Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 lutego 2015, 16:04

Kholat - polski horror oparty na faktach zadebiutuje 24 kwietnia

Studio IMGN.PRO ogłosiło dziś datę premiery swojej debiutanckiej produkcji - opartego na faktach horroru Kholat. Przy okazji zaprezentowano także nowy, animowany zwiastun, stanowiący wprowadzenie do przedstawionej historii, i uruchomiono stronę internetową, na której można zamawiać grę w wersji cyfrowej.

Tajemnicę, która kryje się za makabrycznymi wydarzeniami sprzed ponad pół wieku, odkryjemy już w kwietniu. - Kholat - polski horror oparty na faktach zadebiutuje 24 kwietnia - wiadomość - 2015-02-02
Tajemnicę, która kryje się za makabrycznymi wydarzeniami sprzed ponad pół wieku, odkryjemy już w kwietniu.

Korzystając z dzisiejszej dokładnej, 56-tej rocznicy Incydentu na Przełęczy Diatłowa – jednej z najciekawszych, wciąż nierozwikłanych zagadek ubiegłego wieku – studio IMGN.PRO postanowiło ogłosić datę premiery Kholat, swojej debiutanckiej produkcji, traktującej właśnie o wydarzeniach sprzed ponad pół wieku. Gra trafi do dystrybucji już 24 kwietnia tego roku, wyłącznie na PC oraz Mac.

Kholat - polski horror oparty na faktach zadebiutuje 24 kwietnia - ilustracja #2

Incydentem na Przełęczy Diatłowa nazywane jest wydarzenie z przełomu stycznia i lutego 1959 roku, kiedy to grupa dziewięciu studentów pod przywództwem Igora Diatłowa zginęła w niewyjaśnionych okolicznościach na zboczu góry Kholat Syakhl – nazwa ta oznacza „Górę Umarłych” w języku plemienia Mansów. Ich ciała zostały odnalezione w kilkaset metrów od obozowiska, w samej bieliźnie, z różnymi wewnętrznymi obrażeniami. Położenie zwłok oraz stan rozdartego od środka namiotu sugerował, że grupa w panice opuściła schronienie. Do tej pory w dokumentacji na temat tej tragedii widnieje zapis, że tajemnicza śmierć dziewiątki doświadczonych w podobnych wyprawach studentów była wynikiem „działania nieznanej siły”.

Współwłaściciel IMGN.PRO, Łukasz Kubiak, zapewnia, że dokładna data premiery została zapowiedziana na podstawie obecnego stanu zaawansowania tej produkcji: „Ostatnie miesiące pracy nad Kholat były bardzo intensywne, czego owocem jest gotowa wersja alpha gry”. Przy okazji polski deweloper wypuścił też czarno-biały, animowany zwiastun, przedstawiający dokładnie przebieg tragedii, jaka miała miejsce w 1959 roku w północnej części gór Ural – możecie go zobaczyć powyżej. IMGN.PRO uruchomiło również oficjalną stronę internetową Kholat, dostępną pod tym adresem, na której można już składać przedpremierowe zamówienia: za cyfrową wersję tego tytułu przyjdzie nam zapłacić 14.99 funtów (około 83 złote) Ci, którzy skuszą się na kupno tej produkcji jeszcze przed jej wydaniem, otrzymają jako bonus komiks z prologiem do historii zaprezentowanej w grze. Ale debiutancki projekt krakowskiego zespołu przyciąga i bez dodatkowej zawartości – może się pochwalić m.in. ładną oprawą graficzną, stworzoną przy użyciu silnika Unreal Engine 4, bardzo sugestywnym, gęstym klimatem oraz nowatorskim systemem „zarządzania strachem”, którego zadaniem jest dopasowywanie wydarzeń na ekranie tak, by wywołać w graczu jak najwięcej niepokoju i niepewności.

Sugestywny klimat zamiast tradycyjnych „straszaków” - IMGN.PRO ma zamiar zbudować w Kholat atmosferę, która będzie nam towarzyszyć jeszcze długo po wyłączeniu gry. - Kholat - polski horror oparty na faktach zadebiutuje 24 kwietnia - wiadomość - 2015-02-02
Sugestywny klimat zamiast tradycyjnych „straszaków” - IMGN.PRO ma zamiar zbudować w Kholat atmosferę, która będzie nam towarzyszyć jeszcze długo po wyłączeniu gry.

Kholat to jedna z najciekawszych zapowiedzianych na 2015 rok niezależnych produkcji. Choć studio, które za nią stoi, nie ma w swoim portfolio jeszcze żadnego tytułu, gra szybko stała się obiektem zainteresowania ze strony mediów – głównie ze względu na intrygującą tematykę, opartą na prawdziwych wydarzeniach, oraz odejście od zwyczajowych ram horroru. Dzięki rosnącej popularności do współpracy nad Kholat w roli narratora udało się zatrudnić brytyjskiego aktora Seana Beana, znanego m.in. z Władcy Pierścieni czy serialu Gra o tron.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Kholat
  2. Polski horror oparty na faktach – co wiemy o grze Kholat?
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Kholat

Kholat