowolenia wielu użytkowników. W porównaniu do konkurencyjnych map satelitarnych Google te oferowane przez Microsoft są niższej jakości, z gorszą kolorystyką, często nieaktualne oraz pokrywające mniejszą powierzchnię świata. Nieobecne na mapach Bing regiony są generowane automatycznie przez grę, a ich jakość pozostawia wiele do życzenia.

Pojawiła się jednak modyfikacja umożliwiająca podmianę oryginalnych map z gry na darmowe wersje z serwerów Google. Mod potrafi nawet zastąpić generowane automatycznie fragmenty map satelitarnych ich rzeczywistymi odpowiednikami od Google’a. Na załączonym filmie widać znaczną różnicę po zamianie, zwłaszcza jeśli chodzi o detale dróg i ostrość drobniejszych szczegółów; kolorystyka również wydaje się bardzie naturalna. Fotogrametria pozostaje oryginalna i bazuje na zasobach serwerów Bing.

Nie wiadomo jak na proceder nieautoryzowanego wykorzystywania zasobów map Google do modyfikacji gry Microsoftu zareagują obie firmy. Autor powyższego filmiku napisał, że jego post na temat modyfikacji został usunięty przez moderatorów oficjalnego forum gry w ciągu 20 minut. Część użytkowników Reddita uważa, że minimalny wzrost użycia map satelitarnych Google przez relatywnie niską liczbę fanów Microsoft Flight Simulator korzystających z tej modyfikacji pozostanie niezauważony. Mapy giganta z Kalifornii są powszechnie używane każdego dnia przez setki milionów ludzi na całym świecie, zwłaszcza w telefonach i nawigacjach samochodowych.

Inni użytkownicy przywołują przykład modyfikacji TileProxy Project dla Microsoft Flight Simulator X, która również podmienia mapy satelitarne w grze. Jej autor otrzymał oficjalne pismo z firmy Google z nakazem zaprzestania działalności, mającej polegać na nadużywaniu (ang. abuse) zasobów map tejże firmy wbrew zapisom zawartym w regulaminie korzystania z usługi, pomimo używania publicznie dostępnego API. Miało to miejsce przeszło dziesięć lat temu. Jak będzie w tym przypadku, zobaczymy. Być może Microsoft i Google dogadają się, a fani otrzymają ładniejsze i dokładniejsze mapy w grze? Pomarzyć można. Na pewno będzie to gorący temat w środowisku fanów.

Już 18 listopada Microsoft Flight Simulator otrzyma darmową aktualizację do wersji Game of the Year, o czym pisaliśmy tutaj. Update będzie dostępny na PC oraz konsolach Xbox Series X/S.